«Запад-2017»: Троянський кінь Кремля для гібридної анексії Білорусі? - 14.09.2017 16:38 — Новини Укрінформ
«Запад-2017»: Троянський кінь Кремля для гібридної анексії Білорусі?

«Запад-2017»: Троянський кінь Кремля для гібридної анексії Білорусі?

Аналітика
16924
Ukrinform
Війська РФ можуть залишитися у Білорусі, провівши таким чином гібридну окупацію та анексію її території

Сьогодні розпочалися стратегічні російсько-білоруські навчання «Запад-2017». Офіційно, як запевняє Кремль, і підтверджує офіційний Мінськ, маневри "союзної держави" триватимуть до 20 вересня.

На території Білорусі та у Калінінградській області РФ цього року зосереджено безпрецедентні угрупування російських збройних сил, які представляють майже усі види ЗС та роди військ, включно з бойовою та спеціальною технікою. Окрім традиційних танків, від сухопутних військ до навчань залучені сучасні комплекси ППО, ракетні комплекси, радіоелектронні засоби, дрони.

МОЖЛИВИЙ СЦЕНАРІЙ ІЗ БРЮССЕЛЯ: ЛУКАШЕНКА ХОЧЕ ПОВАЛИТИ "ФАШИСТСЬКА ХУНТА"

На території Білорусі скоєно терористичний акт. У результаті загинули російські громадяни, включаючи військовослужбовців РФ. Москва повинна негайно відреагувати. Кремль заявляє, що атака була спрямована саме проти росіян. Відтак, ухвалюється рішення направити до Білорусі декілька підрозділів російського спецназу. У результаті проведеної спецоперації, за версією російської пропаганди, знищено та захоплено десятки білоруських "націоналістів, фашистів", які діяли за вказівкою деякої третьої держави. Водночас Росія запобігла державному перевороту проти незмінного білоруського лідера Олександра Лукашенка, якого хотіли замінити на режим "фашистської хунти".

Росія негайно передислоковує на територію Білорусі додаткові збройні сили (контингент десь тисяч до 75-ти), включно з винищувачами Су-34 на базі у Бобруйську, з метою "захисту" білоруського народу.

Самому президентові Лукашенку Москва негайно надає усіляку дорадчу допомогу, оточує його своїми радниками, силовиками  для "подолання" державної кризи.

Таким є можливий сценарій розвитку подій у Білорусі на найближчі дні або тижні від експертів Європейської ради у закордонних справах (м.Брюссель).

РОСІЯ ПРИГНАЛА ДО БІЛОРУСІ СТІЛЬКИ ТАНКІВ, СКІЛЬКИ Й НАТО У ЄВРОПІ НЕ МАЄ

Загалом, за деякими узагальненими офіційними джерелами, конфігурація сил та засобів навчань виглядає так. На територію Білорусі Росія передислокувала близько 13 тис. військовослужбовців, 70 літаків та вертольотів, 260(!) танків, 200 артилерійських та ракетних систем. Також десь у Балтії до навчань залучені десять кораблів, катерів та суден.

Але, як можна об'єктивно стверджувати, насправді кількість російських військових, сил та засобів, бойової та спеціальної техніки на території Білорусі у рамках цих навчань (і не лише через причину маневрів) є значно більшою. Кількість залізничних вагонів, платформ, якими з російської території доставили цю армаду, сягає декількох тисяч. Російських військових у формі зі зброєю, але без опізнавальних знаків, білоруси вже регулярно зустрічали у своїх містах. Також, за деякими джерелами, російським військовим вже виділили житло у будинках та квартирах, які призначалися білоруським офіцерам та контрактникам.

До прикладу, кількість залучених до навчань російських бойових броньованих машин, включно з танками, перевищує можливості за кількістю більшості європейських союзників по НАТО. Тобто, збройні сили країн Балтії, поблизу кордонів яких проводяться навчання, взагалі не мають у своєму складі танкових підрозділів. Не має танків, наприклад, і Словаччина. У Чехії лише з десяток танків. Натомість цей регіон зараз посилений танковими підрозділами, зокрема, США. Але у цьому випадку йдеться про значно меншу кількість бойових машин, які представляють головну ударну силу сухопутних військ, ніж туди загнала РФ. І на український Донбас також.

БРЯЗКАННЯ ЗБРОЄЮ, ПРИХОВАНА АНЕКСІЯ ЧИ ВІЙНА?

За запевненнями російського та білоруського керівництв, керівників оборонних відомств та генеральних штабів цих країн, метою навчань є бойове злагодження, підвищення рівня бойової оперативної сумісності збройних сил "союзної держави". Водночас, і в Україні, в ЄС, у НАТО на Заході загалом, масштабність навчань називається, як мінімум – "брязканням зброєю", включаючи й урахування бойового досвіду російських військ у Сирії. Мовляв, щоб показати баланс сил чотирьохтисячному угрупуванню армій НАТО, яке союзники розмістили у країнах Балтії та у Польщі.

Нагадаємо, що наприкінці червня НАТО завершило розгортання і набуття спроможностей для бойового застосування чотирьох батальйонних тактичних груп на своєму східному фланзі. Посилення військової присутності й зміцнення колективної оборони у регіоні – це відповідь союзників на агресію Росії проти України, а також наявну загрозу для найпотужнішого військово-політичного блоку в світі.

Угруповання включає більше чотирьох тисяч військовослужбовців із озброєнням та бойовою технікою (включаючи танкові підрозділи, артилерію, розвідку), що дає змогу вести сучасні бойові дії.

Військові контингенти та їхні штаби представлені збройним силами 15 країн НАТО, зокрема, США, Великої Британії, Канади, Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, Бельгії, Нідерландів, Норвегії, Данії, Румунії й Албанії, Люксембургу та Словенії.

До цього угруповання слід додати власні збройні сили країн Балтії та Польщі, а також контингенти Сполучених Штатів, які перебувають у регіоні на засадах двосторонніх домовленостей з урядами країн.

Звичайно, що чотири тисячі (але від 15 націй союзників) за традиційними оцінками війн третього-четвертого поколінь – це замало перед потенційним угрупованням російської армії у Білорусі. Але ж принцип колективної безпеки в Альянсі й передбачає відповідальність кожного за кожного.

Готові до відсічі ескалації можливої агресії й Збройні сили України. Київ взаємодіє на регулярній основі відносно комунікації та інформування НАТО про підготовну й хід навчань «Запад-2017». Українські дипломати не кажуть про всі механізми взаємодії з союзниками, але вони є і діють ефективно.

Відтак, нині політики та аналітики на Заході висувають різні версії наслідків навчань «Запад-2017», включаючи й такі, які грунтуються на непередбачуваності господаря Кремля.

Чи буде це приводом для початку продовження відкритої агресії проти України, проти країн Балтії? Дуже багато думок сходяться на тому, що російські військові просто залишаться на території Білорусі, провівши таким чином так звану гібридну або приховану анексію, окупацію території "союзною держави". Президент Лукашенко запевняє, що такого не станеться, але, у будь якому разі, найбільше програє тут саме Білорусь.

ЄС ПРАГНЕ ДО ДІАЛОГУ З МІНСЬКОМ, АЛЕ...

Сьогодні у Євросоюзі налаштовані до діалогу з режимом президента Лукашенка. Європейські партнери скасували більшість санкцій проти Мінська та готові надавати фінансову допомогу для проведення реформ, висловили пропозиції до безвізового діалогу, мобільності білоруських громадян, особливо щодо молоді.

Але таке зближення з європейськими цінностями, курс на демократизацію означатиме крах самого нинішнього режиму в Мінську, який нині політично та економічно тотально залежний від підступної Москви.

Чи посилиться ця залежність ще й у військовій сфері, у контексті окупації, анексії, – навчання "Захід" мають показати.

Андрій Лавренюк, Брюссель.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>