НАБУ закликає Порошенка не підписувати закон про судову реформу

НАБУ закликає Порошенка не підписувати закон про судову реформу

1572
Ukrinform
Підписання Президентом закону №6232 може призвести до колапсу в роботі Національного антикорупційного бюро та інших органів досудового розслідування та паралізувати систему правосуддя країни.

Про це йдеться у заяві НАБУ.

У НАБУ також викликає занепокоєння закінчення 20 листопада цього року повноважень слідчих органів прокуратури щодо здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, які відносяться до підслідності НАБУ та зареєстровані до грудня 2015 року (близько 3,5 тис. проваджень).

"Передача такої кількості проваджень до НАБУ, в штаті якого працює близько 200 детективів, фактично зупинить усі поточні розслідування Бюро щодо топ-корупціонерів", - зазначають у відомстві.

У заяві йдеться, що 3 жовтня 2017 року Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (№6232). Голова Верховної Ради підписав закон 30 жовтня, причому остаточного варіанту, в якому законопроект направлено на підпис Президенту, в публічному доступі досі немає.

Серед іншого законопроектом запропоновані зміни до статті 219 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, згідно з якими обрахування строків досудового розслідування здійснюватиметься з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (навіть якщо особу правопорушника не встановлено), а слідчий буде зобов’язаний закрити кримінальну справу у разі завершення встановлених строків, безвідносно чи розкритий злочин. У відомстві зазначають, що подібної норми немає у жодній цивілізованій країні світу.

"У практиці правоохоронних органів Європи та США є чимало випадків, коли розслідування особливо складних злочинів тривали роками. І це при тому, що процес досудового розслідування у більшості країн Заходу є значно простішим ніж в Україні", - вважають в НАБУ.

Також у НАБУ зазначили, що запропоновані зміни суперечать не лише міжнародному праву, але й національному законодавству. Вони можуть призвести до порушень законних прав заявників, потерпілих, цивільних позивачів, інтересів держави, адже не передбачають можливості поновлення досудового розслідування. За таких обставин, після закінчення строку досудового розслідування притягнути до кримінальної відповідальності особу, яка вчинила злочин, буде неможливим, вважають у відомстві.

Читайте також: Президент найближчим часом підпише закон про судову реформу - Ірина Луценко

У зв'язку з цим відомство закликає Президента не підписувати Закон України №6232 у поточній редакції. Натомість зміни до КПК мають бути допрацьовані після проведення відповідних консультацій з усіма суб’єктами кримінального процесу.

НАБУ також планує звернутися до голови Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності з проханням невідкладно ініціювати питання щодо внесення змін до Перехідних положень КПК у частині виключення обмеження щодо двох років розслідування органами прокуратури кримінальних проваджень, підслідних НАБУ, що дасть можливість прокурорам завершити їхні розслідування, розпочаті до грудня 2015 року, а Національному бюро — продовжувати ефективно виконувати свою роботу.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-