Імпічмент для Трампа зі згадкою про Україну

Імпічмент для Трампа зі згадкою про Україну

Укрінформ
Нинішня атака на президента США може перетворитися на реальну загрозу. І все – через "українське" питання

Запланована зустріч президентів Трампа й Зеленського – якщо вона відбудеться – пройде під знаком можливого імпічменту глави Білого дому, про який демократи формально заявили за день до оголошених переговорів американського й українського лідерів. Чому "якщо" – бо неясно, яку стратегію для захисту обере американський президент. За іронією долі, саме українське питання, а точніше телефонна розмова президентів України й США спричинила неочікувані наслідки для Дональда Трампа. Тому зараз він має обирати. Або він дистанціюється якомога далі від України, яку так палко підтримують і демократи, й республіканці в Конгресі. Або, інший варіант – продемонструє дружбу, обійми та всебічну підтримку як у реформах, так і в сфері оборони. Сподіваємося, він надасть перевагу останньому.

ЧЕРГОВИЙ ІМПІЧМЕНТ ТРАМПА

Це не перша спроба запустити процедуру імпічменту щодо Трампа за його президентську каденцію. Але цього разу ініціатива демократів може стати реальною проблемою для нього: як мінімум завдати удару по кампанії переобрання, як максимум – завершитися справжньою відставкою.

Бажання достроково припинити президентські повноваження Дональда Трампа виникли у його численних опонентів ще до того, як він зайшов до Овального кабінету. Ще під час виборів Трамп робив заяви, які загрожували національній безпеці США, коли закликав російських хакерів знайти на американських серверах додатковий компромат на Гілларі Клінтон. Після перемоги на виборах він фактично оголосив війну ліберальним ЗМІ, потім призначив своїм радником генерала Майкла Флінна, який відкрито демонстрував підтримку росіянам. Були також укази, які вводили обмеження за національними ознаками. Було багато чого.

Джеймс Комі Фото: Bao Dandan/Global Look Press
Джеймс Комі Фото: Bao Dandan/Global Look Press

Перша формальна спроба ініціювати імпічмент Дональду Трампу відбулася в перший же рік його президентства, в червні 2017-го. Тоді, після звільнення директора ФБР Джеймса Комі конгресмени Грін і Шерман звинуватили президента в спробі завадити розслідуванню над опальним Майклом Флінном, якого все ж вдалося швидко усунути з посади.

Оскільки на той момент республіканці контролювали і Сенат, і Палату представників, спроби імпічменту можна було вважати лише мріями демократів.

УСУНЕННЯ ПО-АМЕРИКАНСЬКИ

Імпічмент президента в США має свої особливості, головним чином, через двопалатний Конгрес та нюанси, прописані в конституції. Коротко нагадаємо. 

Відсторонення від посади глави держави (та ряду інших чиновників) передбачається в разі доведення їхньої вини "у державній зраді, хабарництві або інших серйозних злочинах чи правопорушеннях". Один із батьків-засновників США Бенджамін Франклін говорив, що імпічмент – це більш гуманний процес усунення від влади винних керманичів, аніж банальний розстріл, який практикувався в ті часи.

Ініціювати процедуру імпічменту може навіть один конгресмен у Палаті представників. Крім того, може вистачити петиції або доповіді спеціального прокурора (щоправда, з розслідуванням Мюллера такого не сталося).

Після цього за справу береться Юридичний комітет, який зазвичай розпочинає власне розслідування для обґрунтування чи спростування підстав для звинувачень. У разі, якщо підстави визначені, готується фактично обвинувальний висновок, який подається на розгляд повного складу Палати представників.

На цьому етапі достатньо простої більшості (тобто 50% плюс один голос) конгресменів, щоби передати справу далі, в Сенат. Зараз демократи мають більшість у Палаті представників, тож успіх процедури гарантується лише партійною єдністю, над якою однак ще треба попрацювати.

Сенат США
Сенат США

У верхній палаті, тобто Сенаті, розпочинається справжній процес правосуддя, де сенатори виступають у ролі великого журі під час судового процесу. Обвинувачений може залучати адвокатів, свідків і проводити інші юридичні дії на свій захист. На цьому етапі підключається верховний суддя Верховного суду.

Після завершення всіх юридичних процедур має відбутися закрите голосування американського Сенату в повному складі. Для того, аби імпічмент був затверджений, необхідна підтримка не менше двох третин голосів, тобто 67-ми зі 100 сенаторів. А це означає, що демократам, які перебувають у меншості у верхній палаті, знадобиться ще як мінімум 20 голосів республіканців. Це можливе лише в разі доведення серйозних та неспростовних обвинувачень на адресу президента, які межують із кримінальними злочинами або зрадою країни.

До речі, в історії США не було жодного випадку, коли процедура імпічменту була доведена до завершення. Лише в 1974 році президент Ніксон, який уже дійшов до другого етапу, сам подав у відставку, коли зрозумів, що Сенат його не підтримає.

ЧОМУ ЗАРАЗ?

Саме через зазначені вище складнощі, а також через республіканську більшість у Сенаті, спікер Палати представників Ненсі Пелосі як могла утримувала своїх колег-однопартійців, що вперше зайшли у Конгрес у 2019 році, від постійних спроб "запустити" імпічмент. Демократка, яка за 32 роки в Капітолії отримала епохальний досвід, попереджала їх, що в разі провалу процедури через недостатню доказову базу або юридичні хитрощі адвокатів, Трамп зрештою виграє, і йому вдасться отримати більшу підтримку електорату.

Тим не менше, станом на 24 вересня, демократична більшість у Палаті (за попередніми даними, 166 законодавців із 235-ти) наполягла на запуску процедури імпічменту тут і зараз, поки Трамп не оговтався від нового, "українського" скандалу.

Йдеться саме про вже добре відому скаргу "викривача" з американської розвідки, який повідомив своєму керівництву, що під час переговорів президентів Зеленського й Трампа останній зробив "неприпустиму пропозицію". За даними медіа, це могло стосуватися тиску на українську сторону з метою примусити відкрити розслідування проти родини Джо Байдена, який є головним конкурентом Трампа на наступних виборах. А це може вважатися закликом до іноземної держави втрутитися у виборчу кампанію в Сполучених Штатах.

Згодом стало відомо, що Трамп за тиждень до цієї розмови припинив фінансування оборонної допомоги для України. Таким чином, як писали американські ЗМІ, у нього в руках фактично опинився важіль тиску в переговорах з українським лідером.

ПелосіНенсі Пелосі  Фото: ANSA/EPA

Через зростаючий тиск колег-однопартійців Пелосі була змушена діяти, і це може стати переломним моментом для подальшого президентства Дональда Трампа.

"Сьогодні я оголошую, що Палата представників починає розслідування. Я даю розпорядження шістьом нашим комітетам приступити до проведення власних розслідувань під егідою розслідування імпічменту", – заявила у вівторок спікер.

Вона нагадала: цього тижня Трамп "визнав, що просив президента України вжити заходів, які надали б йому політичної переваги". Ці дії, за її словами, засвідчили "непорядний факт зради президентом його присяги, зради нашої національної безпеки та зради цілісності наших виборів". Пелосі зауважила, що це є "серйозним порушенням Конституції, особливо коли президент упродовж останніх кількох місяців каже, що стаття 2 надає йому право робити все, що він хоче".

Прогресивна група демократів у Палаті представників навіть звернулася до спікера Ненсі Пелосі з пропозицією скасувати осінні канікули, які мають розпочатися 30 вересня, щоби зосередитися на процедурі імпічменту Трампа.

Таким чином, Україна опинилася в складній ситуації та стала заручником обставин. Президент Зеленський, який на хвилі народної підтримки прийшов до влади без політичного досвіду, в таких умовах об'єктивно набуває його надшвидкими темпами. Але тут треба зауважити, що нинішній розвиток подій не вигідний ні американському президенту, ні українській стороні. Хто виграє від цього або ж принаймні отримує задоволення – це російські "друзі" Трампа в Кремлі. Не можна сказати, що на цьому напрямі замішана "рука Москви", але без заохочення нею неприкритих загравань Трампа з путінською владою цього, напевно б, не сталося.

Тим не менше, ситуація для України може обернутися і на краще, якщо Трамп обере другий зі згаданих на початку варіантів – "обійми", і не продовжуватиме спроб вплинути на конкурента Джо Байдена через Україну.

Ярослав Довгопол, Вашингтон

Перше фото: The White House

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-