Розвиток системи надання соціальних послуг бездомним громадянам

Розвиток системи надання соціальних послуг бездомним громадянам

2948
Ukrinform
21 січня о 13.00 відбувся "круглий стіл" на тему: «Громадське обговорення розвитку системи надання соціальних послуг бездомним громадянам». (Зала 2)

Відео з прес-конференції:

Фотографії з заходу

Розвиток системи надання соціальних послуг бездомним громадянам обговорили експерти

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Організатори: Бюро соціальних та політичних розробок», Об'єднання громадян «Народна допомога», разом з Міністерством соціальної політики.

В обговоренні законопроекту приймуть участь Оксана Суліма - начальник Управління у справах людей похилого віку та надання соціальних послуг Мінсоцполітики; Леонід Ільчук - заступник директора з наукових роботи Науково-дослідного інституту праці і зайнятості населення Мінсоцполітики та НАН України, Ірина Тарасюк - начальник відділу по роботі з бездомними та звільненим з місць позбавлення волі Міністерства соціальної політики, Ігор Камінник - секретар Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики Науково - дослідного інституту праці і зайнятості населення Мінсоцполітики та НАН України; Іван Ковалішин - Президент Об'єднання громадян «Народна допомога»,

Довідково. 10 грудня 2015 року Верховна Рада України у другому читанні і в цілому прийняла закон України №2984 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг». З прийняттям даного закону внесено зміни в Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», що несе в собі потенційну небезпеку зруйнувати вибудувану в останні роки в Україні систему соціальної роботи з бездомними, стати серйозним фінансовим тягарем для органів місцевого самоврядування.

Підсумкові матеріали:

Експерти пропонують прив'язати питання реєстрації бездомних до адреси Центру обліку

Задля уникнення значних непорозумінь в процедурі взяття на облік бездомних, а також суттєвого заощадження коштів місцевих бюджетів Бюро соціальних та політичних розробок, Об'єднання громадян "Народна допомога" разом з Міністерством соціальної політики України підготували законопроект, яким пропонують прив'язати питання реєстрації бездомних не до місця їхнього фактичного проживання, а до адреси відповідного Центру обліку, уповноваженого для надання таких послуг органами місцевого самоврядування.

Про це стало відомо на засіданні круглого столу в Укрінформі.«Необхідно скасувати ті нові норми, ухвалені в грудні Верховною Радою, які взагалі роблять неможливими діяльність Центрів обліку бездомних громадян. Для цього ми підготували  проект закону», - сказав секретар Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики Науково-дослідного інституту праці і зайнятості населення Мінсоцполітики та Національної академії наук України Ігор Камінник.

На його переконання, прийняття парламентом закону №2984 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг», яким внесено зміни в закон «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», несе в собі загрозу руйнування в нашій країні системи соціальної роботи з бездомними, яка роками вибудовувалася та удосконалювалася.

Як наголосила начальник Управління у справах людей похилого віку та надання соціальних послуг Мінсоцполітики Оксана Суліма, ризики є досить великими. «На наш погляд, цей закон може зруйнувати, по-перше, систему обліку бездомних осіб, а це потягне за собою руйнацію системи реінтеграції бездомних. По-друге, він обмежує права і свободи громадян, навіть якщо у них немає житла. Йде обмеження на реєстрацію, право брати участь у виборах, право на медичну допогу та ланцюжок інших прав», - пояснила вона.

Представник Мінсоцполітики відзначила, що роль Центрів обліку полягає не лише у виявленні та обліку, реєстрації бездомних громадян, а й в перенаправленні їх в інші спеціалізовані установи.

За новим формулюванням логічною є вимога до Центру обліку забезпечити бездомного відповідним місцем проживання. І це тільки для обліку та реєстрації. На практиці жоден із Центрів в  Україні не має у своєму розпорядженні приміщень з ліжко-місцями.

Для прикладу, в загальній системі закладів всіх форм власності в наявності є біля 2 тисяч ліжко-місць. В той же час на реєстраційному обліку, тобто зареєстрованими за адресою Центру обліку, є близько 27 тисяч громадян, не кажучи вже про постійне зростання попиту на таку соціальну послугу. Таким чином, органам місцевого самоврядування необхідно буде забезпечити як мінімум 27-30 тисяч ліжко-місць для бездомних. В більшості випадків таке завдання стане для них непосильним, а Центр обліку не зможе зареєструвати того чи іншого громадянина, бо це буде порушенням закону.

Коли 10 років тому Центри обліку створювалися, вони акцентували свою діяльність на те, що безпритульні далеко не завжди потребують від держави місця проживання. Куди більш важливою для них є реєстрація з подальшою можливістю працевлаштування, а також включення в систему соціального захисту (пенсійне забезпечення, медичне обслуговування). Центри обліку надали можливість сотням тисяч українців повернути собі громадянські права, а місцевим органам влади - не будувати величезної кількості будинків нічного перебування та інших закладів соціального обслуговування.

«Система обліку є дуже важливою. Її завдання - вивести людину з тіні, дати можливість претендувати на певні державні соціальні гарантії та інше. Своїми поправками та доповнення депутати, а я не думаю, що це був злий намір, скорше це некомпетентність, дійсно перекреслили досить суттєвий шмат роботи, і фактично руйнують існуючу в Україні систему роботи з бездомними», - додав президент Об'єднання громадян "Народна допомога" Іван Ковалішин.

Кількість безпритульних в Україні є загадкою, але в Мінсоцполітики говорять про 16 тисяч

На сьогодні немає точних даних щодо кількості бездомних громадян в Україні, але можна точно стверджувати, що їх більше 16 тисяч.

Про це на засіданні «кругового столу» в Укрінформі сказала начальник Управління у справах людей похилого віку та надання соціальних послуг Мінсоцполітики Оксана Суліма, повідомляє кореспондент агентства.

«Скільки ж бездомних в Україні? Були різні соціологічні дослідження і зазначалося, що у нас 100 тисяч бездомних осіб, скільки їх насправді, досі дуже важко сказати. За півріччя ми дивилися вибірку, то в нас 16 тисяч було бездомних, тобто можна говорити, що це 16 тисяч людей, без усіляких повторів. Це точно», - сказала Суліма.

Не погодився із такими даними президент Об'єднання громадян "Народна допомога" Іван Ковалішин. За його словами, кількість безпритульних є значно більшою,  адже Мінсоцполітики у порядку обліку бездомних враховує лише первинні звернення. «Це статистика не зовсім відображає справжню картину. Кількість бездомних у розвинених країнах, а ми говоримо про країни Західної Європи, складає приблизно 0,5% від загальної кількості населення. В даному випадку, якщо фактично дивитися від кількості населення України, то ми можемо говорити про  цифру 175-200 тисяч осіб», - сказав він.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-