Суди в Україні істотно змінилися - керівник проекту ЄС з підтримки реформ

Суди в Україні істотно змінилися - керівник проекту ЄС з підтримки реформ

Відео
1151
Укрінформ
Судова система в Україні істотно змінилася, а процеси в галузі правосуддя на нинішньому етапі дають вагомий привід для оптимізму. 

Про це заявив керівник проекту ЄС «Підтримка реформ юстиції в Україні» Довідас Віткаускас в інтерв’ю радіо «Новое время», інформує Главком.

За словами Віткаускаса, нова система оцінювання суддів в Україні – це день і ніч у порівнянні з тим, що було раніше, коли система була надзвичайно корумпованою, а суддівську посаду можна було купити за гроші. 

«Однозначно, такого на сьогоднішній день вже не існує. Створено серйозні важелі, щоб протистояти корупційним рішенням. Один із таких важелів – це те, що вже немає однієї особи чи організації, яка ухвалює рішення про призначення суддів. Процес зараз складніший. Ним керує Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка сама складається з 16 осіб. Їм допомагає Громадська рада доброчесності, яка зараз менш активна, але торік дуже активно надавала матеріали стосовно доброчесності кандидатів у судді. У процесі відбору суддів беруть участь також правоохоронні та податкові органи». Крім того, Вища кваліфікаційна комісія може лише рекомендувати того чи іншого кандидата на підставі результатів оцінювання. А після неї кандидатів перевіряє Вища рада правосуддя, і тільки після неї указ про призначення судді підписує президент», – сказав Віткаускас. 

При цьому він не вважає корупцію специфічною рисою саме судової системи: «На захист суддів та їхньої доброчесності треба зауважити, що культурний, так би мовити, аспект виходить далеко за межі судової влади. Схильність вирішувати питання неформально, заплативши гроші, є й у сільському господарстві, і в медицині, і в освіті – суди тут не виняток. І люди, які звинувачують суддів, мають спочатку замислитись – чи не вони самі є головною причиною появи попиту на корупцію? Можливо, якби не пропонували вони, то й попиту такого б не було?». 

Водночас, як зазначив Віткаускас, і судова влада має працювати у напрямку посилення відповідальності суддів за порушення професійної етики та законів - від позбавлення професії і аж до кримінальної відповідальності.

Читайте також: Голова ВРП заявляє про дефіцит суддів

При цьому його, як представника ЄС, приємно вразило, що Вища рада правосуддя, до якої можна поскаржитися на непорядних суддів, складніша, ніж в багатьох країнах старої демократії, і водночас логічна і послідовна. А деякі елементи української судової реформи, за словами Віткаускаса, - взагалі нове слово у відборі суддів і заслуговують на увагу європейських партнерів: «Психологічне тестування – ми часто забуваємо, наскільки цікавий інструмент запроваджено у процедуру відбору суддів. За його допомогою можна оцінити ризики з точки зору особистих властивостей характеру кандидата, його моральних якостей. Щось схоже в різних обсягах роблять і у Європі, але зовсім не в такому масштабі і не на такому рівні, як зараз в Україні». 

Як відомо, очолюваний Віткаускасом проект Євросоюзу «Підтримка реформ юстиції в Україні» від початку судової реформи надає консультативну та технічну підтримку у впровадженні змін до української системи правосуддя. Також функцією проекту є відстеження процесів, що відбуваються в ході судової реформи.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-