"Русский мир" проти України

"Русский мир" проти України

1784
Ukrinform
8 листопада  о 12.30 відбулася прес-конференція на тему: "Українські історики, які кинули виклик Путіну, презентують книжкову серію "Русский мир" проти України". (Зала 1)

Організатор: Підприємство споживчої кооперації "Редакція газети "Вісті центральної спілки споживчих товариств України" (COOP Media).

Учасник: Володимир Головко - кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, автор книги "Окупація Криму"; Оксана Михайленко-Гуцул - головний редактор газети "Вісті Центральної спілки споживчих товариств України" (холдинг COOP Media).

Підсумкові матеріали:

Видання "Окупация Крыма" говорить про уроки для влади - історик Володимир Головко 

У книзі "Окупация Крыма" із серії "Русский мир" проти України" йдеться про уроки, які має винести українська влада у ставленні до півострова. 

На цьому наголосив автор книги, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ Володимир Головко під час презентації видання в Укрінформі. 

"У книзі йдеться про певні уроки, які випливають з фактів нехтування демократією. Як це сталося, зокрема, в період 2010 - 2013 років, коли представників кримської еліти вивели з півострова і на зміну їм до влади поставили донецьких. Не менш болючою помилкою була спроба відмінити тоді скандальний закон Колісниченка-Ківалова, якою повною мірою скористалася Росія", - сказав Головко. 

Він додав: ще один урок - відсутність державного інстинкту, що ми втрачаємо кримську автономістичну державну традицію. Бо після анексії Криму були пропозиції створити кримський уряд в екзилі, який міг би офіційно представляти кримське населення, проводити вибори, і в майбутньому це могло б сприяти поверненню окупованої території. 

Питання нацбезпеки, наголосив історик, також має займати одне з чільних місць в громадському порядку денному. 

"Опитування, проведене до анексії Криму, зафіксувало те, що найбільшим ризиком для України, і Криму зокрема, кримське населення вважало НАТО, а експерти - Росію. Тобто думка експертів має доноситись не тільки до політиків, а й донизу. І кримські  татари, мабуть, останній оплот, щоб це питання не було поховане під соціально-економічними негараздами та політичними іграми в Києві", - переконаний автор книги.   

Він також наводить інші дані - наскільки сильними в Криму були на час анексії проросійські та сепаратистські настрої. 

"Соцопитування 2009 року - і в книзі це є - зафіксували, що понад 30% кримчан були за перехід у склад Росії, близько 20% - за розширення автономії і створення російської національної автономії в Криму. Після політичної зачистки, до якої вдалася команда Джарти, соціологи показували інші дані - зменшилася на 10% кількість сепаратистів і суттєво зменшилася кількість тих, що виступали за російську національну автономію - до 3%. Жоден інший регіон України на той час - ні в 2009, ні в 2012 - не фіксував подібні цифри. Це історичний факт і дуже важливий факт для наших роздумів про можливість повернення Криму", - сказав історик. 

Тож, переконаний він, ми маємо зараз холодним розумом розібратися, що і як відбулося.

"Маємо визнати - і про це свідчить стенограма тодішнього засідання РНБО, - що значна частина кримського населення мала проросійські настрої. Референдум був великою мірою фальсифікований, перевищена явка, але, мабуть, більшість кримчан виступила за ті питання, які були поставлені росіянами. І коли ми це визначимо, зможемо на цьому фундаменті вибудовувати стратегію повернення Криму", - підкреслив Головко. 

Книгу "Окупация Крыма" із серії "Русский мир" проти України" презентували в Укрінформі 

Книгу "Окупация Крыма" із серії "Русский мир" проти України" видав холдинг "COOP Media". Вона не тільки подає хроніку подій лютого-березня 2014 року, а й дозволяє зробити певні висновки для того, щоб вибудовувати стратегію повернення півострова до України.

На цьому наголосив автор книги, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ Володимир Головко на прес-конференції в Укрінформі.

"Минуло 2,5 року після подій лютого-березня 2014 року, коли Росія ганебно анексувала в України Кримський півострів. Ця відстань дає можливість робити певні історичні висновки, поглянути на ситуацію не тільки з точки зору фактів, а й показати логіку подій, які відбувалися. Книга охоплює 6 років - від лютого 2010-го, коли Янукович переміг на президентських виборах, до серпня 2016-го, коли Росія звинуватила Україну мало не у штурмі Кримського перешийку. Завданням було показати дії Росії по відношенню до півострова і України, причому більше показати російську логіку - для того, щоб ми її розуміли і могли використовувати для повернення Криму", - сказав Головко. 

Як зазначив автор, він намагався уникати чорно-білого підходу і використовувати насамперед російські джерела, знаходячи прогалини в аргументації Путіна, стикаючи її з інформацією інших російських джерел. Зокрема, про те, як буцімто кримська самооборона заблокувала Перекоп від ворожої хунти - в інтерпретації Путіна, в той час, коли російські ЗМІ демонстрували картинку з 30 беркутівцями і 300 кубанськими козаками, за якими стояли регулярні російські частини.

"Тобто я працюю з їхньою картиною світу", - підкреслив Головко.  

За його словами, книга розрахована на російськомовного читача - як в Україні, так і Росії - та на читачів Центрально-Східної Європи. Вона вже презентована в Чехії, Словаччині та Угорщині і починає проникати за "залізну завісу". Щодо російських читачів, то автор особисто подарував її на форумі у Празі одному з лідерів російської опозиції Гаррі Каспарову. У п'ятницю її надіслав до Москви Володимиру Путіну. 

"Надсилання книжки Путіну - це месидж про те, що українці можуть не тільки оборонятися - в Мінську, на Донбасі, на межі з Кримом, а й наступати. Це сигнал, що Україна не завжди буде лише у захисті, що росіянам треба готуватися до іншого сценарію", - наголосив історик.

Водночас він вважає, що як показують останні 2,5 року, влада була пасивною на Кримському напрямку, тут тон задавали активісти, влаштовуючи продуктові, енергетичні блокади Криму.

"Держава має сказати найперше про те, яким буде Крим після повернення в Україну, нинішнім мешканцям Криму, дати їм образ майбутнього. По-друге, вона має сказати, які ключові моменти будуть для цього розроблені", - вважає Головко. 

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-