Артеменко: Важливо, щоб у конкурсах на регіональне мовлення перемагали місцеві радіостанції

Артеменко: Важливо, щоб у конкурсах на регіональне мовлення перемагали місцеві радіостанції

575
Укрінформ
Цьогоріч регулятор Нацради вирішив проводити окремі конкурси, за якими розподілялися вільні FM-частоти. За результатами першого конкурсу із розвитку місцевого мовлення, ефір радіостанції з'являться в 19 населених пунктах України.

Про це повідомив голова Нацради Юрій Артеменко під час прес-конференції «Перший етап розвитку місцевого радіомовлення в Україні: результати конкурсу на FM-частоти, плани і перспективи», що відбулась 10 жовтня в Укрінформі.

«Цього року ми принципово змінили підходи до організації конкурсів. Якщо раніше в конкурсах на FM-частоти брали участь на рівних умовах і загальнонаціональні і місцеві радіостанції, то зазвичай перемогу отримували загальнонаціональні. Так відбувалось з різних причин: кращі умови пропонували, обіцяли більше, мали кращий фінансовий базис. Нам треба було створити такі умови, щоб розвести ці дві категорії мовників. Ми почали проводити окремі конкурси. Сама функція регулятора полягає в тому, щоб не все скопом роздати, а виділити пріоритети і в рамках цих пріоритетів відбирати кандидатів», - сказав Артеменко.

Так, 31 серпня відбувся конкурс на розвиток загальнонаціональних мереж щодо розподілу 26-ти частот у 13 областях. 5 жовтня Нацрада визначила переможців першого конкурсу із розвитку місцевого мовлення: переможцями у конкурсі на 19 частот стали виключно місцеві мовники, а також дві частоти отримала суспільна радіостанція «Культура».

«Дуже приємно, що в першому конкурсі «Українське радіо» і радіо «Культура» (НСТУ) виграли 20 із 26-ти частот у 13 областях. Більшість частот отримало радіо «Культура». Ми із задоволення розпочали цей старт і думаю, що вже скоро радіо «Культура» покриє велику частину України, як це відбулося з першим каналом «Українського радіо». У другому конкурсі на розвиток місцевого мовлення радіо «Культура» отримала дві частоти, взявши на себе зобов'язання ретранслювати місцеву Харківську філію «НСТУ». За результатами конкурсу з розвитку місцевого мовлення, ефірні радіостанції з'являться в 19 містах, селищах і селах одинадцяти областей України», - уточив Артеменко.

За його словами, у конкурсі з розвитку місцевого мовлення перевага надавалась місцевим радіостанціям, які представляють населений пункт, для якого прорахована частота, та редакціям проводового мовлення.

Головні умови місцевих конкурсів полягали в тому, що мовники мають видавати не менше 15% інформаційних передач місцевого значення, а також ретранслювати лише програм Суспільного мовлення (Українське радіо, радіо «Промінь» і радіо «Культура»).

«Відсоток передач місцевого значення може бути й 40% - це тільки вітається. Але мінімальний рівень ми визначили саме в межах 15% - таким чином радіослухач зможе відрізняти, що це не загальнонаціональний мовник, а свій, місцевий. Щодо другої умови, що полягала в ретрансляції Суспільного мовлення, то наш досвід показував, що дуже часто радіостанції вигравали конкурси, а потім, аби поповнювати свою скарбничку, робити на цьому бізнес, а не інформацію для населення - вони ретранслювали комерційних мовників. Тож, якщо у мовника немає можливості в достатній кількості робити місцеві новини, вони можуть використовувати контент суспільного мовлення, розвиток якого для нас є таким же пріоритетом, як місцевого», - сказав Артеменко.

У конкурсах мали право брати участь організації всіх видів власності: комунальні, приватні підприємства або ж громадські організації.

«Головним є показник фінансової спроможності. І дуже приємно, коли на цей конкурс приїжджали голови місцевих рад і заявляли про виділення коштів, надаючи відповідні гарантійні листи», - зазначив голова Нацради.

На цей конкурс Нацрада виставляла 22 вільні FM-частоти. Проте мовники подали заявки лише на 19 радіочастот. Відтак, створення локального радіо в трьох населених пунктах - місто Марганець Дніпропетровської області, місто Славута Хмельницької області та селище Добровеличківці Кіровоградської області - не зацікавило місцеві громади. Голова Нацради зазначив, що ці частоти обов'язково будуть виставлені на наступні конкурси.

Крім того, завдяки конкурсу врятовано шість редакцій проводового мовлення: в Ізюмі Харківської області - «Радіо-Ізюм», в Краснограді Харківської області - ТРК «Говорить Красноград», в Самбірі Львівської області - радіоредакція «Поступ», в Перемишлянах Львівської області - студія «Радехів», у Лубнах Полтавської області - «Радіо-Лубни» та Ромнах Сумської області - радіостудія «Ромен».

«Якби вони не виграли конкурс і не отримали частоти, то вони би зникли. Це лишалось питанням часу», - підкреслює голова Нацради.

Лідерами щодо розвитку місцевого мовлення стали Харківська область - 5 населених пунктів, Одеська - 3, Львівська і Київська - по 2.

Разом з тим Артеменко зауважив, що Нацрада жорстко контролюватиме дотримання мовниками програмних концепцій.

Читайте також: За зиму майже 50 населених пунктів отримають нове FM-радіо

«Ми дуже прискіпливо будемо ставитись до того, щоб не порушувались програмні концепції. Не секрет, як зникали місцеві радіостанції на початку Незалежності: спершу мовили як місцеві, а потім змінювали програмну концепцію і місцевих новин не було. Тому якщо буде менше ніж 15% місцевих новин застосовуватимемо санкції, аж до звернення до суду щодо позбавлення ліцензії», - пояснив він.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-