РФ: Усі «зайві» кошти– на силовиків і злодійщину

РФ: Усі «зайві» кошти– на силовиків і злодійщину

Укрінформ
Що можна вивідати в інформації про бюджет Росії на 2019-2021 роки

У російське інформаційне поле знову повернулося настирливо-крикливе «обговорення» України. Тільки тепер, на відміну від минулих років, вже з явним релігійним відтінком – майбутня автокефалія української церкви міцно допікає Москві. При цьому свої, російські, новини проходять по дотичній. А одна з них, з розряду найважливіших, «безпрецедентних» за словами самого ньюзмейкера, яка прямо стосується кожного мешканця країни, взагалі залишилася практично непоміченою – ні обговорень, ні коментарів.

Це звістка про те, що витрати на оборону та безпеку складуть 30% від бюджету Росії на 2019 рік. Тобто, приблизно третину! При цьому відразу уточню: неправильно говорити, що РФ витратить ці гроші на армію, як повідомляють деякі ЗМІ. У статті витрат зазначено «на національну оборону, безпеку і правоохоронну діяльність». Тобто, у перекладі з бюрократично-статистичного сленгу на нормальну мову, – крім засобів зовнішньої агресії, армійської або диверсійної, сюди включені витрати на атрибути поліцейської держави, які повинні жорстко контролювати ситуацію всередині країни.

ЗАСЕКРЕЧЕНИЙ БЮДЖЕТ РФ

А тепер давайте уважніше ознайомимося з обставинами оголошення цієї новини і тим важливим, що в ній було приглушено.

Рада Федерації у путінській Росії давно вже стала органом ще більш декоративним, ніж Державна дума. Але, згідно з Конституцією, всі рішення повинні проводитися не тільки через Держдуму, але і через Радфед. Що і робиться.

Проект закону про бюджет на 2019 рік і період 2020-2021 років був внесений до Держдуми ще 1 жовтня. У ній відтоді розглядається і остаточно буде прийматися, мабуть, наприкінці листопада. Там частка витрат на «Національну оборону» і також «Національну безпеку і правоохоронну діяльність» заявлялася так – 16,2% і 12,5% відповідно. В сумі – 28,7%.

А 6 листопада, у вівторок, фінансування національної оборони, безпеки та правоохоронної діяльності на 2019-2021 роки також було обговорено на засіданні відповідного комітету Ради Федерації за участю представників зацікавлених міністерств. Основним доповідачем був голова відповідного департаменту Міністерства фінансів РФ Анатолій Попов.

Він заявив, що на оборону та безпеку в Росії у 2019-2021 роках буде витрачатися 30% державного бюджету (мабуть, просто округлив відомі раніше 28,7%; відсоток туди, мільярд сюди – теж мені гроші).

Але Попов також оголосив приблизне співвідношення відкритої та закритої частини цих витрат – 13% і 17%. Взагалі, сам собою – вражаючий показник. 17%, шоста частина бюджету Росії, величезного бюджету сировинної країни, проходить за закритими, армійсько-спецслужбистськи-поліцейськими статтями і взагалі практично непідконтрольна.

Втім, усе пізнається у порівнянні, в динаміці. Частка секретних витрат у російському бюджеті зросла не сьогодні, а відразу після початку війни в Україні, ще у 2015 році. (При цьому цікаво зазначити, що не всі гроші з засекречених статей витрат йдуть за розділом «Національна оборона», приблизно 30% проходять за статтями «Економіка», «Соціальна політика» і навіть «Освіта» та «Культура». Це взагалі важко якось прокоментувати: ну от, скажіть, що можна таємно закуповувати чи виробляти в культурній сфері?!).

І тоді, у 2015-му, частка закритих статей витрат на силові відомства становила приблизно ті самі 17%, закладені нині в бюджет 2019-2021 років. Дивимося далі. У 2015 році витрачалося (сумарно – у відкритій і закритій частинах витрат) на «Національну оборону» – 21,1%, на «Національну безпеку і правоохоронну сферу» – 9,7%. Разом – 30,8%. Тобто приблизно ті самі 30%, що заявлені і сьогодні.

Таким чином, пропорції, у порівнянні з 2015 роком, зберігаються. Так чому ж чиновник Мінфіну РФ Попов назвав заявлені витрати на оборону та безпеку «безпрецедентним рішенням».

Це окреме питання.

НА ВНУТРІШНІХ ВІЙСЬКАХ КРЕМЛЬ НЕ ЕКОНОМИТЬ

У 2015 році російська економіка тільки вступала в період турбулентності, пов'язаної як з санкціями, так і з падінням цін на нафту, накопиченими загальними проблемами неефективності. Тому тоді зростання витрат на силові відомства не здавалося чимось особливим.

А тепер давайте подивимося у динаміці, що відбувалося далі:

- 2015: «Оборона» – 21,1%. «Безпека і правоохорона» – 9,7%. Сума – 30,8%;

- 2016: «Оборона» – 19,5%. «Безпека і правоохорона» – 8,2% Сума – 27,7%;

- 2017: «Оборона» – 6,3%. «Безпека і правоохорона» – 7,8%. Сума – 14,1%;

- 2018: «Оборона» – 5,7%. «Безпека і правоохорона» – 8,1% Сума – 13,8%;

- 2019: Оборона» – 16,2%. «Безпека і правоохорона» – 12,5% Сума – 28,7%.

З 2015 року стан економіки погіршувався. І на «Оборону», тобто на армію, з 2017 року почали витрачати відчутно менше – в рази.

При цьому варто зазначити, що витрати на гебуху та інших силовиків («Безпека і правоохорона») весь цей час залишалися відносно стабільними. В умовах наростаючої в країні внутрішньої напруги економити на «внутрішніх військах» для кремлівського режиму було б дуже небезпечно. До того ж, можна пригадати, що у 2016 році була створена окрема поліцейська структура з великим бюджетом – Росгвардія.

А тепер повернемося до слів мінфіновця Попова. Він назвав бюджетне збільшення російських асигнувань на «оборону та безпеку» за три роки – 2019-2021 – «безпрецедентним рішенням, таких раніше, принаймні, давно, не приймалося». І ось це уточнення «принаймні, давно» тут дуже важливе. Оскільки схоже рішення приймалося «давно» – у 2015 році, після початку війни в Україні.

Але у порівнянні того рішення з нинішнім є декілька відмінностей. Перша – в тому, що тоді особливо високі витрати на агресію протрималися лише два роки – 2015-2016. Зараз же Мінфін закладається на те, щоб тримати подібні витрати цілих три найближчих роки. Друга – судячи з проекту бюджету на 2019 рік, принципово змінилася пропорція коштів, які виділяються на армію і гебе-силовиків. Тоді було 19,5-21,1% на 8,2-9,7%. Тобто на армію витрачалося в два рази більше. Зараз же 16,2% на 12,5%. І це вже співмірні цифри.

Про що вони можуть свідчити? Ймовірно, знову ж таки про те, що Кремль все більш активно готується до військових дій не тільки зовні, але і всередині країни – зі своїм суспільством.

НОВА ГОНКА ОЗБРОЄНЬ

Ще одне важливе запитання «з приводу». Чому саме зараз Росія наважується на такі суттєві зміни?

Усі останні роки бюджет РФ був дефіцитним. Багато в чому через низькі ціни на нафту. Середньорічна ціна на 2018 рік закладалася з розрахунку $43,8 за барель. Але в реальності у поточному році ціни відчутно зросли – до $70. Це дало відчутну прибавку коштів. (Але стихія ринку – стихією ринку, а російське керівництво ще й саме постарається не дати цінами знову впасти. Скажімо, у середу почалися переговори з Саудівською Аравією про можливості скорочення видобутку нафти у 2019 році). Російське керівництво одразу ж поспішило додаткові кошти направити свої улюбленим творінням – армії та силовикам. При цьому, нагадаю, паралельно проводиться підвищення пенсійного віку, яке підриває колишню ідилію у відносинах Кремля з електоратом.

Інший фактор – це ефект Еллочки-людожерки, яка воює з «зарозумілою Вандербільдихою». 13 серпня президент Трамп на військовій базі Форт-Драм у штаті Нью-Йорк ефектно підписав законопроект про військовий бюджет на 2019 рік. Оборонний бюджет США розміром $717 млрд сенатори назвали ім'ям Джона Маккейна (тоді ще живого).

Запланований російський щорічний військовий бюджет у перерахунку на долари становить приблизно $45,5 млрд., І це вже підвищені витрати, «безпрецедентне рішення». Але при всьому тому, сума – на порядок менша за американську. Схоже, що під заклики «ми не дамо себе втягнути в нову гонку озброєнь» Росія якраз в неї і втягується. Та ще $33,3 млрд будуть витрачені на «безпеку», тобто ФСБ, СВР і поліцейщину.

І ще один дуже важливий фактор. Значне зростання бюджету укупі з великою закритою частиною витрат (пам'ятаємо про співвідношення 13% на 17%) – це ідеальні можливості для розкрадання. Якщо, згідно з розслідуванням Фонду Навального, голова Росгвардії не боявся погріти руки на відкритих закупівлях продовольства для свого відомства, то уявіть – що відбудеться при засекречених статтях витрат?..

Втім, російський бюджет-2019 поки ще на стадії обговорення. Подивимося, що буде на виході. І чи будуть тоді в РФ широко або хоча б якось обговорювати його витрати на «оборону та безпеку» – чи, як і зараз, замість цього, обмежаться криками про Україну і «єресь папізму» у Константинополі.

Олег Кудрін. Рига

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-