На Львівщині перепоховали останки Міхала Жевуського та родини Вишневських

На Львівщині перепоховали останки Міхала Жевуського та родини Вишневських

Фото
Укрінформ
У Червонограді Львівської області перепоховали останки урядника і військового діяча Міхала Жевуського, муміфіковане тіло якого викинули з гробниці радянські вандали, а потім демонстрували в музеї, як експонат.

Були також  перепоховані останки  родини Вишневських, знайдені в зруйнованій каплиці. Поховання відбулися за ініціативи місцевих римо-католиків, Червоноградського відділу Товариства Польської культури Львівщини і Червоноградської філії Львівського музею історії релігії, яку підтримала влада міста. Про це повідомляється на сайті Львівської Архідієцезії Римсько-Католицької церкви в Україні.

“Чин похорону відбувся в новому парафіяльному костелі Святого Духа, куди внесли дві труни - з останками Міхала Жевуського і родини Вишневських. Після спільних молитов у храмі та на цвинтарі представники міської влади Червонограда, музею, польської громади та Генерального консульства Польщі у Львові подякували організаторам перепоховання останків померлих”, - йдеться в повідомленні. 

Перепоховання в Червонограді останків Міхала Жевуського та родини Вишневських/ Фото з сайту rkc.lviv.ua

Шляхтич Міхал Флоріан Жевуський гербу Кривда, котрий жив у XVII ст., помер у Львові і був похований в гробівці у Старому Роздолі.

«Мумія Міхала Жевуського з’явилася у Червонограді в 1980 році, коли в недіючій монастирській церкві отців василіян створили філію Львівського музею історії релігії та атеїзму, - розповіла директор відділення теперішнього музею Галина Гриник. – Мумія була виставлена в дерев’яному ящику під склом. У 1989 році приміщення храму повернули греко-католикам, а музей перебрався до Палацу Потоцьких. Після усунення з експозиції атеїстичної пропаганди мумію зберігали у підвальному фондосховищі. Ми вели перемовини з релігійною громадою в Старому Роздолі, щоби вона належно перепоховала останки Міхала Жевуського».

У 2001 році Міністерство культури України дозволило вилучити з музею номерний експонат мумії, однак через несприятливі обставини в Старому Роздолі вона продовжувала залишатися в підземеллях Палацу Потоцьких у Червонограді. 

«Тому я дуже вдячна адміністратору парафії РКЦ у Червонограді о. Миколі Леськіву, котрий разом із польською громадою міста взявся за перепоховання останків Михайла Жевуського і родини Вишневських – зазначила Гриник. – Для нас це важлива і довгоочікувана подія. Сьогодні ми здійснили людський вчинок. Християнський вчинок».

Отець Микола Леськів пояснив, що ще 10 років тому старий кристинопольський цвинтар (Кристинополь - стара назва Червонограда) був дуже занедбаний. Єдина стежка вела до розграбованої і зруйнованої каплиці-усипальниці родини Вишневських. Там збиралися пияки, наркомани і безпритульні. Парафіяни і члени місцевого відділу Товариства Польської культури Львівщини на чолі з Наталією Жук розчистили цвинтар та знайшли фахівців, які завдяки підтримці Міністерства культури і національної спадщини Польщі та доброчинців здійснили першочергові ремонтно-реставраційні роботи в каплиці, підготували крипти для перепоховання останків Міхала Жевуського і родини Вишневських, які з 1848 до 1926 року володіли колишнім палацом Потоцьких у Кристинополі й посідали важливе місце в історії міста. Свого часу їх поховання в цій каплиці також піддалося руйнуванню. 

«Під час розчищення крипт були знайдені останки Вишневських, рештки знищених мармурових плит з інскрипціями, уламки трун – розповіла Жук. – Після кропіткої праці зі складання знайдених уламків надмогильних плит вдалося ідентифікувати 5 похованих там осіб. Це Тадеуш Вишневський, його мама Тереза з Ковнацьких, дружина Юліанна фон Стадіон Вартаузен, онук Ян Едвард Вишневський. Відомо також, що в криптах каплиці поховано й Ярослава Вишневського, австрійського дипломата, першого радника австрійського посольства у Мексиці».

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-