Презентація результатів п’ятого щорічного опитування експортерів та імпортерів

Презентація результатів п’ятого щорічного опитування експортерів та імпортерів

Укрінформ
24 вересня, 11:00 - онлайн-презентація на тему: «Презентація результатів п’ятого щорічного опитування експортерів та імпортерів. Епізод перший: оцінка роботи митниці».

Організатор: Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).

Учасники: Тарас Качка - заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України - торговий представник України; Владислав Суворов - заступник голови Державної митної служби України; Ярослав Грегірчак - заступник бізнес-омбудсмена України; Барбара Ротовнік - менеджерка сектору міграції та кордонів у Представництві ЄС в Україні; Ольга Квашук - менеджерка Європейської Програми МФ “Відродження”; Оксана Кузяків - керівник проєкту, виконавчий директор ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій»; Ірина Федець - старший науковий співробітник ІЕД; Євген Ангел - науковий співробітник ІЕД; Сергій Демченко - директор департаменту розвитку митної справи та контролю діяльності Державної митної служби України; Оксана Дрозач - старший проєктний менеджер Офісу підтримки реформ Міністерства фінансів; Ірина Сушко - виконавчий директор ГО «Європа без бар’єрів», член міжвідомчої групи з питань інтегрованого управління кордонами; Кирило Номінас - інспектор Ради бізнес-омбудсмена; Наталія Артемчук- координатор Митного комітету Європейської Бізнес Асоціації; Семен Кривонос - експерт напряму реформи митниці Офісу простих рішень та результатів; Юрій Федчишин - юрист, експерт напрямку фіскальної політики Офісу простих рішень та результатів.

Коротко. Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) презентує ключові результати опитування понад 1000 українських підприємств-експортерів та -імпортерів стосовно роботи митниці в Україні. Опитування було проведене в 2020 році проєктом «Підтримка Громадської Ініціативи «За чесну та прозору митницю» за підтримки Європейського Союзу, Міжнародного Фонду «Відродження» та Atlas Network.

Автори дослідження та учасники заходу обговорять перешкоди для міжнародної торгівлі в Україні – від бюрократії та корупції до слабкого захисту прав інтелектуальної власності, а також покажуть вартість ведення міжнародної торгівлі і ставлення бізнесу до митної реформи.

Мови заходу: українська та англійська, синхронний переклад.

Довідково. Громадська ініціатива «За чесну та прозору митницю» - це трирічна ініціатива Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, яка сприяє успішній реалізації митної реформи та побудові ефективної та чесної митниці за допомогою постійного громадського моніторингу. Ініціатива існує за підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду «Відродження» та Atlas Network. Учасниками є 26 ОГС та бізнес-асоціацій.

Акредитація представників ЗМІ: rubanik@ier.kyiv.ua (Олена Рубанік).

Захід відбудеться онлайн через сервіс відеозв’язку ZOOM.

Онлайн-презентація транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV 

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Презентовано опитування понад 1 тис. українських підприємств щодо реформ на митниці

Більше половина опитаних українських підприємств вважає, що робота української митниці є загалом ефективною, але вимагає певних змін. При цьому, третина респондентів називають основною проблемою митниці митне законодавство. Найкращу оцінку в 2020 році отримала робота Поліської митниці.

Про це йдеться у п’ятому щорічному опитуванні експортерів та імпортерів щодо оцінки роботи митниці, яке було презентовано 24 вересня під час онлайн-конференції в Укрінформі.

Опитування було проведене в 2020 році проєктом «Підтримка громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю» за підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду «Відродження» та Atlas Network. У презентації подано ключові результати опитування понад 1 000 українських підприємств - експортерів та імпортерів.

Згідно з результатами опитування, більше половина респондентів (52,9%) вказали, що робота митниці загалом ефективна, але вимагає деяких змін. 27,9% опитаних вважають, що робота митниці є ефективною і не потребує змін. 15,3% - заявили, що у цілому робота митниці є неефективною, але масштабні реформи можуть покращити ситуацію. Зовсім неефективною роботу митниці назвали 3,9% респондентів. На їхню думку, змінити ситуацію можливо лише шляхом повної заміни митної системи.

Найкращу оцінку з індексом 0,61 отримала Поліська митниця, найнижчу - Волинська митниця з індексом 0,33. Також низькі індекси отримали Київська митниця - 0,38, Дніпровська - 0,38 та Слобожанська - 0,40.

При цьому експортери, як правило, оцінювали роботу митниці найкраще, імпортери - гірше від решти та частіше вимагали масштабних реформ. Середні та великі підприємства значно краще оцінювали роботу митниці, ніж малі та мікропідприємства. Серед галузей найкращі оцінки митниці виставляли представники сільськогосподарського сектору.

Результати опитування продемонстрували покращення ситуації з митним законодавством. Особливо помітним стало зменшення скарг на недосконале митне законодавство порівняно з 2016 роком, коли понад половина опитаних називали його проблемою. У 2020 році лише 33,3% опитаних назвали митне законодавство недосконалим.

Серед інших проблем митниці 25,2% респондентів назвали свідоме завищення митної вартості товарів, 20,3% - недостатню прозорість митниці, 20,2% - хабарництво, 19,5% - застарілість технічного оснащення, 18,8% - постійні зміни структури та керівництва, 14% - непрофесіоналізм інспекторів, 9,2% - фіскальні функції митниці. Водночас, 23,5% опитаних заявили, що не бачать жодних проблем у роботі митниці.

Оцінюючи роботу "Нової митниці", яка була запущена з грудня 2019 року, 48,1% опитаних заявили, що вважають її доброю або відмінною. І лише 8% дали незадовільну оцінку. Виключно імпортери оцінили роботу "Нової митниці" вище, ніж інші опитані. Дві третини опитаних вважають, що робота "Нової митниці" не продемонструвала нічого нового.

Що до кваліфікації працівників митниці, то найвище - на 4,3 з 5 балів - респонденти оцінили здатність митників працювати з пограмним забезпеченнням. Найнижче, на 3,8 бала, була оцінена здатність працівників митниці відповісти на запитання та надати необхідну інформацію.

Загалом, 36,9% опитаних вважають, що напрямок реформ на митниці обраний правильно. Водночас, такий само відсоток опитаних (36,9%) не знають про реформу або не змогли її оцінити. 10,3%, переважно представники великих підпримств, називають реформи неправильними. А найбільше скептиків, які вважають напрямок реформ неправильним, нині серед підприємств, що здійснюють імпорт, - 15,8%.

З повною презентацією опитування можна ознайомитися на YouTube-каналі Укрінформу.

Відео:

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-