Роман Безсмертний, політик, до травня 2016 року член Тристоронньої Контактної групи
Росія шукала можливості «розкинути пальці віялом»
11.08.2016 16:24 2923

Офіційна Москва чим частіше продукує агресивні заяви. Спочатку президент Путін, реагуючи на підрив лідера сепаратистів Плотницького та нібито диверсії на кордоні з Кримом сказав, що вони  жорстко відповідатимуть на терор, потім узагалі заявив, що Нормандський формат переговорів вичерпано. Якщо останнє - правда, то що відбуватиметься далі? Про ймовірні сценарії дипломатичного діалогу ми говоримо із Романом Безсмертним. 

- Романе Петровичу, Путін заявив, що Нормандський формат вичерпано, що він вже не працює. Що це означає? Що будуть шукати інший формат чи що готується вторгнення? А Мінський формат апріорі не дуже працював. Які це наслідки матиме? Що далі?

- Я би повернувся до того моменту, коли відбувався останній візит Керрі до Москви. Нагадаю, там обговорювався досить цікавий згусток проблем. Йшлося чи не про всі конфлікти в Чорноморсько-Середземноморському басейні. І саме навіть озвучення цієї теми робить очевидним, що Мінський формат, Нормандський формат грали, можливо, якійсь ще час гратимуть роль, але вони явно недостатні для отримання відповіді на питання безпеки. Також очевидно, що оці останні гарячкові заяви Путіна свідчать про те, що Росія і нинішня російська влада мобілізує електорат перед виборами.

Проблема і в тому, що там з'явилися тренди, дуже небезпечні для нинішнього російського режиму. Врахуйте, що і після ситуації, яка трапилася в Луганську з замахом на Плотницького, треба було дати відповідь та когось робити винним. Ситуація виглядає таким чином, що до цієї події ні українська сторона не має ніякого відношення, ні російська, а це всього-навсього розборки між так званою «МГБ» і оточенням самого Плотницького. А точніше - це з'ясовування відносин між Пасічником і Плотницьким, які тривають стільки, скільки триває ця війна. Тож у цій фразеології явно проглядалися моменти, що треба було пальцем на когось показати.

Кремль бачить, що життя там (в ОРДО-ОРЛО) деградує, вони втрачають контроль над ситуацією

Але тут що і як не кажіть, все одно Путіну і Кремлю доведеться нести відповідальність. Він бачить, що життя там деградує, вони втрачають контроль над ситуацією. Підтвердженням цього є і те,  що за останні тижні там зникло десь в районі 20 мільярдів рублів, які з РФ передавали туди у вигляді там різних грошей.

Наступний момент, Росія продовжує довбати світову спільноту, і в першу чергу європейську, для того, щоб зробити Україну крайньою в цій війні. Якщо подивитися на останні події, що трапилися - це спроба заколоту в Туреччині, ситуація в Єревані, зустріч зараз Путіна з Саркісяном - президентом Вірменії, показують, що ця співдружність тріщить по швах, тому що причиною останніх подій в Єревані була прив'язка Вірменії до Росії. Та там і ситуація така, що у вірмено-азербайджанському конфлікті вибору немає, тому до цього треба просто віднестися як до факту.

У Криму активізувалися свої групи впливу, які починають працювати вже й проти Москви

Все це є згусток проблем, які спонукають Кремль до відповідної риторики. Ну і найбільш неприємною річчю для Кремля є те, що після анексії Криму, окупації Криму обіцяні ним речі не втілюються. Не відбуваються з двох причин. Перша - це відсутність вільних коштів, і тому ситуація там методично погіршується. Друге - в Криму активізувалися свої групи впливу, які починають працювати вже не тільки проти Константинова і Аксеньова, а починають працювати і проти Москви.

Ще гірша ситуація в Севастополі. Їм так і не вдається створити там боєздатне угруповання військ, особливо ракетно-космічну компоненту.

У РФ сил немає здійснити пряме вторгнення, втім вони будуть паскудити

Як до цього треба відноситися? Відноситися треба спокійно. Україні слід готуватися до того, що ми повинні жити в умовах постійної війни та зміцнювати свою обороноздатність. На даний момент по напрямку Донбасу і Криму. Про які б Путін там не говорив провокації, ясно, що він же сам їх і організовує. У них в РФ сил немає здійснити пряме якесь вторгнення, втім вони будуть паскудити. Треба готуватися до обстрілів, до діяльності диверсійно-розвідувальних груп, до терористичних актів, які вони весь час намагаються організовувати, готуючи в Ростовській області невеликі ДРГ. Треба готувати заходи з протидії. І розуміти, що російсько-кремлівська воєнщина буде це здійснювати.

- Ну, а як же будуть продовжуватися ці переговори. Буде новий формат, якщо не буде нормандського?

- Що стосується різного роду форматів. Очевидно, що найближчий рік будуть іти пошуки, поки не завершиться цей політичний календар з виборами. Я би пропонував не припиняти зараз розмову в Мінську, навіть розуміючи низький коефіцієнт корисної дії, його треба продовжувати. Паралельно слід шукати інші формати, інші майданчики і вести переговори і по проблемі війни, і по анексії Криму,  і по внутрішніх українських проблемах.

І не слід забувати інші проблеми. Зверніть увагу, як ми обмінялися кинджальними заявами і з поляками, і не готуємо ніяких майданчиків для діалогу. Що є на політичному рівні великим прорахунком українських політиків. Спочатку всі зреагували емоційно, але слід шукати майданчик для якогось переговорного процесу науковців, політиків. І тут, найбільш важливе - це збереження політичного діалогу. Бо зарає є пауза ця, яка затягнулася. Вона затягнулася у зв'язку з літніми вокаціями, але все одно працювати треба над організаціями такого діла.

- Тобто, ви вважаєте, що загрози вторгнення немає?

- Я вважаю, що на сьогодні загрози немає, а є постійна загроза проведення різного роду операцій, які можуть носити точковий характер.

- Для чого РФ у Криму таки влаштувала інцидент?

Сам Кремль найближчим часом організує у Криму певні вибухи і т.д., це в стилі Путіна

- Можна розглядати кілька можливих варіантів. Від «контрабасу» до інспірування ситуації, бо тут явно після Плотницького не вистачало чогось такого, щоб «розкинути пальці віялом». Бо там явно стирчали внутрішні розборки. Тому тема, пов'язана із Кримом, вона придала цьому тренд «українського терору», як би в словах Путіна.

Ну, і ситуація в самому Криму. Зверніть увагу, сьогодні найменші передислокування військ, озброєнь місцеві жителі знімають, і все це передається у Київ. Ситуація Крим-Україна, вона пішла по шляху відновлення таких міжлюдських комунікацій, і це найбільше зараз турбує Кремль, але вони змушені городить городи, інспірувати оці всі конфлікти, розказувати про диверсійні групи. Та які там диверсійні групи! Я навіть не виключаю, що сам Кремль найближчими термінами організує певні там у Криму вибухи і т.д., це в стилі Путіна.

- Ви вважаєте, що наше майбутнє буде визначати американський президент разом з Путіним, чи все-таки ми можемо якось впливати на це?

- Я вважаю, що американський президент і Путін, і європейські лідери будуть визначати майданчики для ведення безпекового діалогу на континенті, в Європі. А що стосується нашого майбутнього, воно залежить від нас.

Лана Самохвалова. Київ.

Фото: Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-