Небезпечна кров. Як запобігти інфікуванню?

Небезпечна кров. Як запобігти інфікуванню?

Укрінформ
14 березня о 13.30 відбувся “круглий стіл” на тему: “Безпека препаратів крові в Україні. Інфікування плазмовими препаратами пацієнтів з гемофілією”. 

Організатор: Всеукраїнське товариство гемофілії.

Учасники: Ольга Голубовська - доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри інфекційних хвороб НМУ ім. О.О. Богомольця, головний позаштатний спеціаліст МОЗ зі спеціальності  інфекційні хвороби; Сергій Кліменко - доктор медичних наук, професор, завідувач відділення медичної генетики ДУ “Національний центр радіаційної медицини НАМН України”, головний позаштатний спеціаліст МОЗ зі спеціальності гематологія; Олександр Шміло - голова Всеукраїнського товариства гемофілії; Олена Софронова - представник Всеукраїнського товариства гемофілії (м.Бровари, Київська обл.); Андрій Корешев - представник Всеукраїнського товариства гемофілії (м.Одеса); Лариса Вахненко - президент МГО "Асоціації безкорисливого донорства крові "ПоКроВа"; Андрій Висоцький - представник Всеукраїнського товариства гемофілії (м.Львів); Сергій Шемет - представник Всеукраїнського товариства гемофілії (м.Дніпро); Андрій Гаврилюк - в.о. директора медичного департаменту МОЗ України; Валерія Васильова - начальник відділу Департаменту фармаконагляду ДП "Державний експертний центр МОЗ України"; Людмила Горова - заступник директора Департаменту організації державного контролю якості лікарських засобів Держлікслужби; Микола Холоденко - начальник відділу комунікацій Держлікслужби; Костянтин Романенко - заступник директора Департаменту організації державного контролю якості лікарських засобів Держлікслужби.

Підсумкові матеріали:

99% пацієнтів з гемофілією інфіковані гепатитом С - Олександр Шміло

В Україні пацієнти з гемофілією та ті пацієнти, яким за медичними показниками необхідне переливання кров, мають високий ризик інфікування гепатитом С та іншими інфекційними захворюваннями. Про це на конференції, яка відбулася 14 березня в Укрінформі сказав голова Всеукраїнського товариства гемофілії Олександр Шміло, повідомляє кореспондент агентства.

«Є проблема інфікування пацієнтів (з гемофілією препаратами крові – ред.), також звичайні громадяни України, це породіллі, люди, яким у звязку з хірургічним втручанням переливають препарати крові також інфікуються, і також бійці АТО. Проблема гемофілії виступає своєрідним індикатором ситуації, тому що по нашому моніторингу (Всеукраїнського товариства гемофілії – ред.) 99% пацієнтів з гемофілією інфіковані гепатитом С», - сказав Шміло.

Він зазначив, що ця проблема ускладнюється тим, що виявлення такого інфікування відбувається з часом і довести, що це сталося через переливання крові майже неможливо «Довести, що інфікування сталося через переливання крові неможливо. Тому що проходить якийсь час, коли людина дізнається, що вона інфікована, наприклад, гепатитом С»,- сказав Шміло.

Він зазначив, що свого часу з проблемою масового інфікування гепатитами чи ВІЛ пацієнтів з гемофілією зіткнулися переливання чи виготовлення іі компонентів. А також створення референс-лабораторії, яка буде відбирати тест-системи на ринку. Крім того, за ії словами потрібно проводити обстеження всіх пацієнтів, яким за медпоказниками переливають кров.

В.о. директора медичного департаменту МОЗ України Андрій Гаврилюк зазначив, що вирішення цієї проблеми можливе через удосконалення нормативної бази з цих питань, і велику роль в цьому може відіграти громадскість. «Якщо сучасна нормативна баз не дозволяє нам забезпечити пацієнтів сучасними і безпечними ліками, нам потрібно дивитися, що саме потрібно міняти, що можливо робити зараз, не міняючи нормативну базу», - сказав Гаврилюк.

Він зазначив, що свого часу з проблемою масового інфікування гепатитами чи ВІЛ пацієнтів з гемофілією зіткнулися країни Європи, США, Канада. За його словами, проблема в тому, що препарати, які виготовляються для пацієнтів з гемофілією, виготовляються з компонентів крові, які не пройшли достатню перевірку.

«Окрім того, що у нас досі випускаються препарати незахищені, ще й вітчизняні фармкомпанії випускають препарати, які викликають у нас сумнів не тільки по якості, але й по безпеці, тому що плазма (крові – ред.) яка використовується для виробництва цих препарату, української плазми та імпортна, не мають важливих європейських сертифікатів», - сказав Шміло.

За словами представника Всеукраїнського товариства гемофілії Дніпропетровської області Сергія Шемета, в минулому році всі дорослі пацієнти, хворі на гемофілію, після щорічної первірки були інфікованими різними типами гепатитів або ВІЧ. Трансфузіолог, голова ГО «Покрова» Лариса Вахненко зазначила, що питання безпеки крові, тестування ії піднімалися давно, але проблема не вирішується «До цього часу немає генотестування, ми не проводимо ПЦР.

Є наказ МОЗ, який регламентує обстеження ПЦР – намагання визначити живий вірус в крові на рівні ДНК, РНК. Але наші тест-системи не вищої якості, і у нас немає альтернативних тестів», - наголосила Вахненко. Крім того, за ії словами, не ведеться обстеження і статистика пацієнтів, яким було зроблено переливання крові, таким чином неможливо визначити кількість людей, які були інфікованими шляхом. «Після переливання крові ми не знаємо скільки людей захворіли на гепатит, генотестування потрібно вводити зараз і негайно», - сказала Вахненко.

Вона закликала МОЗ змінити нормативну базу і регламентувати обстеження всієї донорської крові, яка надходить для переливання чи виготовлення іі компонентів. А також створення референс-лабораторії, яка буде відбирати тест-системи на ринку. Крім того, за ії словами потрібно проводити обстеження всіх пацієнтів, яким за медпоказниками переливають кров.

В.о. директора медичного департаменту МОЗ України Андрій Гаврилюк зазначив, що вирішення цієї проблеми можливе через удосконалення нормативної бази з цих питань, і велику роль в цьому може відіграти громадскість. «Якщо сучасна нормативна баз не дозволяє нам забезпечити пацієнтів сучасними і безпечними ліками, нам потрібно дивитися, що саме потрібно міняти, що можливо робити зараз, не міняючи нормативну базу», - сказав Гаврилюк.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-