Є мова — є держава. Українські митці закликають ухвалити  законопроект про квоти на українську мову на телебаченні

Є мова — є держава. Українські митці закликають ухвалити законопроект про квоти на українську мову на телебаченні

3393
Ukrinform
22 травня, 10.00 - Українські діячі культури про необхідність ухвалення законопроекту про квоти на українську мову на телебаченні. 

Організатор: Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики.

Учасники: Наталія Сумська - українська акторка та телеведуча, провідна акторка Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, народна артистка України, лауреат Шевченківської премії (2008), лауреат Премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки; Ірма Вітовська - сучасна українська акторка театру та кіно, ведуча розважальних шоу на українському телебаченні; Володимир Тихий — український режисер-документаліст; Римма Зюбіна - українська акторка театру та кіно, громадська активістка; Олесь Санін - український кінорежисер, заслужений артист України; Остап Ступка -  український актор, народний артист України; Лариса Руснак - заслужена артистка України; Тарас Ткаченко - український кінорежисер і сценарист, Голова Національної спілки кінематографістів України; Богдан Бенюк - український актор театру і кіно, народний артист України; Андрій Кокотюха  - письменник; Ірен Роздобудько - українська журналістка, письменниця, сценаристка, поетеса; Анатолій Гнатюк - народний артист України; Дмитро Рибалевський - заслужений артист України.

Підсумкові матеріали:

Українські митці закликають депутатів ухвалити закон про мовні квоти на телебаченні

Українські актори, режисери, письменники і кіносценаристи закликають народних депутатів ухвалити цього тижня в другому читанні закон про мовні квоти на телебаченні, що дасть змогу збільшити в телеефірі частку україномовного продукту.

Про це на прес-конференції в Укрніформі заявила акторка театру та кіно, ведуча розважальних шоу на ТБ Ірма Вітовська. 

"Цього тижня відбудеться розгляд законопроекту 5313 про квотування (української мови -ред.) на телебаченні для можливості надавати україномовний продукт. Ми прийшли, щоб підтримати цей крок, закликати і стимулювати наших депутатів, щоб вони за цей законопроект проголосували", - сказала Вітовська. 

Вона зауважила, що протягом багатьох років україномовний продукт у нашій державі залишається вторинним, через це вона як українська актриса, яка не хоче їхати працювати в інші країни або емігрувати, почувається дискримінованою.

"Я думаю, що є багато глядачів, які хочуть дивитися українське і почуваються так само. Давайте подумаємо про це. Законопроект 5313 треба ухвалити ще й для того, щоб масовий глядач навчився споживати український телепродукт. Так було в історії з українським дубляжем, з озвучуванням фільмів, квотуванням музики на радіо. Я думаю, настала черга і україномовного телебачення", - зазначила Вітовська. 

Кінорежисер Олесь Санін у свою чергу розповів, що в особистих розмовах власники телеканалів на пропозицію збільшення частки україномовної продукції відповідають, що вони є законослухняними бізнесменами і громадянами, і якщо держава скаже, вони це робитимуть, але витрачати на це кошти з власної волі не хочуть.

"Тобто зараз ідеться про нескладну, нереволюційну ситуацію, в якій держава має зробити свій крок у простій формі торгової преференції, яка сьогодні в Україні існує з приводу закупівлі вугілля, нафти і газу, будівельних матеріалів, паперу для книжок, шоколаду, автомобілебудування. Точно таку саму історію зараз мої колеги і я просять створити і для україномовного продукту в Україні для телевізійних каналів, кінотеатрів і так далі", - сказав Санін.   

Він додав, що учасники прес-конференції уособлюють індустрію, яка просить ухвалити закон про мовні квоти і встановити "правила гри і нашої творчої роботи з ринком, який наразі існує". 

"Ми навчилися жити у внутрішній еміграції, ми навчилися жити на окупованій території, ми вижили і зараз пропонуємо свої послуги для того, щоб розширити сферу впливу свого таланту на території, ширші за наші театри, кіностудії тощо", - резюмував кінорежисер.

Підтримати ухвалення закону про мовні квоти на телебаченні прийшли також актори Наталія Сумська, Римма Зюбіна, Лариса Руснак, Богдан Бенюк, Остап Ступка, Дмитро Рибалевський, режисери Володимир Тихий і Тарас Ткаченко, письменники і сценаристи Ірен Роздобудько і Андрій Кокотюха. 

Як повідомляв Укрінформ, 16 березня, Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №5313 «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації». За законопроект №5313 проголосували 244 народні депутати.

Зокрема, проектом закону пропонується встановити на телебаченні обов’язкові квоти передач і фільмів українською мовою. Йдеться про 75% державної мови для загальнонаціональних телеканалів, 50% - для регіональних, а також 75% державної мови для програм новин на ТБ.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-