У Львові вшанували пам'ять видатної українки Ольги Басараб

У Львові вшанували пам'ять видатної українки Ольги Басараб

Укрінформ
Львів'яни вшанували пам'ять громадської та політичної діячки, зв'язкової полковника Євгена Коновальця – Ольги Басараб.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Представники влади і громадськість поклали квіти до могили видатної українки на Янівському кладовищі, там же відбулося громадське віче

"Світла постать Ольги Басараб завжди стоятиме серед героїв і героїнь у пантеоні історичної пам'яті українського народу. Від неї ми вчимося, як любити свій народ і свою Батьківщину. Ми черпаємо силу духу і прагнення до кращого життя. Вона загинула молодою, заради мрії жити у вільній країні. Сьогодні вона надихає новітніх героїв України, які зі зброєю у руках захищають нашу Батьківщину, і серед цих героїв - чимало жінок", - зазначила заступник голови - керівник апарату Львівської ОДА Маріанна Вільшинська.

 Ольга Басараб – українська громадська і політична діячка. Брала участь у роботі Української військової організації (УВО). Була членом Головної управи філії Союзу Українок у Львові, зв'язковою  полковника Армії УНР, команданта УВО, голови Проводу українських націоналістів, першого голови ОУН Євгена Коновальця.

У Львові вшанували пам'ять української патріотки Ольги Басараб / Фото Маркіяна Лисейка

Як член УВО Басараб була заарештована польською поліцією. О шостій годині ранку 9 лютого 1924 року до квартири, яку вона винаймала разом зі Стефанією Савицькою, увірвалася польська поліція. Під час обшуку з шафи з-під одягу Басараб випадково випав пакунок. Жінка підняла його і притиснула до себе. Жест здався поліцейським підозрілим. У пакунку виявили розвідувальні матеріали про дислокацію військових частин всієї польської армії, й обох жінок було вирішено заарештувати. Їх звинуватили в шпигунстві одночасно на користь Німеччини та більшовицької України та ув'язнили в тюрмі по вул. Яховича, де Басараб провела три дні.

Читайте також: Польські історики прокоментували заяву Українського інституту нацпам'яті

Допити були "інтенсивними", із застосуванням тортур. Два останні відбулися 12 лютого в передобідній час і від 21.00 до 03.00. Вранці Ольгу знайшли повішеною на вишитому рушнику на гратах вікна камери. Дослідження показали: останні дні життя Ольга провела, зазнаючи страшних тортур, зокрема, на тілі були численні гематоми, сліди від катування струмом, у жінки були вивернуті суглоби.

Завдяки агентам УВО у цій в'язниці не вдалося приховати факту смерті Ольги Басараб. Маніпуляції поліції спричинили масове обурення. Кампанію протесту розпочав "Союз українок" (Ольга була бухгалтером цього товариства). Акцію продовжили інші українські товариства Львова, Галичини й осередків еміграції. Голова українського клубу в Сеймі Республіки Польща Сергій Хруцький виступив з інтерпеляцією (депутатським запитом). Єврейський клуб узагалі вимагав створити спеціальну депутатську комісію для дослідження умов утримання в'язнів у польських в'язницях. Польська влада змушена була розпочати слідство.

26 лютого відбулася ексгумація тіла Басараб. Після розтину загиблу перепоховали на Янівському цвинтарі за участі декількох тисяч львів'ян і кількасот поліцейських. Очолили похоронну процесію десять священиків. Домовину з тілом несли студенти. Після похорону відбулася масова демонстрація.

Серед лікарів, які проводили розтин, був єдиний українець - доктор Мар'ян Панчишин. Адвокатом родини загиблої був Степан Шухевич. Слідство у справі загибелі Басараб невдовзі припинили "за відсутністю складу злочину".

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-