Як Стенфорд із Вакарчука державного лідера кує...

Як Стенфорд із Вакарчука державного лідера кує...

Аналітика
3631
Ukrinform
“Програма підготовки нових лідерів” вчить і управлінню державою. Цікаво, що Вакарчук там вчиться окремо, але він не один…

Дискусія щодо президентських амбіцій Святослава Вакарчука поводиться в Україні мов синусоїда – періодично то виходить в максимум, то взагалі зникає з радарів ЗМІ та суспільної уваги. Але питання: чи планує він, власне, балотуватись в 2019 році, чи ні - так і залишається відкритим. Судячи з усього, таким воно і залишиться найближчим часом. Позиція лідера гурту “Океану Ельзи” добре відома, - ані президентських, ані політичних амбіцій він не має. Натомість “ріжуть вухо” інші слова Вакарчука - “в мене значно більша амбіція - зробити цю країну успішною”.

Втім, навряд чи це є для українців серйозною проблемою, інакше вони б давно уже змусили п. Вакарчука висловитися з цього приводу конкретніше. Набагато актуальніше для нас – гарантувати «непояву» чергового «месії», на якого Україна покладатиме безпідставні надії, як це вже не раз траплялось в нашій історії.

Є оцінки і такого штибу: мовляв, з Вакарчука хочуть зробити український варіант «Ксенії Собчак» - тобто такий собі проект сильних світу цього, покликаний на виборах відіграти технологічну роль спойлера для перспектив небажаних конкурентів. У подібній конспірології не хочеться навіть розбиратися, настільки це виглядає принизливим для України. Давайте краще спробуємо дізнатися: що це за така «школа для українських президентів», розташована на тихоокеанському узбережжі Сполучених Штатів Америки?

Отже, невідомо, чи буде балотуватись на президента України лідер “Океану Ельзи” в 2019-му, чи ні. І ця ситуація нагадує розібрану мозаїку, зібрати яку можна лише заново з маленьких фрагментів. І перша частина в мозаїці Вакарчука, з якою варто було б розібратись - його навчання в Стенфорді.

Вакарчук в Стенфорді з нашої «політичної молоді» – не один

Офіційний сайт університету каже, що Вакарчук навчається за Ukrainian Emerging Leaders Program (Програма підготовки нових українських лідерів). Вона була заснована лише цього року на базі Центру демократії, розвитку та верховенства права (аналог факультету типового українського вишу). Ініціаторами виступили колишні українські студенти Стенфорду - Олександр та Катерина Акименки. Заручившись підтримкою керівників університету, вони розпочали пошук фінансування і врешті троє студентів поїхали навчатись на західне узбережжя США.

Студенти програми для нових українських лідерів у Стенфордському університеті: Олександр Стародубцев, Олександра Матвійчук, Дмитро Романович
Студенти програми для нових українських лідерів у Стенфордському університеті: Олександр Стародубцев, Олександра Матвійчук, Дмитро Романович

“Голос Америки” наводить список цих трьох надій управлінської ланки України. Це Олександр Стародубцев, співзасновник електронної системи державних закупівель ProZorro, Дмитро Романович, радник міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва, та Олександра Матвійчук, правозахисниця та керівник Центру громадянських свобод.

Логічно запитати, а де ж Святослав Вакарчук? На це є відповідь - він є одним із меценатів новоствореної програми. Судячи з постів співака в соціальній мережі Twitter, він отримав запрошення навчатись і викладати на програмі особисто від її керівника - філософа зі світовим ім’ям Френсіса Фукуями. Тобто позиція Вакарчука в Стенфорді, здається, трохи “блатовіша”, аніж у решти студентів.

Але факт лишається фактом, Вакарчука в Стенфорді вчать як бути державним лідером. Яким чином він використає набуті знання - питання поки що без відповіді. Відтак наразі залишається розібратись, що ж це за Програма, хто студентам викладає і що конкретно молоді українські лідери в Стенфорді дізнаються.

Що ж це за програма, яка готує нових українських лідерів?

Трошки історії. Стенфордський університет “опікується” молодими лідерами різних країн вже тривалий період - з 2002 року, тоді ж було створено Центр демократії, розвитку та верховенства права. Судячи з наявної на офіційному сайті інформації, мета центру - об’єднати науковців, політиків та громадських діячів різних країн світу. Для чого? Напрацювати процеси, як країнам побороти бідність, нестабільність та зловживання владою, щоб стати процвітаючими, демократичними та стабільними державами.

А тепер своїми словами: Центр демократі, розвитку та верховенства права - свого роду платформа для спілкування між громадськими активістами (майбутніми державними лідерами), для обміну досвідом між країнами та донесенням ідей світових науковців до нових лідерів. Простіше кажучи, світові уми пояснюють громадським діячам як керувати державою, будувати процвітаючу економіку та поборювати свавілля застарілих систем.

Система освіти в Стенфорді зовсім не схожа на ту, яка є в Україні, а до того була і в СРСР - студент ходить на пари, а потім, як може, здає сесію. Західний підхід абсолютно інший. Стипендіатам Програми пропонується впродовж семестру зробити проект, який вони згодом впровадять в Україні. Поміж тим, стипендіати відвідують різні курси - кожен може вибрати те, що цікаво саме йому і становить користь для його проекту.

Френсіс Фукуяма - філософ, політолог, політичний економіст
Френсіс Фукуяма - філософ, політолог, політичний економіст

Викладачі - з дійсно світовим ім’ям

Очолює центр вищезгаданий Френсіс Фукуяма - науковець зі світовим ім’ям, філософ, політолог, політичний економіст. Він є лауреатом Премії Юхана Шютте в політичних науках - це найвища відзнака в галузі! Між іншим, і Україну Фукуяма не оминав увагою - за кілька місяців до Євромайдану він з глибоким розчаруванням констатував, що демократичні зміни у нас зазнали фіаско. Але вже в 2014 році був здивований тим, що громадське суспільство не здалось, і все ж таки посилюють прагнення до кращої влади. Якщо вірити постам в соціальній мережі Twitter, Френсіс Фукуяма запрошував Святослава Вакарчука особисто. Тож може на нього покладені особливі сподівання?..

Але не лише Фукуяма викладає у Вакарчука. Особливої уваги також заслуговує професор Стівен Стедмен, колишній помічник та радник Генерального секретаря ООН Кофі Аннана. А серед його наукових зацікавлень -міжнародна безпека, громадянські війни, запобігання конфліктам та міжнародна діяльність.

Серед інших викладачів Центру, де навчаються Вакарчук і Ко - професор Брюс Кейн, що намагається реформувати політичну систему США. Або ж професор Ерік Дженсен, що лобіює створення американських освітніх закладів на Близькому Сході - зокрема в Афганістані та Ірані. Він також був консультантом, а подеколи навіть керівником проектів щодо верховенства права та управління Світового банку, Азійського банку розвитку та Африканського банку розвитку. Перелік викладачів зі світовим ім’ям можна продовжувати й далі. Адже недарма Стенфорд - провідний університет як і в Америці, так і загалом у світі.

Студенти програми для нових українських лідерів у Стенфордському університеті: Святослав Вакарчук, Олександр Стародубцев, Олександра Матвійчук, Дмитро Романович
Студенти програми для нових українських лідерів у Стенфордському університеті: Святослав Вакарчук, Олександр Стародубцев, Олександра Матвійчук, Дмитро Романович

Студенти впродовж навчання розробляють власні проекти... Які ці проекти?

Інформація про Вакарчука та його діяльність у Стенфорді - дуже великий секрет. Адже ні в соціальних мережах він про це не пише, ні в інших джерелах “ні слуху, ні духу”. Натомість інші українські студенти Стенфорду вільно діляться своїми враженнями.

Ось, наприклад, Олександр Стародубцев, співзасновник системи ProZorro, займається “якісною” бюрократією - тобто яким чином її має сформувати демократична держава. Він каже, що “якісна” бюрократія - це коли чиновників наймають, судячи з навичок, а не зв’язків, вони показують якісний результат своєї роботи і є автономними від політичної еліти. Загалом, болюча тема для України...

Натомість радник міністра економічного розвитку Дмитро Романович вирішив зрозуміти, як з погляду технологій провести реформи, коли немає великого політичного бажання, а реформи - необхідні. Що ж, і це для України – більш ніж актуально.

Подібну тему - як об’єднати різних людей навколо проведення вкрай необхідних реформ - досліджує і третя студентка програми Олександра Матвійчук.

Отже, оцінивши середовище, в якому зараз перебуває Святослав Вакарчук, сумніви щодо задекларованої відсутності у нього політичних амбіцій стають дедалі більшими. Можливо помилково, але можна припустити, що Вакарчук лукавить і таки спробує використати набуті в Штатах знання в реальній українській політиці. Питання лише, в якості кого і, основне, - що в принципі може з того вийти...

Микола Романюк, Київ

Фото: з сайту Стенфордського університету (Stanford University)

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-