Частка української мови в ефірі телерадіомовників  зросла: результати моніторингу мовних квот

Частка української мови в ефірі телерадіомовників зросла: результати моніторингу мовних квот

Укрінформ
20 березня 10:00 - Частка української мови в ефірі телерадіомовників знову зросла: результати моніторингу мовних квот у жовтні 2018 - лютому 2019 року

Організатор: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

Спікери: Юрій Артеменко - голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення;  Сергій Костинський -  член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

Коротко. Під час прес-конференції будуть презентовані результати проведених Національною радою моніторингів щодо частки української мови і української пісні в ефірі загальнонаціональних, регіональних та місцевих радіостанцій із 8 листопада 2018 року.

Також будуть оприлюднені результати другої хвилі моніторингу мовних квот в ефірі загальнонаціональних, супутникових, місцевих і регіональних телеканалів, яка проведена після закінчення перехідного періоду.

Підсумкові матеріали:

Української мови на ТБ більшає, а новини звучать тільки державною - Національна рада

Частка української мови в ефірі телемовників знову зросла, а передачі новин усіх загальнонаціональних телеканалів виходять лише українською мовою.

Як заявив голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко на прес-конференції в Укрінформі, це засвідчують результати моніторингу мовних квот у жовтні 2018 – лютому 2019 року.

“Обсяг українського мовлення в ефірі загальнонаціональних, супутникових, регіональних і місцевих телеканалів майже однаковий щодо загального ефіру — близько 100%. Якщо говорити про передачі новин, то на загальнонаціональних, супутникових усі новини виходили 100% українською мовою”, - підкреслив Артеменко.

Він зазначив, що частка української мови становить 100% в ефірі 7-ми загальнонаціональних телеканалів. Це “UA: Перший”, “Еспресо”, “Рада”, “М1”, а також дитячий канал “Піксель”, “Мега” та “Ескулап”.

Найменший показник, за його словами, сягав 77% - в ефірі телеканалів “ICTV”, “Україна”, ”НТН”, але вони все одно перевиконують норму, яка є - не менше, ніж 75%.

Щодо динаміки, то, зазначив він, середня частка української мови на загальнонаціональних телеканалах зросла на 9% - із 83% до 92%. Найбільшу динаміку зростання продемонстрували “Індиго” – на 55%, “Ескулап” – на 51%, “Інтер” – на 43%, “ХSport” – на 19%, “К1” – на 18%.

Щодо супутникових телеканалів, то в ефірі 9-ти з них частка української мови становить 100%. Це “Футбол 1”, “Футбол 2”, “Караван-TV”, “Наталі”, “Music Box Ua”, “BOLT”, “NewsOne”, “4 канал”, “OLVIA SAT”. Найменший показник серед супутникових телеканалів, які потрапили в перший етап моніторингу, був зафіксований в ефірі телеканалу “Відродження” – 34%.

“Випуски новин на супутникових телеканалах, здебільшого виходять українською. Тільки українською їх подають 5 каналів - “Громадське”, “24”, “NewsОne”, “4 канал”, “ОБОЗ-TV”. На телеканалі “112 Україна” української мови в новинах 96%”, - зазначив голова Національної ради.

Він уточнив, що динаміка на супутникових телеканалах порівняно з перехідним періодом зросла на 17% - з 75% до 92%. Найбільше зростання зафіксовано на телеканалах “ДАЧА” – на 77%, “Трофей” – на 70%, “Наука” – на 45%, “Горизонт-TV” – на 26%, “Донеччина ТБ” і “Терра” – на 20 %.

“Ми починаємо жити дійсно в українському оточенні”, - підкреслив Артеменко.

Своєю чергою про виконання мовних квот в ефірі регіональних і місцевих телеканалів поінформував член Національної ради Сергій Костинський.

“Загальний ефір регіональних і місцевих телеканалів такий — у 9-ти областях України частка української мови, відповідно до вимог закону, становить 100%. Це – Волинська, Рівненська, Черкаська, Чернігівська, Вінницька, Івано-Франківська області. У 18-ти областях частка української мови - від 90 до 99 відсотків. Найнижчий показник зафіксовано в Одеській (83%) і Луганській (89%) областях, але вони вище норми, якої вимагає закон - 75% і 60% відповідно”, - сказав Костинський.

Щодо новин українською мовою, уточнив він, то їх частка у 22 областях України становила 100%, а середній показник – 99%.

“Тобто практично всі новини на місцевому рівні виходять суто українською мовою. А найбільша динаміка зростання частки української мови в загальному ефірі - в Одеській області. Тут її обсяг зріс на 24%”, - підкреслив член Національної ради.

Він додав, що порушників законодавства серед загальнонаціональних телеканалів практично немає. Станом на 1 березня 2019 року Національна рада застосувала штрафну санкцію лише до 7-ми телеканалів. Шість із них – супутникові: “BOLT”, “ДАЧА”, “Epoque”, “Відродження”, “Наука”, “Терра”, один місцевий - “СТС”. Сума штрафів становить 117,5 тис. грн. Для кожного з телеканалів вона дорівнює 5% суми ліцензійного збору.

Як зазначалося, наступний етап моніторингу щодо дотримання телеканалами законодавства щодо звучання української мови в ефірі, який проводитиме Національна рада, – це друга частина відстеження супутникових телеканалів. Цей моніторинг буде завершено у червні цього року.

Обсяг української мови, зокрема й пісень, в ефірі радіостанцій продовжує зростати - Національна рада

Присутність державної мови, так само, як і частки пісень українською мовою, в ефірі загальнонаціональних радіостанцій продовжує зростати.

На цьому наголосив голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко під час прес-конференції в Укрінформі, присвяченій результатам моніторингу мовних квот у жовтні 2018-го - лютому 2019 року.

“Загальний середній показник частки пісень українською мовою за досліджувані 4 місяці становить 57%. Це на 6% більше, ніж рік тому, коли ми досліджували дію мовних квот. Щодо норми, закріпленої в законодавстві - 35%, то вона перевищується на 22%”, - сказав Артеменко.

Він уточнив, що найбільше українських пісень - 100% - звучить в ефірі радіостанцій “Країна ФМ”, “UA: Українське радіо” та “Радіо НВ”. Майже наздоганяють їх ще 2 радіостанції - “UA: Радіо Промінь” - 98% та “UA: Радіо Культура” - 89%.

Водночас найбільший темп дало “Радіо НВ”, де за цей час додалося 44% обсягу звучання україномовних пісень. Також значно зріс їх обсяг на “UA: Радіо Культура” - на 16%, “UA: Українське радіо” - на 9%, “Перець ФМ” - 8%, “Люкс ФМ” - 6%.

Щодо ведення передач українською мовою, то, за його словами, загальний середній показник обсягу на загальнонаціональних радіостанціях становив 89%. Тобто на 3% збільшився порівняно з минулим роком і це на 29% більше, ніж того вимагає закон.

“Тільки українською мовою розмовляють ведучі на радіостанціях “UA: Українське радіо”, “UA: Радіо Промінь”, “UA: Радіо Культура” і “Країна ФМ”. Значно зросла кількість передач державною мовою на таких радіостанціях, як “Русское радио – Україна” - на 22%, “ХІТ FM” – на 14 %, “П’ятниця” – на 12%, “Kiss FM” – на 9%. Дуже приємно бачити цю тенденцію. Це дуже гарні показники”. - підкреслив голова Національної ради.

Як додав член Національної ради Сергій Костинський, в ефірі місцевих і регіональних FM-радіостанцій кожна друга пісня звучить українською - середній її показник становить 52%. Порівняно з попереднім періодом частка україномовних пісень зросла на 4 %, перевиконання квоти - на 17%.

“В 9-ти областях України частка пісень українською становить більше 50%, а саме 52%.

Це Рівненська і Тернопільська області – по 79%, Сумська – 72%, Кіровоградська – 71%, Івано-Франківська – 70%, Львівська – 60%, Чернівецька – 58%, Волинська – 57%, Донецька – 50%. Найбільша динаміка зростання обсягу україномовних пісень спостерігалась у 5-ти областях України: Кіровоградська – на 24%, Чернівецька і Закарпатська – на 12%, Сумська – на 11%, Полтавська – на 10%.”, - сказав Костинський.

Щодо ведення передач українською мовою на регіональних і місцевих радіостанціях, то, зазначив він, їх середній обсяг становить 93%, це на 1%. більше, ніж торік, а перевиконання квоти — на 33%.

У 10-ти областях середній показник обсягу ведення передач державною мовою становить 95% і вище. Так, у Львівській, Рівненській, Хмельницькій областях це

100%, у Чернігівській – 98%, Чернівецькій, Черкаській, Івано-Франківській – 97%, Харківській, Кіровоградській – 96%, Закарпатській – 95%.

У 5-ти областях України була найпотужніша динаміка збільшення обсягу ведення передач українською мовою: в Донецькій вона збільшилася за рік на 13%, Харківській, Закарпатській і Полтавській – на 6%, у Кіровоградській – на 5%.

“Загалом ми можемо спостерігати, що українська мова однаково представлена в ефірі і загальнонаціональних, і регіональних, і місцевих радіостанцій в кожній області України. Сьогодні вже немає відмінностей, немає особливостей, журналісти і в Донецькій області, і в Закарпатті, і в Харкові, і в Одесі прекрасно володіють українською мовою. І ми не бачимо жодних проблем, що призводять до відтоку слухачів”, - підкреслив Костинський.

 Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-