Гумові «танки»? Це серйозно!

Гумові «танки»? Це серйозно!

Аналітика
3077
Ukrinform
Росія закуповує муляжі десятків найменувань - десятками тисяч штук. Вся ця гумова армада покликана дезінформувати Україну і світ

Тривожні повідомлення про концентрацію російських військ на кордоні України надходили протягом усього липня і не припинилися в серпні. Звісно, не обійшлось без «туману»: при тому, що офіційні чинники, той же міністр оборони РФ Шойгу, навіть був джерелом таких повідомлень, заявляючи про це публічно, цифри наводились різні. Спочатку йшлося про новосформовані чотири дивізії в південному окрузі, потім – про дві.  Дані про концентрацію бойової техніки також вражали: «У Південний військовий округ поставлено понад чотири тисячі нових і модернізованих зразків озброєння і військової техніки», - розповів Шойгу.

Ще в 2014 році військові експерти наголошували, що значна частина техніки, яка нібито готується до наступу на Україну, насправді, є муляжами, чия роль у війні – дезінформація – є не менш важливою, ніж сама атака. В «Укрінформі» зацікавилися тим, що, може, й є очевидним для військового,  але для пересічної людини є мало зрозумілим.

Примітивно – але ефективно

Укрінформ поцікавився у військових експертів, що їм думається про такий метод дезінформації.

Костянтин Машовець, експерт центру військово-політичних досліджень: 

«Звичайно це ефективно (використання надувної «військової техніки». – Ред.). Основне призначення – дезінформація, звичайно, це вдається не завжди, але від багатьох видів розвідки допомагає. Можна створювати  фальшиві позиції, вводити противника в оману щодо кількості техніки на різних ділянках. Це не російське ноу-хау. Практично всі передові військові держави використовують такі макети. В Україні теж є різні макети, хоча й не надувні».

Олексій Мельник, експерт Центру Разумкова, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки:

«В багатьох арміях світу є надувні макети, які імітують танки, ракети, літаки. Це досить ефективний засіб, щоб ввести в оману противника. З супутника чи безпілотника звичайно при більш детальному вивченні можна знайти якісь відмінності. Але якщо йдеться про розвідку з повітря, то більш імовірно дезінформувати противника, хоча там може, наприклад, відстежуватись інфрачервоний спектр, і тоді можна буде відрізнити справжню техніку від надувної. Але при цьому це, хоч і примітивний, але досить ефективний метод введення в оману».

Від Троянського коня - до наших днів

Обманути противника часто означає його перемогти. Цю очевидну істину воююче людство знало ще в древності. Адже чим ще, як не «обманом з технікою» можна назвати знаменитого Троянського коня? У війську Олександра Македонського ще у ІV столітті до нашої ери  вдавалися до хитрощів, імітуючи рядність фаланги. 

Тож коли в Інтернеті деякі користувачі кепкують з того, що Росія має на озброєнні гумові «танки» й іншу подібну «військову техніку», то, в кращому випадку, це можна розцінити, як не дуже вдалий жарт… Сучасні матеріали відкрили перед військовими фальсифікаторами нові, фантастичні можливості.  З відстані навіть у 100 метрів відрізнити справжні танки від фальшивих дуже складно. А що вже й казати про аерофотозйомку і супутникові знімки?

Що являє собою така надувна зброя

Муляжі нині виготовляються з легкої водонепроникної тканини, а за розмірами точно такі ж, як і звичайна бойова техніка і повторюють її в найменших деталях. Навіть більше – сучасні моделі здатні відбивати локаційний промінь, а відтак, - «відображатись» на екранах радарів, тобто, реально обманювати автоматизовані системи виявлення повітряних, морських і наземних об'єктів, а також визначення дальності до них, а геометричних параметрів тощо. Вони також здатні імітувати двигун, що працює. Крім того, у надувних танків, літаків, РЛС – навіть, відкриваються люки, обертаються башти і антени, піднімаються і опускаються гармати.

Що дають надувні муляжі тому, хто їх застосовує

По-перше – економію. Приміром, ще в 90-ті роки вартість радянського ще танка Т-80У становила $ 2.2 млн. А от гумовий аналог коштує близько $ 30 тис. Отже виходить, що замість 1-го справжнього танка можна придбати 73 гумових – цілу танкову бригаду! І це не враховуючи економії на екіпажах, техніках, пальному, інфраструктурі, включно з житлом і школами для офіцерських сімей і дітей… По-друге, гумові муляжі дуже мобільні – у згорнутому вигляді не займають багато місця, а їхня вага всього близько 30 кг. Передислокувати таку «броньовану армаду» - справа лічених годин.

Тож недивно, що Росією вже закуплені тисячі і десятки тисяч муляжів, танків (Т-72 і Т-80), літаків (Су-27 і МіГ-31), ракетних комплексів (С-300), та інших систем протиповітряної оборони.

Що дають муляжі в умовах війни

Якщо супротивник не розкусив обману, і почне по них гатити, атакувати з моря, землі і повітря, йому муляжі обійдуться дуже дорого.  По-перше, він розкриється, його справжня бойова техніка підставиться під удар у відповідь. По-друге, він витратить ресурси «на гуму». По-третє, і це основне, він відволічеться від основних сил і програє стратегічно.

Найбільш відомий випадок успішного використання надувної зброї трапився в кінці 20-го століття під час війни в Югославії. Коли в неї втрутився і НАТО і сусідні держави, саме надувні танки Милошевича ввели в оману американських військових. За два з половиною місяці у 1999 році проти СРЮ було здійснено 35 000 бойових авіавильотів ВПС НАТО, в яких було задіяно тисячі літаків і вертольотів, випущено понад 10000 крилатих ракет, скинуто 79000 тонн вибухівки, а знищити реальних сербських танків удалося лише 6…

Отже, як би дивно це не звучало для «невійськового» вуха, але надувна зброя – серйозна річ. До речі, за повідомленням нашої розвідки саме такі муляжі використовувалися ворогом для демонстрації ОБСЄ нібито відведення важких озброєнь на Донбасі від лінії зіткнення.

Юлія Горбань, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-