На Донеччині обговорили проблемні питання передачі земель у власність ОТГ

На Донеччині обговорили проблемні питання передачі земель у власність ОТГ

Децентралізація
878
Укрінформ
У січні Кабмін ухвалив розпорядження про передачу земель сільськогосподарського призначення з державної власності до власності ОТГ. Чіткого розуміння, яким чином це робити не було ані у Держслужби з питань геодезії, ані в самих об’єднаних громадах.

Лише нещодавно механізми почали окреслюватися, а запропонований графік передачі - дотримуватися. Про проблемні питання, пов’язані з цими процесами, говорили під час засідання круглого столу, який відбувся у Краматорську 14 березня.

Організатором зустрічі землевпорядників об’єднаних громад з заступником ГУ Держгеокадастру у Донецькій області Дмитром Штагером виступив Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону.

Як зазначив юрист Донецького ЦРМС Ілля Калугін, консультативна допомога об’єднаним громадам з питань передачі та оформлення землі є одним з пріоритетів роботи Центру.

"У Донецькій області, де станом на початок поточного року створені та повноцінно функціонують дев’ять ОТГ, держава має передати їм у власність орієнтовно 46,7 тис. га сільськогосподарської землі. Донецький ЦРМС ініціював проведення круглого столу, щоб обговорити проблемні питання, пов’язані з цим процесом, визначити шляхи їх вирішення", - зазначив Калугін.

Першою громадою в Донецькій області, яка отримає землю у власність від держави, стане Шахівська ОТГ. Загалом до громади перейде близько 2,5 тис. га сільськогосподарських земель, з яких 1,1 тис. га поки що не інвентаризовані. Відсутність договору на проведення інвентаризації між Держгеокадастром та Центром державного земельного кадастру, який на державному рівні обіцяють оформити найближчим часом, є головним гальмом при остаточному оформленні земель для Шахівської ОТГ.

Як тільки такий договір буде підписаний, то провести інвентаризацію зможуть також для Андріївської ОТГ, яка стоїть наступною в графіку, та Миколаївської ОТГ, яка також готова до процедури, зазначив Дмитро Штагер, заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.

Читайте також: Уряд визнав спроможними ще 179 тергромад - Зубко

"Передаватися до власності громад будуть лише проінвентаризовані землі - підкреслив Штагер. – Щоб максимально збільшити кількість таких земель, з державного бюджету виділятимуть кошти на проведення інвентаризації лише сільхозугідь. Господарчі подвір’я, лісосмуги, пасовища, дороги не увійшли до переліку земель, інвентаризацію яких оплатить держава. Якщо громада зможе провести процедуру за рахунок інших коштів, такі землі також підпадуть під передачу".

У Донецькій області інвентаризацію лісосмуг планується провести за рахунок коштів обласного бюджету, наразі це питання вирішується у тісній співпраці з департаментом АПК Донецької ОДА.

Штагер закликав керівництво ОТГ працювати з фермерами на предмет оформлення земельних ділянок, бо від громади залежить, скільки землі їй перепадуть у власність, що дозволить самостійно розпоряджатися землею та отримувати податки.

У найскладнішій ситуації опинилася Лиманська ОТГ. Свого часу у рамках експерименту тут прибрали районну владу, замінивши її на міську, зазначив Володимир Фесенко, заступник голови Лиманської громади. З моменту утворення ВЦА у Донецькій області на території Лиманської громади відсутні повноваження щодо затвердження нормативної грошової оцінки землі. У попередні роки вказане питання регулювала Донецька обласна рада, але з того моменту, коли через початок військових дій функції облради взяла на себе обласна ВЦА, відповідних повноважень не стало. З утворенням в 2015 році Лиманської громади проблему з грошовою оцінкою землі так і не вирішили.

"Відсутність нормативної грошової оцінки ускладнює процес ефективного використання земель, збільшення доходної частини бюджету, а також ускладнює процедуру передачі земель у громаду", - пояснив Фесенко.

Розуміючи усю складність упорядкування земельних відносин у територіальних громадах, Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування готовий регулярно проводити зустрічі фахівців з представниками ОТГ для роз’яснення найболючіших питань та спільного пошуку їх розв’язання.

Програма "U-LEAD з Європою" фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Дмитро Онопрієнко

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-