ОТГ Миколаївщини вчаться автономізувати свої медичні заклади

ОТГ Миколаївщини вчаться автономізувати свої медичні заклади

Децентралізація
716
Ukrinform
Як автономізувати медичні заклади, які знаходяться на території об’єднаних територіальних громад, передбачивши основні ризики даного процесу, яку модель організації первинної медичної допомоги вибрати, щоб підвищити її якість для населення?

Ці та інші проблеми реформування медичної галузі порушувалися 24 травня під час навчального семінару «Автономізація медичних закладів і обговорення моделей організації первинної медичної допомоги в ОТГ Миколаївської області», організованого Миколаївським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Найближчим часом в рамках реформи охорони здоров'я нас чекають суттєві зміни в медичній галузі. Отож метою сьогоднішнього семінару, який, до речі, проводиться вперше в Миколаївській області з цієї тематики, є допомогти ОТГ зробити ці зміни найменш безболісно і оперативно. Також нашою метою є підвищення потенціалу управлінських команд в управлінні медичними закладами в умовах реформування системи фінансування сфери охорони здоров'я»,  - сказала виконавчий директор Асоціації територіальних громад Запорізької області, експерт з впровадження медичної реформи Аліса Макаріхіна.

За її словами, наразі розпочався процес переходу бюджетних медичних установ в автономізовані неприбуткові комерційні підприємства. Тобто, відтепер власником їх буде громада, але кошти вони зароблятимуть самостійно. Громада підтримуватиме свої заклади лише в рамках тих програм, які вважатиме доцільними. У цьому головна відмінність. Адже фінансово-медична децентралізація передбачає, скільки коштів медзаклад заробив, стільки і витратить на себе.

Читайте також: На Дніпропетровщині проходить перший професійний Конгрес старост ОТГ

«На першому етапі громади мають прийняти рішення про автономізацію закладів охорони здоров'я, надати їм повноваження, щоб вони мали можливість укладати договір і працювати в нових умовах. Адже без автономізації закладу грошей від держави не буде. Щоб здійснити ці перетворення у них є час лише до кінця поточного року. Той, хто не встигне до цього часу, повністю перейде на утримання місцевих бюджетів. Тобто з 1 січня 2019 року, якщо медзаклад не перейшов на нові умови роботи, ОТГ буде утримувати його повністю за власний кошт», - зауважила експерт.

Громадам  також потрібно допомогти лікарям з технічним оснащенням. Тобто у них мають бути комп’ютери, інтернет та все необхідне, щоб надавати якісні послуги і заробляти кошти.

Крім того,  треба  провести роботу з персоналом і створити систему, за якою буде проводитися оплата праці медикам. Це викликає чи не найбільше питань, адже ні Мінфін, ні Міністерство охорони здоров'я не дають рецептів щодо цього. Є лише рекомендація,  скільки умовно повинен отримувати лікар. Але кожна ОТГ має приймати своє рішення.

Щодо Миколаївської області, то, за інформацією заступника начальника управління охорони здоров'я Миколаївської ОДА Оксани Черненко, всі центри первинної меддопомоги області (а їх наразі 31) підключені до системи «Електронне здоров’я», що є першою умовою для укладання декларацій і отримання фінансування з держбюджету. Сьогодні в області автономізовано лише 4 медичні заклади, які стали комунальними некомерційними підприємствами. Отож працювати є над чим.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Алла Мірошниченко / Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-