Вищий пілотаж для прикордонної собаки – винюхати цигарки у бензиновому баці

Вищий пілотаж для прикордонної собаки – винюхати цигарки у бензиновому баці

Укрінформ
Кореспонденти Укрінформу відшукали на Закарпатті найкращого прикордонного собаку – грозу контрабандистів екстра-класу

Знайомтесь – це фокстер’єр Умка, бойова одиниця Мукачівського прикордонного загону та товариш – власне, товаришка – прапорщика ДПСУ Романа Пехня.

Разом вони несуть службу на кордоні уже шість років. Умка спеціалізується на винюхуванні наркотиків і цигарок. А що Закарпаття – специфічний регіон у сенсі незаконного переміщення через державний кордон різних заборонених речей (а особливо цигарок), то роботи в Умки, самі розумієте, чимало.

- Я купив цю собаку сам в Одеському розпліднику, потім навчався із нею у спеціальній школі з дресирування собак на Львівщині – провели там півроку, а вже потому ми почали разом нести службу на кордоні, - розповідає Роман Пехньо. – Наша спільна робота триває уже шостий рік – майже стільки ж, скільки й Умці.

- Узагалі, собаками прикордонників зазвичай забезпечує держава – але за період служби, як правило, до собаки настільки прив’язуєшся, що тоді не хочеться із ним розлучатись, - каже прапорщик Пехньо. – А забрати при переведенні, наприклад, державного пса зі собою не можна: ти йдеш, а він залишається в цьому ж загоні. А тебе жаль бере, у серці коле… От чому багато хлопців купують собі собак, тоді вчать їх змалечку, а потім разом служать.

Як уточнив Євген Артем’єв, начальник кінологічної служби Мукачівського прикордонного загону ДПСУ, собаки у прикордонників – різні для різних потреб.

- Усі звикли уявляти, що це вівчарки – так, їх справді багато, але вони несуть службу безпосередньо на лінії кордону – і ловлять тих, хто у незаконний спосіб перетинає кордон, тобто, групи нелегалів. Для роботи на КПП чи скажімо, в літаках – коли собаку треба запустити в машину, вівчарки не підходять: завеликі. Тому тут працюють собаки таких порід, як фокстер’єр, спанієль і лабрадор.

У собак в прикордонному загоні – повний пансіонат: держава забезпечує їм сухий корм, розміщення на території підрозділу та ветеринарний догляд.

Наша героїня фокстер’єр Умка державні харчі їсть недарма. За словами Романа Пехня, ця собака змалечку навчена винюхувати наркотики.

- На перших порах вона саме цим і займалася – декілька разів знаходила марихуану та амфетамін, сховані в автівках. Але через сильний трафік контрабандних цигарок треба було собаку переорієнтовувати – от ми й навчили її тонкий нюх реагувати ще й на цигарки.

Щоразу, як пес зреагує на контрафактний товар, машину із підозрілим вмістом відправлять на детальний огляд і таки виявлять контрабанду – псові потрібно подякувати.

- Це робиться із допомогою апортування: із нею треба погратися (бо вона ж знаходить цигарки, граючись), тому я кидаю Умці її жовтого м’яча, вона біжить, ловить, радіє (Ми мали нагоду спостерігати за реакцією Умки на жовтий м’яч та команду “апорт!” - собака миттю перелаштовується, гарчить, ловить м’яч блискавично, і здається, що знайшла б його навіть на тому світі – авт. ). Також чухаю Умку за вухом – дякую за роботу. Іноді собакам дають шматок м’яса – це так за допомогою стимуляції позитивних емоцій собаку заохочують і надалі бути пильним.

Переорієнтувати Умку з наркотиків на цигарки, зрештою, було правильним рішенням. Собака чи не кожного чергування винюхує контрабандні цигарки, сховані за сидіннями, під обшивкою, під дном, навіть – у бензобаках. Це, каже Роман Пехньо, вважається вищим пілотажем для службової собаки – винюхати цигарки у бензобаку, де їхній запах перебиває сморід бензину чи солярки.

- Їх запихають туди у целофанових вакуумних обгортках, іноді цигарки просто плавають у пальному, іноді баки роздувають спеціальним способом, так що там є відділи для пального і для товару, - каже Роман Пехньо.

Відзначилася Умка й на так званій «дипломатичній» контрабанді: вона одна із тих прикордонних собак, що винюхала контрабандні цигарки навіть у дипломатів.

- Це було весною минулого року, Умка тоді обгавкала автівку на «зеленому коридорі» - машина мала дипломатичні номери, при доогляді виявилося, що мікроавтобус був начинений цигарками, які везли як дипломатичну пошту через наш кордон до Угорщини, - розповідає Роман Пехньо.

До речі, собакам за таку скрупульозну службу державі місцеві контрабандисти можуть і помститися. Так сталося зі спанієлем Таро, який зловив чоловіка першого секретаря словацького консульства на «зеленому» коридорі з «мікриком», повним контрафактних цигарок. Це був перший і найскандальніший випадок із дипконтрабандою на Закарпатті у травні 2016 року. На жаль, Таро вбили у дворі кінолога в Мукачеві через рік після того. У Мукачівському прикордонному загоні хочуть навіть встановити цьому собаці пам’ятник.

Тетяна Когутич, Ужгород

Фото Сергія Гудака

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-