"Культурна спадщина України в Криму: наслідки окупації". Презентація інформаційного огляду

Укрінформ
23 червня, 13:30 відбудеться фахове обговорення проблем знищення окупаційним режимом РФ пам’яток культурної спадщини України

Організатор: ГО «Регіональний центр прав людини».

Учасники: Сергій Мокренюк - ГО «Регіональний центр прав людини», представник Крайової Ради Українців Криму; Богдан Яременко - народний депутат України; Тетяна Циба - народний депутат України; Евеліна Кравченко - кандидатка історичних наук, Інститут археології НАН України, керівник Інкерманської експедиції ІА НАНУ; Віталій Секретар - перший заступник прокурора АР Крим та м. Севастополя; Олександр Павліченко - ГС «Українська Гельсінська спілка з прав людини»; Роман Мартиновський - ГО «Регіональний центр прав людини»; Андрій Клименко - Моніторингова група «Інститут Чорноморських стратегічних досліджень», BlackSeaNews; Андрій Іванець - кандидат історичних наук, ГО «Таврійська гуманітарна платформа», Андрій Щекун - ГО «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім», головний редактор газети «Кримська світлиця», представник Крайової Ради Українців Криму;

До участі запрошені: представники Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Представництва Президента України в АР Крим, Офісу Генерального прокурора України,  посольства іноземних країн, експертного середовища.

Коротко. Під час заходу буде презентовано інформаційний огляд «Культурна спадщина України в Криму: пошкодження та знищення», ознайомитись з яким можна заздалегідь за QR-кодом.

Довідково. Як зазначають організатори, упродовж останніх 7 років окупаційна влада здійснила масштабні археологічні розкопки, зруйнувала під час будівельних робіт цілу низку цінних археологічних пам’яток. Крім цього, окупаційна влада РФ провадить нищівну політику з надання дозволів на будівництво, без врахування охоронних зон об’єктів культурної спадщини.

В інформаційному огляді «Культурна спадщина України в Криму: пошкодження та знищення» описані та презентовані найбільш показові факти порушень і знищень Росією об’єктів культурної спадщини України в Криму.  Огляд підготовлено  ГО «Регіональний центр прав людини», ГС «Українська Гельсінська спілка з прав людини», ГО «Євромайдан-Крим».

Інформаційні партнери заходу:

- сайт «Голос Криму. Культура»: https://culture.voicecrimea.com.ua

- газета «Кримська світлиця»: https://www.facebook.com/krymsvitlytsia

Контактна особа: Сергій Мокренюк, тел.: 0506531081

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com

У зв'язку з карантинними обмеженнями кількість місць обмежена. 

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу:  https: //www.youtube.com/user/UkrinformTV

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

У Києві презентували огляд фактів знищення культурної спадщини в окупованому Криму

Українські громадські організації презентували інформаційний огляд «Культурна спадщина України в Криму: пошкодження та знищення», в якому представлені найбільш показові факти порушень і нищення Росією об'єктів культурної спадщини України на півострові.

Презентація відбулася в Укрінформі.

«Основні форми порушень використання культурної спадщини, які ми зафіксували в окупованому Криму, - це знищення пам'ятників, експропріація майна або примусове позбавлення власності, незаконні археологічні розкопки, вивезення артефактів, здобутих в результаті археологічних розкопок, за межі Криму, а також недотримання вимог міжнародного гуманітарного права про забезпечення і захист пам'ятників на окупованій території», - розповів представник Регіонального центру прав людини та Крайової ради українців Криму Сергій Мокренюк.

Зокрема, зазначив він, предметом посягань в Криму з боку РФ є культурний об'єкт Херсонес, що входить в список об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також церква Івана Предтечі в Керчі, що належить до найдавніших зразків сакральних споруд Візантії.

«Суть полягає в тому, що всі ці порушення відбуваються за рішенням вищих політичних органів Росії. Безпосередньо, що стосується Херсонеса, там експропрійовано майно, там проводяться заходи Російською Федерацією. Крім того, під час розкопок незаконно і з порушенням міжнародного права вилучаються артефакти», - зазначив активіст.

Як повідомив Мокренюк, всі роботи зі збору матеріалів, які увійшли в презентований інформаційний огляд, проводилися експертами громадських організацій «Євромайдан-Крим», Українська Гельсінська спілка прав людини і «Регіональний центр прав людини» на базі матеріалів Крайової ради українців Криму, інформаційного агентства «Голос Криму» і газети «Кримська світлиця».

За словами активіста, робота почалася завдяки запитам прокуратури АРК та м. Севастополя про необхідність документувати факти знищення культурної спадщини в Криму, і частина даної інформації вже викладена в презентованому збірнику.

У свою чергу перший заступник прокурора АР Крим та м. Севастополя Віталій Секретар зазначив, що громадські організації сьогодні є основним джерелом інформації для відкриття кримінальних проваджень.

«Саме інформація стає основою для початку того чи іншого кримінального провадження ... Сьогодні, на жаль, від профільних органів ми не отримуємо цієї інформації, тому з огляду на таку ситуацію ми вирішили отримувати цю інформацію від наших громадських організацій і фахівців, які безпосередньо займаються археологічними роботами або свого часу проводили ці археологічні роботи на території півострова, які розуміють особливості ландшафту Криму, особливості тієї чи іншої культурної цінності», - сказав Секретар.

За його словами, всі факти, які зазначені в презентованому збірнику, зараз є предметом дослідження в рамках кримінальних проваджень.

«Так, нещодавно, в травні, ми почали п'ять нових кримінальних проваджень про факти, які відображені в даних матеріалах і які нам досі не були відомі», - зазначив Секретар.

Він також повідомив, що захист культурної спадщини в окупованому Криму проводиться не тільки на рівні національного судочинства, а й на міжнародному рівні.

З цією метою прокуратура АРК та Севастополя зверталася до Міжнародного кримінального суду з фактами порушення використання культурної спадщини в окупованому Криму і зараз офіс прокурора Міжнародного кримінального суду вивчає можливість використання матеріалів справ для нових розглядів.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-