Про 30 річницю з дати прийняття Декларації про державний суверенітет України

Про 30 річницю з дати прийняття Декларації про державний суверенітет України

Укрінформ
16 липня, 14:00 - круглий стіл з нагоди 30 річниці з дати прийняття Декларації про державний суверенітет України

Організатор: «Ініціативна група 16 липня».

Учасники: Руслан Бортнік - голова Українського інституту політики; Андрій Єрмолаєв -  філософ, керівник  Центру стратегічної групи «Софія»; Олексій Семеній - директор Інституту глобальних трансформацій, колишній радник секретаря РНБО України; Василь Філіпчук - головний радник Міжнародного центру перспективних досліджень;  Олександр Чалий - Надзвичайний та Повноважний Посол України, президент Грант Торнтон Україна; колишній 1-й заступник МЗС України та радник Президента України з питань зовнішньої політики.

Довідково. Як повідомляють організатори, 16 липня виповнюється тридцять років з часу прийняття Декларації про державний суверенітет України. Час підвести підсумки того, яку державу побудували українці, отримавши від наших батьків 52 мільйонну, одну з найбільш промислово розвинутих і освічених країн Європи.

Країна вже пройшла значний шлях іспитів на незалежність, самостійність, державну і громадянську зрілість. Вже сам факт  існування незалежної української держави протягом трьох десятиліть є історичним досягненням. Але чи можемо ми бути задоволені тим, як розвивається Україна, і як нам побудувати справді суверенну та незалежну державу?

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених законодавством. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

У день 30-річчя Декларації стартувала «Ініціатива 16 липня» і закликала до загальнонаціонального діалогу

16 липня, в день 30-річчя Декларації про суверенітет, оголосила про своє існування «Ініціатива 16 липня» і закликала до загальнонаціонального діалогу заради успішного майбутнього України.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«16 липня виповнюється 30 років з часу прийняття Декларації про державний суверенітет України. Це неймовірно важлива дата для нашої держави... Прийняття Декларації стало епохальним кроком в боротьбі за незалежність нашої країни, вона відображала консенсус, який був на той момент серед політичного класу щодо того, як ми бачимо спільне майбутнє нашої держави. Зараз минуло 30 років і час підбити певні підсумки», - зазначив на презентації представник групи - головний радник Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук.

Він підкреслив, що, з одного боку, у нас є підстави для гордості - бо це історичний феномен, ще ніколи українська держава не існувала такий тривалий період часу. «Але чи це дійсно та країна, яку було обіцяно нашим громадянам у 1989-1990 роках?» - прозвучало від нього риторичне запитання.

Він зазначив, що ініціативна група вважає великою суспільною потребою запропонувати суспільству певне бачення того, як далі розвиватися, виходячи з того політичного стану, в якому зараз є наша країна.

Водночас Філіпчук уточнив, що група почала роботу 2 роки тому, обговорюючи в інтелектуальних, експертних середовищах і той факт, що у нас в країні відсутня центристська ідеологія, яка була би прийнятною для переважної більшості і на сході, і на заході. А за результатом круглих столів і конференцій, проведених за останніх 3 місяці, було напрацьовано програмний документ.

«Основна теза цього документа полягає в тому, що нам потрібен загальнонаціональний інклюзивний діалог. Зараз його підтримало вже більше 20 осіб – це дипломати, вчені, політологи… Ми не запрошуємо до підписання тих, хто є в активному політичному житті. Тут люди, які поза політикою, які хочуть надати поштовх нормальному, толерантному діалогу для визначення ідеології, щоб політики бачили рамку, за межі якої не можна виходити», - сказав він.

Оприлюднюючи маніфест Ініціативної групи, Філіпчук підкреслив, що його перша пропозиція, яка може бути спільним знаменником для всього українського суспільства, – це ідея незалежності через спільні інтереси і цінності.

«Ми вважаємо, що найвищою спільною цінністю для нас є держава, державний суверенітет і цілісність у кордонах 1991 року. Другий пункт – це соборність через порозуміння, - і тут треба покласти край безкінечним «собачим боям» щодо тих чи інших сторінок нашої історії, моралізаторству з боку тих чи інших політичних груп... Потрібно припинити тиск, цькування тих, які не подобаються агресивній меншості, яка веде тональність у суспільній дискусії. Нам потрібна інклюзивна модель розвитку, країна, де комфортно жити кожному», - зазначив член Ініціативи.

Третій пункт, за його словами, це заможність через модернізацію та сучасну інноваційну економіку. «Ключовий сигнал – що ми повинні припинити сподіватися на якусь чарівну руку ринку, іноземного інвестора…Лише ми самі, створюючи виробництво, робочі місця, можемо дати майбутнє цій країні», - сказав Філіпчук.

Він додав, що одним з ключових пунктів є мир через реінтеграцію та нова україноцентрична зовнішня політики з акцентом на захисті власних громадян, економічних та політичних інтересів.

Своєю чергою голова Українського інституту аналізу й менеджменту політики Руслан Бортнік зазначив, що українській політиці сьогодні не вистачає україноцентричності.

«Ми дуже довго історично блукаємо між Сходом і Заходом. Постійно в результаті цього блукання перетворюємося на фронти, на окраїну і постійно в результаті цієї чужої боротьби втрачаємо себе. Тому настав час будувати україноцентричну політику, де кожне рішення влади, кожна дія, кожен смисл мають оцінюватись через калькулятор соціальних українських інтересів. Через призму того, що це дає українському народу, українській державі, майбутньому нашого суспільства», - підкреслив Бортнік.

Він також зазначив, що маніфест, який сьогодні оприлюднено, – це лише перший з документів, оскільки Ініціатива стає системною, буде послідовно працювати у вигляді дискусійного клубу, де обговорюватимуться конкретні проблеми і пропонуватимуться рецепти.

Президент Центру соціальних досліджень «Софія», колишній директор НІСД Андрій Єрмолаєв, зокрема, зауважив, що наразі спостерігається «новий розрив між державою і суспільством і вкотре суспільний настрій хитається від оптимізму до розчарування, від консолідації до чергового розповзання».

«Мета нашої подальшої роботи – спробувати дати нові відповіді на питання, як суверенно жити в тому світі, який дуже змінився і в якому дуже змінилися ми, в умовах обмеження суверенітету, коли Україна пережила великі соціальні і територіальні втрати… У нас дуже напружений периметр держави, де все більше не друзів, а все більше конкурентів і тих, хто втручається в наші внутрішні справи. У нас великі проблеми з економікою», - сказав Єрмолаєв.

Він також нагадав, що наступного року Україна відзначатиме 30-річчя Акта проголошення незалежності. «Ми не можемо допустити, щоб через рік ми вже говорили не про виклики суверенітету, а про проблеми, пов’язані з втратою незалежності. Це неприпустимий виклик. Хоча все більше процесів створюють грунт для такої загрози. Один з них – це загроза центробіжних процесів», - застеріг Єрмолаєв.

Своєю чергою директор Інституту глобальних трансформацій, колишній радник секретаря РНБО Олексій Семеній підкреслив, що в Декларації про суверенітет закладені три головні принципи - незалежність, соборність і заможність. Зараз для нас додався ще один пункт, який треба підкреслювати, - мир, і ми всі маємо навколо цього об’єднатися.

Він також нагадав, що 30 років тому, коли приймалася Декларація, теж було два дуже протилежних табори в тому ж парламенті.

«Але чомусь їм тоді вистачило розуму, вміння, здатності поставити загальні інтереси вище за особисті, щоб об’єднатися, прийняти певний документ, який насправді дуже змінив і їх долю і долю всіх. Вони змогли відкинути протиріччя. Хотілося б, щоб і зараз більша частина українського суспільства теж змогла продемонструвати ту ж саму якість – вміння відкидати тактичні протиріччя. Тим більше, що зараз у суспільстві є величезний запит на конструктив і політику певних національних інтересів», - підкреслив Семеній. 

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Відео: 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-