Діти, ВІЛ і туберкульоз

Діти, ВІЛ і туберкульоз

3500
Ukrinform
23 березня 15.30 - Діти, ВІЛ та туберкульоз. Проблеми та рішення надання медичної допомоги дітям та підліткам, які живуть з ВІЛ, в умовах епідемії туберкульозу в Україні

Організатори:  ГО  «Дитинство – без СНІДУ»; Інформаційно-ресурсний навчальний центр ім. заслуженого лікаря України С.В. Комар при Центрі «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД»  НДСЛ «ОХМАТДИТ» МОЗ України.

Учасники: Яна Терлєєва - Центр Громадського Здоров’я МОЗ України; Інна Морич – к.м.н., експерт Всесвітньої організації охорони здоров’я,  епідеміолог; Оксана Солдатенкова – завідуюча Центром інфекційних захворювань «Клініка для лікування хворих на ВІЛ/СНІД дітей» НДСЛ ОХМАТДИТ; Марина Сердюк - лікар фтизіатр Центру інфекційних захворювань «Клініка для лікування хворих на ВІЛ/СНІД дітей» НДСЛ ОХМАТДИТ; Наталія Мойсєєва - менеджер проекту ГО «Дитинство - без СНІДу».

Коротко. Мета заходу - обговорення викликів, які стоять перед системою охорони здоров’я та громадськими організаціями в подоланні епідемії туберкульозу та коінфекції ВІЛ/ТБ і забезпеченні догляду та лікування для дітей і підлітків, які живуть з ВІЛ, та членам їх родин в умовах реформування та децентралізації.

Під час «круглого столу»  буде визначено проблеми і чинники поширення туберкульозу серед дітей та підлітків, які живуть з ВІЛ; обговорюватиметься досвід виявлення, діагностики, лікування дітей та підлітків, хворих на коінфекцію ВІЛ/ТБ; буде визначено шляхи розширення партнерства НДСЛ «ОХМАТДИТ» та Громадської організації «Дитинство - без СНІДу» за підтримки Дитячого Фонду ООН щодо  впровадження сучасних шляхів подолання  туберкульозу серед дітей та підлітків, які живуть з ВІЛ; представлено передовий досвід Центру інфекційних захворювань «Клініка для лікування хворих на ВІЛ/СНІД дітей» НДСЛ ОХМАТДИТ щодо лікування коінфекції ВІЛ/ТБ серед дітей та підлітків.  

Питання до обговорення.

ВІЛ/ТБ коінфекція серед дітей та підлітків у світі та Україні.

Досвід діагностики та лікування ВІЛ/ТБ коінфекції у дітей та підлітків Центру інфекційних захворювань «Клініка для лікування хворих на ВІЛ/СНІД дітей»НДСЛ ОХМАТДИТ.

Обговорення досвіду партнерства між міжнародними, неурядовими організаціями та державними установами як запорука успіху у впроваджені сучасних стратегій подолання туберкульозу серед дітей та підлітків, які живуть з  ВІЛ. 

Підсумкові матеріали:

В Укрінформі обговорили питання захворюваності дітей на туберкульоз  

В Україні проблема захворюваності дітей на туберкульоз, а також коінфекції недооцінена: з однієї сторони кількість зареєстрованих випадків зростає, з іншого боку існують проблеми у виявленні туберкульозу у дітей.  

Про це на круглому столі, що відбувся в Укрінформі напередодні Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом сказала  представник Центру громадського здоров'я Яна Терлєєва.

«Проблема туберкульозу серед дітей, а також конфекції (одночасне інфікуівання туберкульозом і ВІЛ-інфекцією, або іншими інфекційними заворбваннями) недооцінена. За минулий рік у нас зросла захворюваність туберкульозом серед дітей, серед всіх вікових групп - як до 5 років, так і серед підлітків. Всього захворіло 863 ребенка проти 799 в 2016 році. Найбільший приріст захворюваності в Полтавській області, Житомирській, Івано-Франківській області», - сказала Терлєєва.

За ії словами, ця тенденція пов'язана з декількома факторами - с одного боку  покращилася діагностика туберкульозу серед дітей,  з іншого - є організаційні проблеми у виявленні туберкульозу. 

В той же час, як наголосила на круглому столі  менеджер проекту ГО «Дитинство- без СНІДу» Наталія Мойсеєва,  Україна утримує надмірну кількість дитячих  ліжок в протитуберкульозних диспансерах та санаторіях.

За ії словами, на 799 виявлених випадків туберкульозу у дітей у 2016 році кількість дитячих ліжок в туберкульозних диспансерах становила 3120. Так в Києві було зареєстровано 41 випадок туберкульозу у дітей, а кількість ліжок в медзакладх становить 130. При цьому кількість ліжок в протитуберкульозних диспансерах по всій Україні становить 7833.

"Кого лікують від зареєстрованого дитячого туберкульозу? Куди йдуть ці гроші? Утримання дитячого ліжкомісця в десятки разів перевищує утримання дорослого ліжкомісця в туберкульозній службі», - наголосила Мойсеєва. 

Вона зазначила, що у світі від санаторно-курортного лікування туберкульозу  відмовився  ще у 50-х роках минулого сторіччя. 

«Ми продовжуємо утримувати майже 8 тисяч ліжок.  Ці гроші могли були витрачені на обладнання, витратні матеріали,  ліки, на догляд вдома», - сказала Мойсеєва.

Крім того, за словами Терлеєвої, 98% всіх дітей, яким діагностовано туберкульоз, госпіталізують до медзакладів. А це становить великий ризик зараження на мультирезистентні, тобто нечутливі до ліків, форми туберкульозу. 

«За даними ВООЗ, Україна займає друге місце після Білорусі по темпам розповсюдження мультирезистентного туберкульозу. Всього детей с хіміорезистентним туберкульозом 30% за даними 2017 года.  При цьому за даними моніторингових візитів ми не можемо сказати, що  є медзаклади, в яких на  необхідному рівні впроваджені заходи інфекійного контролю. В одній палаті можуть знаходитися діти з підозрою на туберкульоз, з хіміорезистентнім туберкульозом і з чуттєвим туберкульозом», - сказала Терлеєва. 

Вона наголосила, що в європейських країнах в медзакладах лікуються паієнти з важкими формами туберкульозу протягом 2 тижнів. В Україні діти перебувають в протитуберкульозних закладах 181 день, що окрім ризиків захворіти на мультирезистентну форму, відриває дітей від сім'ї, навчання.

Інша сторона проблеми полягає в тому, що дитячий туберкульоз в Україні недовиявлений.

Так за даними ВООЗ, які на круглому столі навела  експерт-консультант  ВООЗ в сфері моніторингу і оцінки туберкульозу Інна Морич, розрахункова захворюваність на туберкульоз дітей в Україні, яку реєструють, повинна бути на рівні 4 тисячі осіб в рік. 

У 2016 році кількість зареєстрованих випадків захворювання дітей на туберкульоз склала 2543 дитини, що становить 64% від розрахункових даних. На початок 2017 року загальна кількість зареєстрованих випадків туберкульозу у дітей склала 3058. На початок 2018 року ця цифра склала 3417 дітей. 

Відео з круглого столу:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>