Інформаційне поле України: сучасні виклики, проблеми і їх подолання

Інформаційне поле України: сучасні виклики, проблеми і їх подолання

Укрінформ
21 грудня о 15.00 відбулася прес-конференція на тему: "Проблеми українського інформаційного простору: сучасні виклики та необхідні рішення". (Зала 2)

Організатори: Кримський центр ділового та культурного співробітництва "Український дім" і Всеукраїнське товариство "Просвіта" ім. Тараса Шевченка.

Учасники: Павло Мовчан -  голова ВУТ "Просвіта" ім. Тараса Шевченка, народний депутат Україні І-VІ скликань; Андрій Щекун – генеральний директор ДП "Національне газетно-журнальне видавництво"; Георгій Філіпчук – академік Національної академії педагогічних наук України; Ігор Чайка - голова Незалежної Медіа-Профспілки України; Євген Букет – головний редактор газети "Культура і життя"; Віктор Мержвинський - головний редактор газети "Кримська світлиця". Анатолій Сєриков - головний редактор журналу "Пам’ятки України: історія та культура"; Юрій Сорока - головний редактор журналу "Українська культура"; Володимир Корнійчук - головний редактор журналу "Музика"; Людмила Олтаржевська - головний редактор журналу "Театрально-концертний Київ"; Надія Соколенко - головний редактор журналу "Український театр"; Олександр Литвиненко - головний редактор порталу "Культура".

Підсумкові матеріали:

НГЖВ домагається збільшення накладів своїх видань і хоче, щоб держава його в цьому підтримала - Щекун

ДП "Національне газетно-журнальне видавництво" (НГЖВ) намагається збільшити наклади семи своїх видань і вважає, що держава має підтримати його у тому, щоб вони виходили у повному обсязі.

На цьому наголосив генеральний директор видавництва Андрій Щекун під час круглого столу в Укрінформі.  

"Ми вже рік намагаємося шукати реальні механізми розповсюдження наших видань через державні підприємства, що у віданні Кабінету Міністрів. Зокрема, через Укрзалізницю. Цілий рік ми воюємо за те, щоб державні видання закуповувалися державною залізницею і розповсюджувалися у вагонах "Інтерсіті+", де на сьогодні розповсюджується таке російськомовне видання, як "Кабаре". Видавництво веде листування і з Міністерством закордонних справ, яке мало би закуповувати газету "Кримська світлиця" для дипломатів і посольств, але на це немає грошей", - сказав Щекун.

Він додав: проблеми щодо дистрибуції існують і з приватним підприємством "Союздрук", яке робить з минулого року націнку в 100% на кожне видання НГЖВ, через що вони стають недоступними для читача.

"Ми не утилізовуємо наші непродані видання, а повертаємо, за що "Союздрук" бере з нас 18%. Ці видання ми передаємо в Міноборони, волонтерам на передову. Хотілося б, щоб це на рівні держави підтримували", - зазначив Щекун.   

За його словами, видавництво також поінформувало всі органи місцевого самоврядування про те, що вони мають можливість завдяки постанові Кабміну закладати бюджетні кошти і передплачувати ці видання для шкіл, бібліотек, дитбудинків, будинків культури тощо. А це 5 журналів: "Пам'ятки України", "Українська культура", "Український театр", "Музика", "Театрально-концертний Київ" та 2 газети: "Культура і життя" і "Кримська світлиця".

Щекун зазначив, що ці видання з 2015 року не виходили, їх було реорганізовано фактично з нуля, і тиражі поступово зростають. Так, журнал "Пам'ятки України: історія та культура" вперше в цьому році вийшов накладом 3 тисячі примірників. Зростає і передплата. На 2017 рік, станом на сьогодні, передплата "Кримської світлиці" - 500-600 прим., "Культури і життя" - 3 тисячі прим. 

"Мені соромно говорити про тиражі 3-4 тисячі примірників для 40-мільйонного народу, соромно, що україноцентричні видання не доходять сьогодні не тільки до шкіл, до викладачів, музеїв і заповідників, а й до бібліотек. В Україні системно бракує державницького підходу до видавничої галузі. Смішно і соромно говорити в сучасній європейській державі про те, що ми виходимо мізерними тиражами", - обурився головний редактор журналу "Пам'ятки України: історія та культура" Анатолій Сєриков.

НГЖВ хоче зберегти свої сім видань і разом з Незалежною медіа-профспілкою вийде завтра до Кабміну 

ДП "Національне газетно-журнальне видавництво" (НГЖВ) у намаганні зберегти свої сім видань разом Незалежною медіа-профспілкою проведе завтра акцію біля Кабміну з вимогою збільшити державну підтримку.

Про це заявив генеральний директор видавництва Андрій Щекун під час круглого столу в Укрінформі.  

"Перед Національним газетно-журнальним видавництвом на наступний пік - великі виклики щодо фінансування, дотації на державне замовлення семи редакцій - 5-ти журналів: "Пам'ятки України", "Українська культура", "Український театр", "Музика", "Театрально-концертний Київ" та 2-ох газет: "Культура і життя" і "Кримська світлиця". Складність ситуації в тому, що відповідно до постанови Кабінету міністрів у квітні ц.р. збільшився фонд оплати праці державним службовцям, і працівникам наших видань, засновником яких є Міністерство культури, з травня мали підняти фонд оплати праці. На жаль, для цього у держави немає коштів", - пояснив Щекун. 

Він додав, що у Мінкультури їм пояснили, що друковані ЗМІ - це вже минуле, і запропонували  переходити на електронний формат. 

"Але наші видання мають попит. Якщо раніше фінансовий план виконувався на 23%, 37%, 50%, то станом на листопад це 85%. Тобто ми в цьому році близько 800 тисяч грн заробили самі на ці видання. Ми просимо виконати постанову Кабінету міністрів про підвищення фонду оплати праці для журналістів, які сьогодні отримують 2,5 тис. грн зарплати", - сказав Щекун. 

Гендиректор також поінформував, що Незалежна медіа-профспілка України досягла домовленості з Мінкультури про зустріч щодо вирішення нагальних проблем видавництва. 

Як зазначив голова Незалежної медіа-профспілки Ігор Чайка, із заступником міністра культури Тамарою Мазур домовлено про спільну зустріч 27 грудня для конструктивної розмови. 

"В Мінкультури не хочуть звертати уваги на проблеми видавництва, натомість пропонують різні некомпромісні речі - відмовили у підвищенні зарплати працівникам, запропонували скоротити штат. Але ми дійшли рішення не припиняти тиск. Завтра, 22 грудня, о 10:00 відбудеться акція під Кабміном. Профспілка прийде з ялинкою. Працівники видавництва прийдуть з подарунками для влади. Запрошуємо всіх приєднуватися", - сказав Чайка, додавши, що інформація про ці події потрапить до Міжнародної федерації журналістів.  

Водночас перший заступник голови Держкомтелерадіо Богдан Червак запропонував утворити робочу групу, до складу якої включити зацікавлених редакторів, що, як і Національне газетно-журнальне видавництво, стоять на патріотичних позиціях, щоб у спілкуванні з Мінкультури чи з українським урядом говорити про консолідовану позицію, а не лише про позицію видавництва, бо це не є унікальна ситуація.

"Тоді у нас є більше шансів бути почутими, бути конструктивними, тому що відчуття того, що українську справу не можна на даному етапі розвитку держави припиняти, у влади є. Треба консолідуватися і вийти на щиру і дружню розмову, яка може призвести до того, що ми будемо робити корекції бюджету, якщо побачимо справді загрозливу картину для українських видань, в тому числі тих, які репрезентує Національне газетно-журнальне видавництво", - підкреслив Червак. 

Він наголосив, що НГЖВ - це український осередок, який займається випуском надзвичайно важливих і актуальних національно орієнтованих видань і б'ється за те, щоб ці видання масово поширювалися в Україні.

"Це важливо з огляду на ситуацію, яку ми маємо в інформаційній сфері, де точиться жорстока війна, передусім інформаційна, яку нам нав'язала РФ. Коли ми говоримо, що нам треба витиснути "русский мир", то це можна зробити і в такий спосіб", - сказав заступник голови Держкомтелерадіо.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-