5 років після Майдану: хиткі дороговкази пам’яті. Обговорення результатів соціологічного дослідження

5 років після Майдану: хиткі дороговкази пам’яті. Обговорення результатів соціологічного дослідження

Укрінформ
16 квітня 11:00 - 5 років після Майдану: хиткі дороговкази пам’яті

Організатор: Український інститут національної пам'яті.

Учасники: Євген Нищук – міністр культури України; Володимир В’ятрович – голова Українського інституту національної пам’яті; Ігор Пошивайло – генеральний директор Національного музею Революції Гідності; Артем Біденко - державний секретар Міністерства інформаційної політики України; Наталя Зайцева-Чіпак – соціолог, керівник Українського центру вивчення громадської думки "Соціоінформ”; відомі лідери думок і громадські діячі.

Питання до обговорення:

Що таке історична подія, хто її герої.

Чи може Революція Гідності бути об'єднавчою цінністю.

Як протидіяти викривленню минулого під впливом закладених упереджень.

Як офіційним інституціям працювати з темою Революції Гідності.

Як і хто має формувати політику та культуру пам'яті сьогодні.

Коротко. Учасники прес-конференції обговорять результати  Всеукраїнського соціологічного дослідження про ставлення українців до Революції Гідності та шляхи меморіалізації її подій та учасників.

Довідково. Дослідження замовив Національний музей Революції Гідності з метою з'ясувати, наскільки українці пам'ятають події та фігурантів Майдану, як до них ставляться та які форми меморіалізації та презентації Революції Гідності вважають найдоцільнішими.

Підсумки дослідження повинні зорієнтувати музей у розробленні подальших комеморативних практик, наукових, освітніх і культурних програм, дискусійних майданчиків, виставок, а в далекій перспективі – допомогти створити інфраструктуру пам'яті та стати багатодисциплінарною платформою критичного переосмислення історії, розвитку громадянського активізму, консолідації суспільства.

Підсумкові матеріали:

В’ятрович квапить з Музеєм Майдану: пам’ять стирається, можливий реванш

Втрачаючи пам’ять про Майдан, ми ризикуємо отримати реванш, який знищить завоювання Революції Гідності.

На цьому наголосив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович під час обговорення в Укрінформі результатів соціологічного дослідження про ставлення українців до Революції Гідності, повідомляє кореспондент агентства.

“Результати соціологічного дослідження насправді досить загрозливі. Вони говорять про те, що пам’ять про Майдан під загрозою, хоч це відбулося лише 5 років тому. В цих подіях взяли участь хтось говорить сотні тисяч, хтось про кілька мільйонів людей, які перейшли через Майдан. Здавалося б, нічого не загрожує цій пам’яті, це було зовсім недавно. На жаль, так не є”, - сказав В’ятрович.

За його словами, серед об’єктивних чинників — і ті події, які відбулися після Майдану і витісняють пам’ять про нього, - це війна.

“В цьому ще один злочин Путіна, який розв’язав цю війну. Таким чином стирається пам’ять про те, що відбувалося. Але є й суб’єктивні чинники — тому, що комусь вигідно, щоб ми забули про Майдан, тому що Майдан — це про нашу солідарність, про те, що ми вміємо перемагати навіть в дуже несприятливих умовах. Комусь вигідно, щоб ми були розсварені, щоб перестали вірити в свою перемогу. І цим повною мірою користаються політики, які хочуть повернути в Україну ситуацію до 2013 року”, - зазначив він.

Водночас В’ятрович наголосив, що вкрай необхідною для збереження пам’яті є інфраструктура пам’яті, а це меморіали і музеї.

“На жаль, у цьому питанні маємо найменші здобутки. Створено Музей Майдану як юридичну особу і як команду. Але цього не досить. Потрібні реальні меморіали, музеї, які говоритимуть про те, що сталося на цьому місці — на Майдані, на теперішній алеї Героїв Небесної сотні — 5 років тому. Тож ще дуже багато доведеться зробити. Проведено конкурси і по музею, і по меморіалу — абсолютно правильно і прозоро. Це один з безпрецедентних прикладів масштабного і прозорого підходу, як треба відбирати найкращі проекти меморіалізації Майдану для втілення. І вже треба приступати до реалізації результатів конкурсу. Тому що в іншому випадку пам’ять буде вивітрюватися, і відповідати за це будемо ми з вами”, - підкреслив голова УІНП.

Він аргументував: причиною того, що у 2010 році став можливим проросійський, антиукраїнський, антидемократичний реванш, стало забуття Помаранчевої революції.

“Нами нічого не було зроблено для того, щоб зафіксувати пам’ять про Помаранчеву революцію. Треба зробити все залежне, щоб таким самим чином не вдалося стерти пам’ять про Революцію Гідності, про Євромайдан, тому що від цього залежить наше майбутнє”, - сказав В’ятрович.

Відео заходу:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-