Наслідки плебісциту. Що думають українці й що європейці?

Наслідки плебісциту. Що думають українці й що європейці?

Аналітика
3535
Ukrinform
Провести "роботу над помилками", не зважати, не створювати прецедент, переглянути...

Референдум щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС у Нідерландах завершився. За попередніми результатами, 61,1% голландців, які взяли участь у волевиявленні, проголосували «Ні». Підтримали угоду 38,1% громадян.

Чи стало це несподіванкою для офіційних Києва та Брюсселя. Що думають із цього приводу в Україні, Європі та самих Нідерландах?

Політики, державні діячі не забарилися з реакцію та оцінкою ситуації. Пропонуємо Вашій увазі їхні міркування.

УКРАЇНА

Українські високопосадовці єдині у думці: референдум у Нідерландах є консультативним і не вплине на рішення України інтегруватися до Європи. Більше того, він яскраво показав протистояння єврооптимістів і євроскептиків.

Президент України Петро Порошенко: справжня мета референдуму в Нідерландах – атака на єдність Європи

«Хотів би всім нагадати, що справжня мета організаторів референдуму - це не є Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Це є атака на єдність Європи, атака на поширення європейських цінностей. Про це також свідчить та дискусія, яка була розгорнута напередодні референдуму», - цитує позицію глави держави його прес-служба. Порошенко також нагадав, що референдум має виключно консультативний характер і запевнив, що він не є перешкодою на шляху України до Європи. «Хочу відповідально заявити, що, незважаючи на це, Україна продовжить втілювати в життя Угоду про асоціацію, забезпечить створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі з Євросоюзом», - наголосив Порошенко.

Голова парламенту Володимир Гройсман: це тривожний сигнал для України, потрібно провести роботу над помилками

Спікер вважає, що потрібно дати чіткі сигнали громадянам України та міжнародному співтовариству про те, що країна неухильно йде шляхом європейських реформ.

"Ми поважаємо волевиявлення громадян Нідерландів. І хоча ми розуміємо, що цей референдум має лише консультативний характер, це надзвичайно тривожний сигнал для України. Для нас є лише один шлях відстояти своє європейське майбутнє - всім нам необхідно провести роботу над помилками і дати чіткі сигнали і громадянам України та міжнародному співтовариству про те, що ми неухильно йдемо по шляху до європейських реформ", - написав він у Facebook.

Керівник МЗС Павло Клімкін: нідерландський референдум не вплине на практичне застосування Угоди про асоціацію України з ЄС

"З точки зору практичної імплементації зараз нічого не змінюється, угода застосовується, як і раніше, поки на тимчасовій основі. І ЗВТ, секторальне співробітництво спокійно просуваються далі. Ми завжди віримо в перемогу і повинні за неї боротися. Тому тепер євроінтеграцію України не зупинити, ми будемо рухатися цим шляхом", - зазначив міністр на сторінці Facebook МЗС України.

Посол з особливих доручень Дмитро Кулеба: буде створено прецедент для правової і політичної системи Євросоюзу

«Визнання результатів референдуму з боку Уряду Нідерландів і, відповідно, відмова від завершення ратифікації Угоди на даному етапі (!) означає для України: незавершеність процесу ратифікації Угоди в Нідерландах і, відповідно, продовження її тимчасового застосування; хвилю критики на адресу влади; додатковий аргумент Росії вастамниктонеждёт для розхитування внутрішньої ситуації в Україні», - написав він на своїй сторінці у Фейсбук.

Водночас дипломат наголосив, що для Нідерландів це означатиме засвідчення недовіри до уряду, який активно виступав з проєвропейських позицій і закликав співгромадян підтримати Угоду, а також піднесення в суспільстві популізму та перспективу подальшого зміцнення правого і лівого крила політичного спектру.

Крім того, Кулеба вважає, що буде створений прецедент для правової й політичної системи Євросоюзу, коли ставиться під сумнів договірна здатність ЄС, підкреслив Кулеба.

«Безсумнівно, що: Угода про асоціацію буде діяти; пошук найбільш прийнятного розв'язання "голландського казусу" є завданням для уряду Нідерландів; стратегічно найбільш негативні наслідки референдуму відчує Євросоюз, але і цю проблему він переживе, питання лише в ціні; з українською корупцією потрібно боротися; політики, чиновники, журналісти повинні навчитися за внутрішньою боротьбою бачити зовнішні пріоритети», - підсумував посол.

Народний депутат Ірина Геращенко: з Угодою і безвізовим режимом все буде добре

"Звичайно, це поганий результат. Всі, хто знався на темі референдуму, розумів, що він буде негативним. Бо електорат "Ні" був краще мобілізований і апріорі голосував не так проти Угоди, як показував "дулю в кишені" самому ЄС: кількість євроскептиків зростає, міграційна криза, терор, економічні проблеми стають дуже серйозними викликами для ЄС... Також важливий фактор - це російська пропаганда та міцне лобі. Серед ініціаторів референдуму і активних агітаторів проти України - чимало давніх друзів Кремля", - зазначила вона на своїй сторінці у Facebook

Водночас Геращенко підкреслила, що розрив між "Ні" і "Так" очікувався менший - на рівні максимум 15%. За словами нардепа, саме це - найголовніший виклик тепер і для України, і для Нідерландів, і для ЄС.

На її думку, українським високопосадовцям слід терміново почати працювати, щоб повернути довіру суспільства і західних партнерів. "А з Угодою і безвізовим режимом все буде добре, попри все".

Заступник глави МЗС з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль: голландський референдум не зупинить асоціацію України з ЄС.

Україна продовжить імплементацію Угоди про асоціацію з Євросоюзом, незважаючи на результати референдуму у Нідерландах. Про це заявила у Брюсселі заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль.

«Наші плани «А» або «Б» - це продовження імплементації Угоди. Адже більшість із частин Угоди вже набули чинності. І нам не потрібно чекати на будь-які результати референдуму. І це є нашою головною метою», - наголосила Зеркаль.

Директор фонду "Демократичні ініціативи ім. І.Кучеріва" Ірина Бекешкіна: негативний для України результат референдуму слід сприймати об'єктивно.

"Результати референдуму в Нідерландах загалом були передбачуваними, оскільки знання, які останнім часом голландці отримували про Україну, були негативними. Водночас політики не зробили "нічого серйозного", аби виправити ситуацію в Україні, щоб поліпшити міжнародний імідж нашої держави», - сказала Бекешкіна в коментарі Укрінформу.

Експерт зазначила, що, очевидно, РФ доклала сил і, напевно, вкладала якісь кошти в негативні публікації про Україну, водночас її вплив не варто перебільшувати.

"Я думаю, якби Україна була успішною, то ніяка Росія це не перебила б. Я б сказала, що Росія роздмухувала реальні негативні факти про Україну", - констатувала Бекешкіна. Попри це, на її думку, негативний для України результат референдуму слід сприймати об'єктивно.

ЄВРОПА

Європейські лідери, політики та єврочиновники розчаровані результатами референдуму, але продовжують підтримувати Україну на шляху євроінтеграції

Президент Литви Даля Грибаускайте: ніхто не може стояти на шляху України до Європи

"Сьогодні ми почули про результати референдуму в Нідерландах. Ми всі б хотіли, щоб вони були іншими. Проте зараз не час втрачати надію чи ставити під питання європейський вибір України", - наголосила Грибаускайте у зверненні до українського народу у зв'язку з результатами референдуму щодо Угоди про асоціацію в Нідерландах.

"Ніхто не може стояти на шляху України до Європи, тому що Україна завжди була в Європі і завжди там залишатиметься", - підкреслила вона.

"Немає сумнівів, що майбутнє України в руках кожного українця. Сьогодні маємо стати більш об’єднаними та рішучими, готовими до реформ, інтеграції та нової європейської України", - відзначила Грибаускайте.

"Литва та вся Європа будуть на вашому боці. Слава Україні!" - резюмувала Президент Литви.

Референдум у Нідерландах не повинен впливати на підтримку України - МЗС Латвії

Результати референдуму у Нідерландах щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС не повинні впливати на підтримку Києва з боку Європейського союзу.

Про це на своїй сторінці у Twitter написав міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевич.

"Нідерландський референдум щодо Угоди про асоціацію між ЄС і Україною не повинен впливати на нашу підтримку України, він показує необхідність вирішення ключових проблем ЄС", - зазначив Рінкевич.

Світовий банк: референдум у Нідерландах не матиме економічних наслідків для України

Результати референдуму в Нідерландах щодо асоціації між Україною та Євпропейським союзом не будуть мати негативних економічних наслідків для України.

Про це в ході круглого столу заявив головний економіст регіонального управління Світового банку з питань Європи та Центральної Азії Ганс Тіммер.

"26 країн уже підписали угоду, і я не думаю, що це (результати референдуму - ред.) буде прямо впливати на економіку", - сказав він.

За словами Тіммера, група, яка ініціювала можливість проведення референдуму з даного питання, є антиєвропейською. Він наголосив, що настрої представників цієї групи відбивають почуття, які можна спостерігати і в інших європейських країнах та навіть у ході американських виборів: стурбованість, незадоволення тим, що відбувається в світі.

"Референдум про Угоду про асоціацію між Україною та ЄС - це майже випадковість. Не було ніякої дискусїї, просто народ висловив своє загальне невдоволення", - відзначив головний економіст регіонального управління Світового банку.

Британський євродепутат: головна мета референдуму - висловити заперечення нинішньому курсу ЄС

Консультативний референдум у Нідерландах мав лише формальне відношення до Угоди про асоціацію Україна-ЄС, натомість головною метою було висловлення заперечення нинішньому курсу Євросоюзу. Таку думку висловила депутат Європарламенту, представник євроскептичної політичної фракції "Європа свобод і прямої демократії" Марго Паркер під час онлайн-дебатів, присвячених нідерландському референдуму.

«Референдум номінально лише на папері стосується Угоди про асоціацію ЄС-Україна. Однак очевидно, що голландці використали свою демократичну можливість сказати «ні» нинішньому курсу, яким рухається ЄС», - заявила британський політик, яка представляє євроскептичну Партію незалежності Об’єднаного Королівства (UKIP).

Вона наголосила, що результати референдуму мають дуже розчарувати «єврократів» у Брюсселі.

«Насправді референдум не стосувався торговельної угоди. Він вказав на інші проблеми навколо цього», - сказала британський політик.

Депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський: Уряд Нідерландів повинен проігнорувати результати референдуму щодо асоціації Україна-ЄС

Керівництво Нідерландів повинне не зважати на результати консультативного референдуму щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

Таку думку в ексклюзивному коментарі власному кореспонденту Укрінформу в Брюсселі висловив депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський.

«Референдум є консультативним. Відтак він має бути проігнорований нідерландським урядом», - наголосив польський політик.

Він також зазначив, що уряд Нідерландів був надто пасивним упродовж кампанії напередодні референдуму.

Європарламентарій Бас Ейкаут: євроскептичні настрої голландців не повинні вплинути на асоціацію України з ЄС

У Європарламенті чекають на пропозиції з боку Головування Нідерландів у Євросоюзі щодо вирішення питання ратифікації Угоди по асоціації Україна-ЄС з урахуванням результатів голландського референдуму.

Про це заявив нідерландський депутат від політичної групи «Зелених» Європарламенту Бас Ейкаут.

«Антиєвропейські настрої у голландському електораті не можуть бути виправданням для відмови українським громадянам розвивати свою країну як демократичну державу», - наголосив голландський політик.

Він заявив, що нині у Європарламенті чекають на пропозиції від Нідерландського головування у Раді ЄС про те, як забезпечити ратифікацію Угоди про асоціацію з Україною, водночас урахувавши результати референдуму.

При цьому європарламентарій зазначив, що у таких умовах Україна повинна негайно вирішити проблему корупції, що стало одним із аргументів для голосування проти асоціації.

У свою чергу, депутат від «зелених» Ребекка Гармс наголосила, що Угода про асоціацію Україна-ЄС в європейських інтересах, і процес її імплементації не повинен призупинятися.

Єврокомісія чекає від уряду Нідерландів оцінки ситуації та реакції на референдум щодо асоціації Україна-ЄС

Єврокомісія взяла до уваги результати консультативного референдуму в Нідерландах щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС та чекає на подальші рішення голландського уряду.

Про це заявив у четвер речник Єврокомісії Маргарітіс Шінас.

«Єврокомісія взяла до уваги результати референдуму, проведеного учора щодо ратифікації Угоди про асоціацію ЄС-Україна. Відповідно до нідерландського національного законодавства, це є консультативний референдум. А внутрішні процедури щодо ратифікації є у національній компетенції. Відтак зараз це насамперед уряд Нідерландів має проаналізувати результати і вирішити щодо подальших дій», - заявив представник Єврокомісії.

Він зауважив, що президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер перебуває у контакті з керівництвом Нідерландів і розчарований результатами референдуму.

Шінас наголосив, що згідно з процедурами ЄС, голландський референдум не матиме впливу на тимчасове застосування положень Угоди.

НІДЕРЛАНДИ

Перед керівництвом Нідерландів постало непросте завдання – знайти прийнятне для усіх рішення: з одного боку, врахувати позицію громадян, які взяли участь у волевиявленні на референдумі, з іншого – не образити Україну.

Прем'єр Марк Рютте: ратифікація асоціації Україна-ЄС "не зможе просто продовжитися", якщо результати референдуму будуть негативними

Прем'єр-міністр Нідерландів заявив, що процес ратифікації Угоди про асоціацію Україна-ЄС у Нідерландах не зможе просто продовжитися, якщо референдум буде визнаний дійсним, і його результати будуть негативними.

Про це він сказав одразу після оголошення екзит-полів референдуму щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС в інтерв'ю голландському телеканалу NOS.

"Якщо референдум буде чинним, ратифікація угоди не може просто продовжуватись", - заявив він. Рютте підкреслив, що поки результат невідомий, але якщо явка буде достатньою, це голосування матиме наслідки.

Прем'єр-міністр зазначив, що у такому разі почнеться обговорення уряду із представниками парламенту та ЄС. "Нам потрібен буде час. Це питання тижнів", - сказав він.

Парламент Нідерландів обговорить подальші кроки щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС

Коаліційні партії парламенту Нідерландів вважають, що негативний результат референдуму щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС потребуватиме реакції нідерландського уряду, і планують обговорювати подальші кроки після того, як отримають офіційну позицію уряду.

Про це заявили спікери коаліційних партій VVD та PvdA Хан тен Бруке та Міхель Серваес після завершення голосування на референдумі. "Нам треба почекати результатів. Але ми бачимо резонуюче "ні". Це потребуватиме серйозної відповіді від уряду", - заявив спікер VVD Хан тен Бруке.

Він зазначив, що спочатку будуть оголошені результати, після цього позицію оголосить уряд, а після цього будуть дебати у парламенті.

"Ми робитимемо це поетапно. Є також 27 інших країн, які дивляться нам через плече. Тому це потребуватиме певного часу", - сказав Хан тен Бруке.

У свою чергу, спікер іншої коаліційної партії PvdA Міхель Серваес заявив, що його партія, яка проводила кампанію "за" угоду, розчарована негативним результатом референдуму, але якщо офіційні результати визнають голосування чинним, воно "має бути враховане".

"Від початку кампанії до референдуму ми сказали, що чинні результати референдуму будуть враховані нашою партією. Це означає, що принаймні у нинішньому вигляді ратифікація угоди не може бути здійснена", - сказав він.

Водночас Серваес зазначив, що їхня парламентська партія спочатку очікуватиме формальної відповіді від уряду. За його словами, наступним кроком буде обговорення у парламенті.

"Більшість партій у парламенті зараз сказали, що ми маємо серйозно поставитися до результатів, ми не можемо продовжувати ратифікаційний процес у такому вигляді, як він був, і просто ігнорувати його. Але питання в тому, якими мають бути наслідки", - сказав він.

Міністр внутрішніх справ Роналд Пластерк: закон про референдум треба переглянути

Міністр внутрішніх справ і справ королівства Нідерландів Роналд Пластерк вважає, що закон про референдум, за яким 6 квітня пройшов референдум щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС, в майбутньому потребує додатково перегляду.

Про це він заявив в інтерв'ю радіо NOS Radio 1 Journal.

За його словами, зокрема, питання полягає у встановленій законом явці 30%.

"Зараз бар'єр прив'язаний до загальної кількості людей, які збираються голосувати", - сказав він. Пластерк зазначив, що встановлений 30-відсотковий бар'єр може бути причиною для багатьох людей не йти на голосування з розрахунку, що референдум буде визнано недійсним.

Водночас він сказав, що уряд має продовжувати працювати із негативними результатами на референдумі щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

Уряд Нідерландів планує шукати рішення, прийнятне для всіх сторін – заява

Після оголошення офіційних результатів референдуму голландський уряд почне консультації з парламентом, а також із партнерами у ЄС та урядом України, щоб знайти прийнятне для всіх сторін рішення. Про це йдеться в офіційній реакції уряду Нідерландів на оголошення попередніх результатів референдуму щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС ."Уряд оцінить результати та проконсультується з парламентом. Після цього голландський уряд говоритиме з партнерами у ЄС та урядом України. Цей процес потребуватиме певного часу, щоб знайти рішення, яке буде прийнятне для всіх сторін", - йдеться у заяві.

В голландському уряді відзначили, що офіційні результати будуть оголошені 12 квітня, але попередні результати показують, що більшість проголосували проти Угоди про асоціацію.

"У вівторок 12 квітня стануть відомі фінальні результати, але очевидно, що процес ратифікації не може просто продовжуватися, наче нічого не сталося", - відзначили у голландському уряді.

 *  *  *

Як повідомляв Укрінформ, 6 квітня у Нідерландах пройшов консультативний референдум щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС. За попередніми результатами 61,1% голландців, які взяли участь у волевиявленні, проголосували «Ні». Підтримали угоду 38,1% громадян. Явка становила 32,2%, що забезпечило чинність плебісциту.

Виборча рада Нідерландів оголосить остаточні офіційні результати 12 квітня.

Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>