Воскресенська ОТГ на шляху інфраструктурних змін

Воскресенська ОТГ на шляху інфраструктурних змін

Децентралізація
Укрінформ
Воскресенській ОТГ на Миколаївщині за півтора року існування вдалося не лише вирішити низку нагальних соціально-побутових проблем, а й закласти фундамент для подальших інфраструктурних змін у своїх населених пунктах.

Саме про це йшлося 16 серпня під час прес-туру «Воскресенська ОТГ: інфраструктурні зміни громади після об'єднання». Його організував Миколаївський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«За півтора року існування нам вдалося вирішити низку нагальних соціально-побутових проблем населених пунктів, які входять в ОТГ. Почали з відродження культурно-спортивних осередків та об’єктів інфраструктури – шкіл, дитсадків, амбулаторій, доріг тощо. Саме ці об’єкти потребували найбільшої уваги», - розповідає голова Воскресенської ОТГ Вітовського району Олександр Шаповалов.

За його словами, на ці цілі протягом 2017-2018 років витратили близько 10 млн грн, причому половина – це власні кошти громади.

Воскресенська ОТГ утворилася у січні 2017 року. До її складу увійшло чотири населені пункти (Воскресенське, Калинівка, Пересадівка та Горохівка) з загальною кількістю населення близько 13 тисяч.

Розпочали з того, що створили власний відділ освіти, культури, молоді та спорту, взяли на власне утримання три сільські школи, чотири дитсадки, три будинки культури, бібліотеки, амбулаторії та інші об’єкти соцсфери. Отож не дивно, що першим завданням стало привести до ладу всі ці об’єкти, адже вони важливі для кожного жителя села.

І почали з ремонту будинку культури у Пересадівці. «З державного фонду регіонального розвитку у минулому році нам було виділено 913 тисяч гривень на капітальний ремонт. У цьому році ми виграли у конкурсі мікропроектів обласної ради і отримали ще 307 тисяч гривень. Отож ремонт завершується, і вже у листопаді на день села ми розраховуємо урочисто відкрити оновлений будинок культури. У ньому буде повністю реконструйована глядацька зала, сцена, зроблено ремонт даху і таке інше», - показує нам своє дітище голова ОТГ.

При цьому він зауважує, що у селі багато молоді, отож цей об’єкт дуже важливий, щоб вона тут залишалася. На базі БК працюють різні гуртки, діти займаються художньою самодіяльністю, музикою.

Паралельно почали ремонтувати і школу. І якщо з будинком культури допомогла держава субвенцією, то в школу вклали власні кошти громади. Розпочали зі спортивної зали, адже саме у цьому селі проходять спартакіади навіть районного рівня (у районі немає власного райцентру), поміняли вікна у класах, зараз триває капремонт шкільних вбиралень. На черзі - капремонт спортзалу у школі села Калинівка.

Також відремонтували садочок у Воскресенському, зробили там нове водопостачання. Щоправда, частина школи у цьому селі перебуває в аварійному стані і закрита на капремонт, який буде зроблений у відповідності до сучасних вимог.

«За останні півтора року наше село також відчуло позитивні зміни у розвитку інфраструктури. Зробили капітальний ремонт трьох відрізків дороги від церкви до центру села, розпочали облаштовувати місцеву амбулаторію: зробили ганок, східці, пандус, відремонтували кілька кабінетів, придбали кардіограф, 2 комп’ютери, холодильник і таке інше. Адже наша амбулаторія обслуговує 3,5 тис. населення. Також зробили ремонт у дитсадку, поставили огорожу», - розповідає староста села Калинівка Володимир Кузьмін.

Багато зробили для вуличного освітлення. Зокрема, тільки у селищі Воскресенське відновлено освітлення на 11 вулицях. Виконані ці роботи частково і в Пересадівці, Калинівці і Горохівці.

Велику увагу приділяють і благоустрою своїх населених пунктів. На території громади створено відділ благоустрою – у кожному селі є свій фахівець з цієї галузі.

«Інколи нам дорікають згори, що, мовляв, не будуємо нічого нового. Але ми порадилися з місцевими депутатами і мешканцями і вирішили відремонтувати і привести до ладу те, що є. Бо будівництво нових об’єктів дуже затратна справа, на них у громади наразі немає коштів», - говорить голова ОТГ.

При цьому додає, що бюджет громади у цьому році зріс на 2 мільйони гривень, порівняно з минулим, і саме за рахунок власних коштів.

Надбанням громади за цей короткий час стала і підготовка генеральних планів та планів зонування територій сіл. «Це не дешеве задоволення – вартість одного сягає 450 тисяч гривень. Для Воскресенського ми вже це зробили, у цьому році плануємо завершити для Пересадівки та Калинівки. Це дає змогу мешканцям населених пунктів реалізувати, відчужувати своє майно, продавати, оформляти земельні ділянки. Без генплану це було неможливо», - стверджує очільник громади.

Безумовно, ми поцікавилися у нього й тим, як заробляє громада і що планує зробити, щоб поповнювати казну. Адже соціальна сфера потребує чималих затрат.

«На нашій території немає великих бюджетоутворюючих підприємств. Тому бюджет формується, в основному, з земельного податку. Зараз великі надії покладаються на те, що громада отримала на баланс землі поза межами населених пунктів. Це 1600 га, 1 тис. з яких нині перебуває в довічному користуванні. Але процес не стоїть на місці, люди йдуть з життя, землі вивільняються. Ось і зараз після смерті двох фермерів ми виставляємо на відкритий аукціон 200 га для передачі в оренду. Отож буде додатковий ресурс», - ділиться своїми напрацюваннями Шаповалов.

Читайте також: На Львівщині знайомили з досвідом створення молочних кооперативів

Він також додає, що окрім виставляння на торги земельних ділянок, у перспективі є ідеї розвивати зелений туризм. Адже села тут мальовничі – річка, ліс, є історичні місця. Є що показати туристам, але цим треба предметно займатися. В цій громаді розуміють: того що мають – замало. Треба шукати додаткові шляхи для розвитку, благо, можливості для цього є, варто, лишень, розумно їх використати.

Однією з таких є розміщення на своїй території генеруючої електростанції на сонячних батареях. Адже це не лише поповнення бюджету, а ще й створення нових робочих місць. «Днями ми завершили перемовини з інвестором, який хоче побудувати у нас сонячну електростанцію. Передаємо йому в оренду 100 га землі на 49 років. Отож матимемо додаткові 1,7 млн грн щорічно самої лише орендної плати. Крім того, на найближчі 3 роки укладемо договір про соціальне партнерство на 2 млн грн. Ці кошти також підуть на вирішення нагальних проблем населених пунктів нашої громади», - ділиться своїми планами наш співрозмовник.

Він також звертає увагу на кілька проблем, які наразі заважають громадам повноцінно розвиватися. Зокрема, це дуже зарегульована процедура видачі дозволів на оформлення нових проектів, початок будівництва, введення в дію об’єктів тощо. Наприклад, щоб зробити освітлення на одній вулиці потрібно потратити кілька місяців лише на оформлення документів.

Скаржиться голова і на несправедливий, на думку громади, розподіл державної субвенції. Річ у тім, що Воскресенське має статус селища. Відповідно, державної субвенції отримує значно менше тих, хто вважається селом.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Алла Мірошниченко / Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-