На Запоріжжі обговорили створення центрів безпеки

На Запоріжжі обговорили створення центрів безпеки

Децентралізація
703
Ukrinform
Система цивільного захисту в Україні на двісті років відстала від системи Німеччини. Іноземці готові ділитися досвідом та надавати підтримку українським громадам в рамках проекту «Підтримка України в управлінні надзвичайними ситуаціями».

Про це йшлося у четвер, 19 квітня, на семінарі «Підвищення рівня захисту населення і територій об’єднаних громад Запорізької області від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру шляхом створення підрозділів з питань цивільного захисту, місцевої пожежної охорони та центрів безпеки», організованому за ініціативи Запорізького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"200 років тому ми знаходились у тій самій точці, у якій ви знаходитесь зараз. Наша система пожежної безпеки не краща, вона - інша. У нас немає служби ДСНС. Відповідальність несуть громади. Кожне місто і кожна громада зобов’язані забезпечити пожежну безпеку населення. 95% Німеччини сьогодні покривають добровольчі підрозділи. На сьогодні немає різниці у підготовці між професійними та добровольчими підрозділами. Вони однаково забезпечені та підготовлені”, - зазначив керівник проекту «Підтримка України в надзвичайних ситуаціях» Крістіан Пошманн.

За його словами, наразі у Німеччині працюють 24 000 добровольчих підрозділів, 900 — відомчих пожежних служб, 100 — професійних пожежних служб і 78 пожежних служб Збройних сил.

Запорізька область — одна з найбільш техногенно навантажених регіонів України. На її території розташовані понад 2 тисячі промислових та сільськогосподарських підприємств, з яких 1179 — потенційно небезпечні, 302 — об’єкти підвищеної небезпеки, 31 — хімічно-небезпечні.

“До 1991 року в області існувала розгалужена мережа підрозділів пожежної охорони, які забезпечували захист територій, населення та суб’єктів господарювання. До їх складу входили 54 підрозділи державної пожежної охорони, 300 команд пожежно-сторожової охорони, 424 добровільні пожежні команди та 1345 добровільних пожежних дружин. На сьогодні в області функціонують 47 професійних підрозділів ДСНС та лише 14 діючих підрозділів місцевої пожежної охорони”, - заявив перший заступник начальника ГУ ДСНС України у Запорізькій області Володимир Матросов.

З початком децентралізації та створення ОТГ питання забезпечення безпеки громадян — пріоритет номер один. На законодавчому рівні затверджено, що рятувальники зобов’язані приїхати на ліквідацію надзвичайної події не пізніше ніж через 20 хвилин після отримання інформації. Проте, через те, що далеко не кожна громада сьогодні має підрозділ пожежної охорони на своїй території, чекати на рятувальників доводиться 40 хвилин і більше.

“Необхідно створювати підрозділи місцевої пожежної охорони. Ми готові передати громадам приміщення, в яких розташовувались колишні пожежні депо, готові навчати. Є варіанти розміщення пожежних депо модульного типу. Громада має можливість самостійно вирішити, яке саме обладнання їм необхідне і у якій кількості. До добровольчих підрозділів можуть входити чоловіки від 21 до 60 років. Заохоченням можуть стати різні подяки, відзнаки, нагороди, безкоштовні абонементи до спортзали. Як варіант, очолити підрозділи можуть добровольці, які вже рятували чиєсь життя і мають відзнаки. Таких в області на сьогодні 58 чоловік”, - наголосив заступник начальника ГУ ДСНС України в Запорізькій області Микола Головань.

Окрім добровольчих підрозділів, громади можуть створити центри безпеки. За словами радника з питань децентралізації Запорізького ЦРМС Аскада Ашурбекова, вартість такого центру складає від 3 млн грн.

“Якщо будувати центри безпеки з урахуванням рекомендацій ДСНС, то доїхати за 20 хвилин до місця події цілком реальне завдання. Проте на сьогодні в області немає, на жаль, жодного центру безпеки. В Україні їх 9”, - зазначив Ашурбеков.

Слід додати, що громада може побудувати центри безпеки за рахунок коштів ДФРР, цільової субвенції, місцевих бюджетів, грантів, або ж створити один центр, наприклад, на три громади.

Поки одні громади вивчають такий варіант цивільного захисту, інші — співпрацюють з німецьким товариством GIZ. Наприклад, Веселівська ОТГ стала пілотною, за кошти Німеччини там отримали техніку, оснащення, захисний одяг.

Читайте також: В Ужгороді мітингують селяни, яким два роки не дають дозвіл на об'єднання в громаду

“Веселівська ОТГ — це початок нашої співпраці. Ми з радістю підтримаємо інші громади”, - підсумував Пошманн.

На Запоріжжі обговорили необхідність створення в ОТГ центрів безпеки та підрозділів місцевої пожежної охорони. Фото Дмитро Смолієнко / Укрінформ

Програма "U-LEAD з Європою" фінансується спільно Європейським Союзом і його державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Ольга Парсенюк, ЗАПОРІЖЖЯ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>