«Малі міста - великі враження». Як сприятимуть розвитку територій культурні стартапи

«Малі міста - великі враження». Як сприятимуть розвитку територій культурні стартапи

2618
Ukrinform
29 березня 13.00 - Малі міста - великі враження

Організатор: Міністерство культури України.

Учасники: Євген Нищук - міністр культури України; Тамара Мазур - заступник міністра культури України; Ірина Френкель -  куратор проекту, директор Українського центру культурних досліджень; Олександр Єпіфанов - начальник Управління охорони культурної спадщини    Міністерства культури України; голови міст  - переможців конкурсного відбору для участі у проекті.

Коротко. У рамках  проекту вісім фіналістів, відібраних шляхом відкритого конкурсу, протягом літніх місяців 2018 року на основі історичних пам'яток створять культурні стартапи, які мають надати поштовх для подальшого культурно-економічного розвитку територій.

Підсумкові матеріали:

Культурні стартапи проекту "Малі міста - великі враження" покладуть старт масштабним культурним заходам - куратор

Вісім стартапів проекту "Малі міста - великі враження", крім того, що сприятимуть розвитку території і туризму, покладуть старт масштабним культурним заходам.

Про це розповіла на брифінгу в Укрінформі куратор проекту, директор Українського центру культурних досліджень Ірина Френкель.

"На закритті фестивалю "Чайковський Fest" (у Тростянці 25-27 травня) буде презентовано виставу "Мазепа". І ми зайвий раз доведемо, що Чайковський має український період творчості, і навіть не один, всім відомі періоди творчості у Браїлові, а зараз ми відкрили для себе Тростянець, де він створив увертюру "Гроза", і саме нею ми відкриємо цей фестиваль. Дуже важливо, що в рамках фестивалю відбудеться конкурс молодих виконавців з трьох фахів  - струнні інструменти, фортепіано і вокал. Головою журі дав згоду бути народний артист України Мирослав Скорик", - поінформувала Френкель.

Щодо Чугуєва, де відбудеться Міжнародний Рєпінський пленер (15 липня - 5 серпня), де є будинок, в якому народився художник, і картинна галерея з оригінальними його роботами, то тут зберуть велику кількість художників.

"Ми встановимо рекорд України, зберемо найбільшу кількість картин в Україні в одному місці і найбільшу кількість художників саме після закінчення проекту 5 серпня. Місто Чугуїв має перетворитися на столицю живопису в Україні, а ім'я Рєпіна - позиціонуватися як ім'я великого українського художника", - підкреслила куратор. 

За її словами, на Фестивалі молодих сучасних театрів у місті Гадяч (14-15 вересня), де мати Лесі Українки створила український дитячий театр і писала п'єси для дітей, буде створено публічні простори, пов'язані з героями Олени Пчілки. Також обговорюється можливість встановлення просторової інсталяції "Маска Мельпомени".

"У Тульчині відбудеться відкриття "Леонтович арт кварталу" (15 квітня - 8 червня) із встановленням просторової інсталяції "Мелодія Щедрик". В цьому місті в свої останні роки творив композитор, тут він створив свою останню обробку "Щедрика", відому в усьому світі. Є ідея зробити акцію Меридіан "Щедрик" - зі сходу на захід нашої країни, щоб об'єднати її за допомогою музики. Це є дуже важливим політичним завданням, тому що ми говоримо про створення єдиного культурного простору країни. Місто буде перетворено на суцільну картинну галерею. Це проект не одного дня і року. Це тільки початок, коли буде облаштований один квартал, але все місто має перетворитися в туристично привабливий об'єкт", - сказала Френкель.

 Щодо міста Славутич (проект "Фестиваль "86" - Славутич", 9-13 травня), яке пов'язане з Чорнобильською катастрофою, то Фестиваль кіно та урбаністики "86", за словами куратора,  дуже важливий в плані того, як змінюється контент міста з негативним іміджем і яким чином воно може популяризуватись.

"Ми маємо говорити про капіталізацію зон відчуження, тому що це теж туристичні об'єкти. І ми пам'ятаємо, що Славутич будували представники 15 республік, і є квартали кожної з них, які збереглися до сьогодні. Молода професійна команда працює з цим проектом, має на меті повністю змінити ставлення до міста і підвищити його туристичну привабливість", - зазначила вона.

Місто Острог - студентська столиця, і проект "Культурний барбакан" (з 16 вересня) має стартувати великим музично-історичним дійством - від бароко до року.

"Це буде цікавий музичний марафон. А потім проект працюватиме до Різдва і далі. Цей культурний простір стане ефективним для молоді, яка знайде можливості вільного творчого самовираження", - підкреслила Френкель. 

А фестиваль "Дунайські гостини" у Вилкові буде відбуватися три дні - 1-3 червня, там буде присутній етнічний компонент. Гастрономічний кластер має перетворитися на креативний бізнес і сприяти розвитку цієї території, яка є нашою Венецію, гарним природним об'єктом, переконана куратор.

Вона додала, що у червні-вересні відбудеться "Культурний хакатон" у Шарівці на Харківщині, де на базі палацо-паркового комплексу "Садиба" та ландшафтного парку буде відкрито нові туристичні маршрути. Проект передбачає, серед іншого, порятунок пам'ятки архітектури  національного значення другої половини ХV ст. -  початку ХVІ ст. - Татарської надбрамної вежі.

Мінкультури підтримало 8 заявок проекту "Малі міста - великі враження" з 158-ми і сподівається, що решту профінансують на місцях - Нищук 

Проект "Малі міста - великі враження" стартував настільки успішно, що важко було відібрати невелику кількість заявок із понад півтори сотні, що надійшли з усієї України.

На цьому наголосив міністр культури України Євген Нищук на брифінгу в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.  

"Це справді стало великою подією, на яку ми навіть не сподівалися, бо коли ми оголосили про свою ідею, не маючи ще бюджету, то отримали 158 заявок з усієї України. Нами було задекларовано, що 6 проектів отримають фінансову підтримку. Але було складно відібрати проекти з такої величезної кількості заявок, у нас розривалися серце і душа і, виходячи з бюджетів Мінкультури, ми змогли закумулювати кошти на підтримку 8 проектів", - сказав Нищук. 

Він уточнив, що на весь проект виділено 4 млн 350 тис. грн. Три проекти отримають близько 640 тис. грн. кожен, п'ять - майже по 500 тис. грн. 

Міністр нагадав, що проект ініційований Міністерством культури та Українським центром культурних досліджень. 

"Це культурні стартапи. Вони відбуваються вперше в Україні в такому форматі. Нам важливо, що цей проект відбувається в рамках проведення Року культурної спадщини в Європі й Україні і спрямований на популяризацію нашої спадщини і на розвиток регіонів", - зазначив Нищук, додавши, що проект підтриманий урядом України і особисто Прем'єр-міністром.

Як наголосив міністр, проект "Малі міста - великі враження" сколихнув всю Україну, і зацікавленість була настільки велика, що захищати свої проекти приїздили навіть і мери міст. 

"І це події не місцевого рівня. Це події всеукраїнського рівня. Дуже важливо, щоб ми цим дали імпульс внутрішньому туризму. Щоб на події їздили з Києва та інших міст, щоб це дало новий поштовх для розвитку громад", - підкреслив Нищук.   

Він висловив сподівання, що і решта проектів, заявки на які надійшли на конкурс, в той чи інший спосіб відбудуться.

"Люди настільки запалилися, що їх може підтримати місцеве самоврядування, яке стало усвідомлювати, що треба вкладати в культурну складову, або приватний бізнес", - зазначив міністр. 

Нищук додав, що наразі затверджено повний графік подій, які  відбуватимуться впродовж року. І якщо ці проекти відбудуться дуже якісно і матимуть фідбек від суспільства, то на наступний рік міністерство зможе відстоювати і більші бюджети на цей проект. 

Як зазначалося, ідеться про 8 подій, які відбудуться в Тульчині на Вінниччині, Славутичі на Київщині, Тростянці на Сумщині, Вилкові на Одещині, в селищі Шарівка та місті Чугуїв на Харківщині, в Гадячі на Полтавщині та Острозі на Рівненщині. 

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>