18 травня - День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня - День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

3221
Ukrinform
17 травня о 10.30 відбулася прес-конференція до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. (Зала 1)

Організатори: Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, Прокуратура Автономної Республіки Крим, Меджліс кримськотатарського народу.

У заході взяли участь: Олександр Гладун  - заступник директора ІДСД імені М.В. Птухи НАН України, д.е.н; Омелян Рудницький - науковий співробітник ІДСД імені М.В. Птухи НАН України; Василь Яблонський - заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень, к.е.н., доцент; Петро Коваленко - заступник прокурора АРК; Юрій Тринчук - старший слідчий в ОВС слідчого відділу прокуратури АРК; Юсуф Куркчі - глава відділу забезпечення діяльності Президента України у справах кримських татар.

Підсумкові матеріали:

Прокуратура АРК розслідує геноцид кримських татар, зібрано 150 свідчень

Прокуратурою Автономної Республіки Крим розпочато досудове розслідування за фактом геноциду кримськотатарського народу.

Про це у вівторок на брифінгу в Укрінформі сказав заступник прокурора АРК Петро Коваленко, повідомляє корреспондет Укрінформу.

"Стаття геноцид - це стаття 442 частина 1 Кримінального кодексу України, яка передбачає довічне утримання під вартою. На початок року розпочато і до цього часу проводиться досудове розслідування в даному кримінальному провадженні", - повідомив Коваленко.

За його словами, проведено значний обсяг слідчих процесуальних дій, встановлено за попередніми даними, що в  травні-квітні 1944 року за вказівкою колишніх керівників державної влади СРСР з території Криму було виселено 225 тисяч кримських татар і представників інших національних груп для проживання у непристосованих районах Узбецької РСР, Казахської РСР, Башкирської АРСР та інших регіонів Росії.

"Нині нами встановлено близько 150 потерпілих, які на сьогодні ще проживають на території України, в тому числі в Криму", - повідомив Коваленко.

Заступник прокурора звернувся до всіх, хто володіє будь-якою інформацією про потерпілих і свідків злочинної депортації, осіб, причетних до скоєння злочину, звернутися до слідчого відділу прокуратури Криму "з метою відновлення і збереження національної пам'яті про незаконне виселення кримських татар і представників інших національних груп і отримання додаткових доказів".

Як зазначив Коваленко, санкція суду по даній кримінальній справі створить механізм звернення потерпілих громадян до європейських судів з метою пред'явлення морального і матеріального збитку за фактом насильницької депортації з Криму.

Довідка. 18 травня 1944 року за указом Сталіна з Криму були депортовані усі кримські татари. За оцінками експертів 46,2% чисельності народу загинули під час виселення і в перші роки життя у вигнанні.

В Укрінформі презентували результати дослідження про катастрофічні втрати чисельності кримських татар після депортації

Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України презентував в Укрінформі результати проведеного дослідження про те, яких людських втрат зазнав кримськотатарський народ внаслідок депортації, і як вона позначилася на нинішній чисельності народу. За його даними, людські втрати внаслідок депортації були значно вищі, ніж при окупації під час Другої світової війни.

Про це у вівторок на прес-конференції в Укрінформі повідомив науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Омелян Рудницький.

"Втрати через надсмертність, тобто перевищення природного рівня смертності, у кримських татар внаслідок депортації за період з 1944 по 1952 роки склали 35,5 тисячі, що відповідає 18,7% від загальної кількості кримських татар станом на 18 травня 1944 року", - повідомив Рудницький.

За його словами, в 1945 році втрати через надсмертність внаслідок депортації з розрахунку на 1 тисячу населення склали 59,3 осіб, в 1946 році - 42,5 осіб, а в 1947 - 25,1 осіб.

При цьому природний рівень смертності кримськотатарського народу у відносно благополучні роки напередодні війни склав 16-18 осіб на 1 тисячу населення, уточнив експерт.

При цьому приведені Інститутом дані рівня катастрофічної смертності кримських татар у перші роки перебування у спецпоселеннях свідчать про те, що втрати через надсмертність кримськотатарського народу в післявоєнні роки порівнянні із загальними втратами України за роки Другої світової війни.

"Проте вони значно перевищують втрати цивільного населення, які кілька років знаходилися під окупацією у період Другої світової війни", - повідомив Рудницький.

Довідка. 18 травня 1944 року за указом Сталіна з Криму було депортовано всіх кримських татар. За оцінками експертів 46,2% від кількості народу загинули по час виселення та у перші роки життя у вигнанні.

Відео с прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>