Миротворці ООН на Донбасі: до березневих виборів Путіна не буде ані їх, ані угоди про них

Миротворці ООН на Донбасі: до березневих виборів Путіна не буде ані їх, ані угоди про них

Аналітика
1173
Ukrinform
Зате ухвалення українського закону, де Росія буде названа окупантом, знову відкладається?

У законопроекті про реінтеграцію Донбасу може з’явитися пункт про миротворчу місію ООН на Донбасі – ось таку новину повідомила сьогодні журналістам представник Президента України у Верховній Раді Ірина Луценко.

Зовні все логічно. Оскільки згаданий законопроект (його офіційна назва: «Про особливості державної політики з відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей України») розписує механізм (інструменти та етапи) повернення окупованих територій, а миротворців ООН Україна розглядає як необхідний елемент всього цього процесу, то, звісно, згадка про «блакитні шоломи» має бути у законопроекті. Пані Луценко каже, що усі норми, механізми, інструменти, закладені у законопроект, Президент Порошенко обговорював «так чи інакше» з президентом США та прем’єр-міністром Канади, і що після консультацій із західними партнерами пункт про миротворців може з’явитися, а може й не з’явитися: «Все залежатиме від форми, від моменту, коли буде введена така місія».

Ірина Луценко
Ірина Луценко

Годі було сподіватися, що пані Луценко знає чи скаже щось більше, ніж сказала. Ні вона, ні будь-хто інший, включно з президентами світових держав, не може сьогодні чітко сказати, чи буде і як саме буде реалізована ідея введення миротворців ООН на Донбас. Головне у словах представника Президента в українському парламенті: з’явилася ще одна перешкода до ухвалення багатостраждального закону України, в якому загарбані Росією українські землі нарешті будуть офіційно визнані окупованими, а Росія, відповідно, названа окупантом.

Спочатку дипломатична активність навколо миротворців була дуже помітною. Путін раптом сказав, що, в принципі, миротворці можуть бути, і пішла хвиля збурення! Висловилися практично усі лідери країн, задіяні в «нормандському процесі» чи близько до нього. Почалися уточнення, контрпропозиції, доповнення, тощо. Президент України виголосив ідею миротворців з трибуни Генасамблеї ООН. Однак після того, як дуже швидко з’ясувалася принципова відмінність між Росією та Україною у баченні функцій миротворців, а Росія категорично заперечила можливість їх розгортання на українсько-російському кордоні, усім, хто загорівся ідеєю миротворців, знову стало нудно і нецікаво.

Підтвердилися скептичні прогнози тих експертів, які казали, що Росії у даному випадку потрібен лише сам процес переговорів і узгоджень для демонстрації Заходу (не Україні ж) своєї нібито готовності до мирного розв’язання військового конфлікту. Така демонстрація, звісно, не призведе до зняття санкцій з Росії, але принаймні і дещо приглушить критику Росії на Заході, і пригальмує маховик антиросійської політики США і провідних європейських країн. Кремлю треба виграти час, аби виробити хоч якусь протидію загрозливій для нього тенденції всебічного погіршення стосунків із Заходом. Крім того, перед березневими президентськими виборами в Росії Кремль не може допустити видимого російському виборцеві програшу Заходу, а миротворці ООН на кордоні України з Росією – це, безумовно, такий програш.

Миротворці ООН
Миротворці ООН

Зрештою, зникнення надій, якщо у когось вони були, на швидке розміщення миротворців ООН на Донбасі – не найбільша біда. Набагато гірше те, що питання миротворців знову відкладає ухвалення законопроекту про реінтеграцію Донбасу, причому на невизначений час. Він і так не має безумовної підтримки у парламенті, причому проти нього виступають не лише відверто проросійські депутати з «Опозиційного блоку», а й критики з іншого, протилежного, політичного флангу, які вважають законопроект, скажемо образно, недостатньо антиросійським. Нове доповнення законопроекту – про миротворців ООН – зробить його, дуже ймовірно, ще більш неприйнятним для частини Верховної Ради.

До речі, відсутність закону, тобто ситуація, коли Україна не визнала офіційно контрольовані Росією українські території окупованими, вигідна виключно Кремлю. І чим довше триватиме така ситуація, тим йому краще, а нам гірше. Без варіантів.

Юрій Сандул, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>