"Рускій мір" присутній навіть у програмах кандидатів у президенти - науковці

Фото
Укрінформ
Україна на шляху до Європи має подолати прояви "руского міра", який ще великою мірою присутній навіть у програмах кандидатів у президенти.

На цьому наголосив перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Василь Яблонський під час презентації в Укрінформі аналітичної доповіді "Цивілізаційний вибір України: від "руского міра" до європейської спільноти", повідомляє кореспондент агентства.

"Рускій мір", на жаль, тут залишається ще багато в чому. Він залишається в програмах політичних партій, у програмах кандидатів у президенти, у головах людей, яким близькі ті чи інші думки. І ці програми можуть бути серйозними, можуть бути клоунськими, але вони присутні. У всіх цих програмах є головна ідея "руского міра" - ідея несприйняття держави Україна. І, на превеликий жаль, люди, які голосували за Януковича на позаминулих виборах, у масі своїй залишилися в Україні, вони не сильно змінили свою точку зору на ті чи інші процеси", - сказав Яблонський.

Він зазначив, що на цих людей не впливають ні військова агресія, ні окупація частини території України, ні гаряча стадія війни, ні понад 10 тисяч жертв, які ми маємо.

Як підкреслив один з авторів доповіді - головний науковий співробітник відділу гуманітарної політики Національного інституту стратегічних досліджень Михайло Степико, головна мета експансії "руского міра" на теренах України, яку РФ реалізує впродовж останніх десятиріч, - це намагання змінити ідентичність українських громадян примарами "слов’янської єдності" та євразійства, "спільної історії та долі". І цей політико-ідеологічний концепт "руського міра" на 90% створений саме для того, щоб забрати під своє крило Україну, як це було в часи російської імперії і СРСР.

"Уможливлює розмивання власної національної ідентичності на теренах України відсутність у суспільстві потужної системи культурного розпізнавання "свій-чужий". Чимало українців не бачать демаркаційної лінії між українським і російським, на що й робить ставку Кремль у своїй агресії проти України. Цей феномен нерозрізнення є основним об’єктом прокремлівської пропаганди, важливим напрямком експансії "руского міра" на терени України", - наголосив Степико.

За його словами, цьому сприяють і неподолані досі диспропорції у структурі українського інформаційно-комунікативного простору на користь російських ЗМІ.

"В Україні і далі, після багатьох скандалів, діють проросійські ЗМІ такі, як канали NewsOne, Інтер, "112 Україна", видання "Вести", інтернет-видання "Политнавигатор", "ГолосUA" і багато інших", - зазначив науковець.

Читайте також: Кремль готує в Донецьку криваву провокацію у день виборів — ІС

Він зауважив, що потрібні Кремлю меседжи лунають і в потоці риторики багатьох кандидатів на пост президента. Як "Україні потрібен мир за будь-яку ціну", "необхідно домовлятися з Росією навіть на колінах", "Майдан програв", "від інтеграції лише один негатив" і "всі проблеми почалися з вигнання Януковича".

"І така тактика набагато небезпечніша, ніж відверта антиукраїнська пропаганда", - застеріг Степико.

Презентація аналітичної доповіді "Цивілізаційний вибір України: від "руского міра" до європейської спільноти" / Фото: Овсяннікова Юлія, Укрінформ

За його словами, на сьогодні існують кілька ліній наступу "руського міра" на українську ідентичність.

"Перша лінія — це окуповані території Криму та Донбасу, а також села і міста, які нещодавно були звільнені від сепаратистів. До цієї лінії слід віднести перш за все великі міста Донбасу — Слов’янськ, Краматорськ та Маріуполь... Друга лінія протиборства російської та української ідентичності проходить через великі міста південно-східної України - Харків, Одеса, Херсон, де ще зберігається ризик сепаратистських виступів... Третя лінія латентної війни ідентичностей пролягає через Центральну та Західну Україну з центром у Києві. На цих територіях "руській мір" реалізує мету не просто розсварити дві умовні частини — захід і схід України — а викликати антипатію та ненависть між громадянами — україномовними та російськомовними", - сказав науковець.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-