Соціальний захист цивільних полонених

Соціальний захист цивільних полонених

1580
Ukrinform
29 березня о 12.30 прес-конференція на тему: "Презентація законопроекту про соціальний захист цивільних полонених"

Організатор: ГО «Центр гуманітарних місій».

Учасники: Юрій Тандіт - радник голови СБУ; Анна Мокроусова - голова ГО «Блакитний птах»;  Анатолій Поляков - автор законопроекту; Костянтин Загородько - голова  ГО «Центр гуманітарних місій»; Тарас Мірошниченко  - координатор IPHR - Україна.                     

Довідково. За даними СБУ, в полоні у терористів на сьогодні знаходиться 130 цивільних. В період з 2014 по 2016 рік звільнено понад 3000 чоловік. Кожен з них потребує реабілітації - психологічної та фізичної. Та коли про військовими має піклуватися держава, цивільні залишаються сам на сам з власними проблемами. А це й волонтери, й журналісти і просто патріоти України, які за свої переконання потрапили в руки терористів.

Підсумкові матеріали:

У заручниках залишаються 127 громадян України - Тандит

Станом на 29 березня, 127 громадян України знаходяться в заручниках на окупованих територіях Донецької і Луганської областей, а також у Росії.

Про це у вівторок в коментарі Укрінформу заявив радник глави Служби безпеки України Юрій Тандит.

"На сьогодні залишаються в заручниках (у бойовиків на окупованих територіях Донецької і Луганської областей - ред.) 115 осіб. Окрім цього, ще 12 людей знаходяться незаконно на території сусідньої держави (Російській Федерації - ред.). Якщо говорити про загальну цифру, то вона становить 127 чоловік", - сказав він.

За словами Тандита, по кожнному з цих осіб українській стороні відомі дата, місце і час, коли вони фактично стали заручниками.

У той же час радник глави СБУ повідомив, що зі 115 українських заручників, які незаконно утримуються на окупованих територіях Донбасу, "75 осіб це хлопці, які зі зброєю в руках захищали цілісність України". Зокрема, серед них 5 бійців добровольчих батальйонів, 61 військовослужбовець, 4 представники Міністерства внутрішніх справ і 4 Національної гвардії України, а також 1 прикордонник.

Тандит додав, що в заручниках на Донбасі знаходяться 40 мирних громадян України. Серед них - 3 волонтери.

У той же час, Тандит підкреслив, що сьогодні важливо також говорити і про таку категорію українців, які важаються без вісті зниклими на Донбасі.

"На жаль, деякі засоби масової інформації не цікавляться цією темою. А ми говоримо про те, що повернути і їх дуже важливо. Серед них 690 осіб, які вважаються без вісті зниклими. І для нас важливо, щоб цих людей ми теж знайшли. Навіть якщо вони померлі, навіть якщо душі їх вже на небі, але ми повинні їх повернути і за нашими християнськими звичаями передати близьким, щоб їх могли поховати", - відмітив він.

Радник глави СБУ повідомив, що на сьогодні звільнено або знайдено 3020 осіб.

Соцзахист цивільних заручників має забезпечити держава  - волонтер

Ряд громадських і волонтерських організацій розробляють законопроект, що має врегулювати на законодавчому рівні основи соціального захисту громадян, які пройшли через полон на окупованих територіях Донецької і Луганської областей. Зокрема, пропонується ввести статус цивільного заручника з усіма соціальними виплатами, які випливають з цього.

Про це у вівторок на прес-конференції «Презентація законопроекту про соціальний захист цивільних полонених» в Укрінформі розповіла один з ініціаторів законопроекту, голова ОО «Блакитний птах» Ганна Мокроусова.

«Ми допомогли з рядом волонтерських організацій величезній кількості людей (звільнених із полону бойовиків на Донбасі - ред.). Ми стикалися з абсолютно ненормальними ситуаціями, в яких ми розуміли, що це ненормально, що волонтери тут допомагають, але не допомагає держава. У нашій практиці були люди, які приїжджали з полону без документів, з гострими проблемами із здоров'ям. Без документів ми не могли людей поселити ні в хостелі, ні покласти в лікарню. Природно все це ми робимо тільки за допомогою якихось донорських організацій або за допомогою збирання коштів», - сказала вона.

За словами Мокроусової, ідея написання такого законопроекту з'явилася ще два роки тому. Вже тоді в середовищі волонтерів прийшло розуміння, що людям, які вийшли з полону бойовиків, потрібна, крім медичної допомоги, тривала психологічна допомога.

«Вже тоді ми розуміли, що не повинні волонтери брати на себе функції держави, не повинні волонтери лікувати людей», - відзначила вона.

У той же час Мокроусова переконана, що на законодавчому рівні в Україні необхідно запровадити статус цивільного заручника з усіма соціальними виплатами, що випливають з цього.

«Ми безпосередньо пропонуємо: перше, дати статус людям, які незаконно затримувалися на окупованій території України. По суті, щоб був статус цивільного заручника. Друге, ми пропонуємо, щоб держава взяла на себе забезпечення медичного обстеження і лікування, а також, щоб була одноразова можливість санаторно-курортного лікування і психологічна реадаптація. Також ми пропонуємо передбачити одноразові грошові компенсації», - наголосила вона.

Як пояснила Мокроусова, всі виплати будуть прив'язані до мінімальної зарплати і будуть розраховуватися з огляду на те, скільки часу людина була в полоні, яку шкоду було завдано її здоров'ю, наскільки людина втратила працездатність. Крім того, планується передбачити виплати родичам у разі смерті.

«Загалом, у цьому законі ми не передбачаємо якихось золотих гір. Все адекватно, все те, чим ми вже втомилися займатися, те, чим не повинні ми займатися. За великим рахунком, ніяких особливих пільг, нічого більшого ми тут не передбачаємо. Тобто, досить розумні вимоги, мінімальні, які повинні забезпечуватися правовою державою», - відзначила вона.

Законопроект про соціальний захист цивільних полонених наразі знаходиться в роботі. Ініціатори цього документа запросили всіх бажаючих підключитися до його вдосконалення.

Відео заходу:

Фото тут

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-