Два роки мовних квот на радіо. Досвід забезпечення виконання закону

Два роки мовних квот на радіо. Досвід забезпечення виконання закону

Укрінформ
4 грудня 14:30  - Два роки мовних квот на радіо. Досвід забезпечення виконання закону

Організатор: Національна рада з питань телебачення і радіомовлення.

Учасники: Сергій Костинський - член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення; Валентин Коваль - член Національної ради питань телебачення і радіомовлення; Alyosha -  співачка; Тарас Тополя - лідер гурту «Антитіла»; Максим Яковенко – шеф-редактор радіо «Промінь».

Коротко. Під час  прес-конференції будуть презентовані статистичні показники виконання мовних квот в ефірі загальнонаціональних, місцевих і регіональних FM-радіостанцій в листопаді 2017 - жовтні 2018. Також буде проілюстрований досвід Національної ради із забезпечення виконання Закону щодо мовних квот на радіо та проаналізовано кумулятивний ефект для музичної індустрії.

Підсумкові матеріали:

Частка україномовних пісень в ефірі радіостанцій зросла до 51% за два роки дії мовних квот— Нацрада

За два роки дії мовних квот частка україномовних пісень в ефірі радіостанцій зросла на 4 відсоткових пункти і становить нині 51%, про що свідчать результати моніторингу ефірів 15 загальнонаціональних та 175 регіональних і місцевих FM-радіостанцій,  проведеного регулятором із листопада 2017 року до жовтня 2018-го.

Про це повідомив на прес-конференції в Укрінформі член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Валентин Коваль.

“Реально ми маємо сьогодні по Україні середній показник у 51%”, - сказав Коваль.

За його словами, у порівнянні з першим роком дії мовних квот (листопад 2016 – жовтень 2017року) частка україномовних пісень в ефірі радіостанцій зросла на 4 відсоткових пункти. У другий рік впровадження мовних квот на радіо відповідно до вимог закону частка пісень українською мовою мала становити не менше ніж 30%, а обсяг ведення передач українською мовою – не менше ніж 55%.

Коваль зазначив, що уа 5-ти радіостанцій частка україномовних пісень перевищила середнє значення: «Країна ФМ» – 100%; «UA: Радіо Промінь» – 98%; «UA: Українське радіо» – 91%; «UA: Радіо Культура» – 73%; «Радіо НВ» – 56%.

Найбільше зростання україномовних пісень відбулося в ефірі 7-ми радіостанцій: «Радіо НВ» – 13 відсоткових пунктів; «Наше радіо» – 9 в. п.; «UA: Українське радіо» – 8 в.п.; «Русское радио –Україна» та «Перець ФМ» – 6 в. п.; «Ретро» та «Люкс ФМ» – 5 в. п.

У середньому 86% передач на загальнонаціональних радіостанціях звучали українською мовою. Порівняно з минулим роком цей показник збільшився на 2 відсоткові пункти. Таким чином, перевиконання квоти ведення передач українською мовою для радіостанцій загальнонаціонального покриття становить 31 в. п.

У 7-ми радіостанцій обсяг ведення передач українською мовою перевищив середній показник: «Країна ФМ» – 100%; «UA: Радіо Промінь» – 100%; «UA: Радіо Культура» – 99%; «UA: Українське радіо» – 98%; «Ретро» – 91%; «Радіо НВ» – 90%; «Kiss FM» – 88%.

У період із листопада 2017 до жовтня 2018 року кілька радіостанцій значно збільшили власні обсяги ведення передач державною мовою порівняно з минулим роком: «Наше радіо» – на 16 в. п.; «НіtFM» – на 10 в. п.; «Перець ФМ» – на 8 в. п.; «Русское радио –Україна» – на 7 в. п. ; «Мелодія» – на 6 в. п.

“Скоріш за все, це  та сама ситуація, коли українці все більше і більше ідентифікують себе за мовою. Як не дивно, це виявилося легко - перейти на українську мову, вивчити її , почати працювати. І це добре”, - наголосив Коваль.

Як повідомлялося, в Україні 8 листопада 2016 року набув чинності Закон "Про внесення змін до закону України "Про телебачення і радіомовлення" (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)". Згідно з документом, квота на пісні українською мовою у радіоефірі щодоби та в часових проміжках із 7:00 до 14:00 та з 15:00 до 22:00 вводилася поступово. Так, протягом першого року їх має бути щонайменше 25%, другого – 30% і третього – 35%. Водночас ведення передач державною мовою протягом першого року дії закону має становити 50%, другого – 55%, третього – 60%. Санкцією за порушення вимог закону є стягнення штрафу у розмірі 5% від загальної суми ліцензійного збору. Його мовники зобов’язані сплатити до державного бюджету упродовж 30 днів після ухвалення Нацрадою відповідного рішення.

Кількість радіомовників, які через порушення мовних квот сплатили штраф, зменшилася у 2018-му до 5 - Костинський

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення у другий рік дії мовних квот призначила радіомовникам 5 штрафів на суму 722 295,8 грн, але у період із листопада 2016 р. до жовтня 2017 р. таких штрафів було 17.

Про це член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Сергій Костинський повідомив на прес-конференції в Укрінформі.

“Упродовж цього року Національна рада призначила 5 штрафів на суму 722 тис. грн. Якщо порівняти з першим роком дії мовних квот, бачимо, що кількість штрафів значно зменшилася. З 17 до 5. Я так розумію, що досвід першого року був дуже красномовний”, - сказав Костинський.

За його словами, за два роки регулятор призначив радіостанціям три найбільші штрафи майже на мільйон гривень за недотримання квот пісень українською мовою. 

Тоді радіостанціям не вистачало однієї пісні. «Радіо НВ» - не вистачило 7% для виконання квоти щодо україномовних пісень в ефірі. Штраф, тобто вартість однієї пісні, для радіостанції сягнув 349 449,49 грн. «Радіо П’ятниця» – не вистачило 1% для виконання норми закону. Штраф становив 327 842,23 грн. «Радіо Ера FM» – не вистачило 2% для виконання норми закону. Штраф дорівнював 317 438,21 грн.

Загалом за два роки після впровадження законодавством обов’язкової частки україномовних пісень і ведення передач державною мовою загальна сума 22 штрафів становить 172 425 2,3 грн. Із них 17 штрафів на загальну суму 1 616 880,75 грн стосуються саме квоти пісень українською мовою.

Як повідомлялося, в Україні 8 листопада 2016 року набув чинності закон "Про внесення змін до закону України "Про телебачення і радіомовлення" (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)". Згідно з документом, квота на пісні українською мовою у радіоефірі щодоби та в часових проміжках із 7:00 до 14:00 та з 15:00 до 22:00 вводилася поступово. 

Так, протягом першого року їх має бути щонайменше 25%, другого – 30% і третього – 35%. Водночас ведення передач державною мовою протягом першого року дії закону має становити 50%, другого – 55%, третього – 60%. 

Українські пісні в 2019 році "братимуть" не кількістю, а якістю - Костинський

Частка українських пісень в ефірі в 2019 році  навряд чи суттєво збільшиться, але вони будуть більш якісними. 

Таку думку член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Сергій Костинський висловив на прес-конференції в Укрінформі.

“Частка пісень українською мовою в ефірі радіостанцій тепер буде збільшуватися не суттєво. Тобто, ми вважаємо, що десь вже є певна стеля в ефірі радіостанцій. Але водночас бачимо новий тренд - це якісний розвиток індустрії, серйозне покращення умов конкурентоспроможності. Тобто, починається епоха зростання якості українських пісень, якісних українських гуртів та виконавців. Тепер їх буде все більше і більше. Наступного року ми очікуємо хітів і шлягерів, вічних пісень в ефірі радіостанцій”, - сказав Костинський.

Член Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Валентин Коваль, який часто є членом журі різноманітних музичних конкурсів, наголосив, що рівень музичного матеріалу дійсно зростає. “Якість роботи у студіях у цьому році, як на мене, вже сягнула якщо не світового рівня, то принаймні на верхніх щаблях ми перебуваємо”, - сказав він.

Шеф-редактор радіо «Промінь» Максим Яковенко зазначив, що українська музика точно розвивається, з’являються нові талановиті виконавці. “У нас в ефірі десь 40 імен за останній рік з’явилося нових. Є такі групи, які поки що грають тільки на нашій радіостанції, але згодом про них усі дізнаються”, - сказав він.

Співачка Alyosha переконує, варто давати шанс новим музикантам, повірити в них. “Думаю, що у багатьох нових музикантів, які б хотіли робити якісну музику, поки не вистачає на це ресурсів. Але варто продовжувати працювати. Все у нас буде добре, не треба тільки квапитися. Все буде супер”, - підкреслила вона.

Лідер гурту «Антитіла» Тарас Тополя вірить у те, що з часом українські виконавці стануть відомими на весь світ.

“Якість музики у нас не падає, а навпаки, тільки зростає. Я чекаю крутих колаборацій зі світовими зірками і впевнений, що коли у нас підтягнеться правова база по інтелектуальній власності, Україна стане невід'ємною частиною світового шоу-бізнесу, що ми інтегруємося туди усіма гранями і тим, що маємо у своїй культурі, доповнимо світ”, - сказав співак.

Як повідомлялося, в Україні 8 листопада 2016 року набув чинності закон "Про внесення змін до закону України "Про телебачення і радіомовлення" (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)". Згідно з документом, квота на пісні українською мовою в радіоефірі щодоби та в часових проміжках із 7:00 до 14:00 та з 15:00 до 22:00 вводилася поступово.

Так, протягом першого року їх має бути щонайменше 25%, другого – 30% і третього – 35%. Водночас ведення передач державною мовою протягом першого року дії закону має становити 50%, другого – 55%, третього – 60%.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-