Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу
Після 2016-го року думки Росії щодо Криму вже нікого не цікавитимуть
05.01.2016 11:28 3111

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у своєму новорічному привітанні до співвітчизників головною майбутньою подією нинішнього 2016 року назвав повернення Криму до складу України.

Як і за яких обставин це відбуватиметься, голова Меджлісу розповів у коментарі кореспондентові Укрінформу.

- Рефате Абдурахмановичу, який шлях повернення Криму до складу України найбільш прийнятний у нинішніх умовах? Чи згодні ви з думкою директора Національного інституту стратегічних досліджень Володимира Горбуліна про чотири базові сценарії повернення Криму, які передбачають, по-перше, військові дії, по-друге, так звану народну, або "партизанську війну", по-третє, мирну реінтеграцію Криму в економічно сильну європейську Україну і четвертий - дипломатичний сценарій повернення окупованого півострова?

- Двома основними сценаріями повернення Криму повинні стати економічний і дипломатичний. Думаю, що військовий сценарій повернення Криму взагалі слід виключити, бо це буде катастрофічно не тільки для Криму і людей, які там живуть. Цей конфлікт може затягти і дуже багато країн. Що стосується народної, або партизанської війни, то це я теж виключаю як метод відведення російських військ із Криму.

- Володимир Горбулін вважає, що позиції російських військ у Криму вразливі, оскільки на півострові у них немає тилу...

- Тим не менш, російська армія - одна з найбільш оснащених, а ситуація в Криму, в тому числі демографічна, нікому не дозволить займатися там партизанською війною. Умови, які були в минулому столітті, сьогодні стали зовсім іншими - вони не дадуть вести партизанську війну місцевому населенню.

- Отже, залишаються два сценарії повернення Криму?

- Так - економічний і дипломатичний.

- Одним із позитивних результатів 2015 року ви назвали той факт, що тема Криму, завдяки громадській блокаді, знову повернулася до українського та міжнародного порядку денного. Наскільки обговорюваною є тема статусу Криму після деокупації? Як наша влада ставиться до створення в межах України кримськотатарської республіки? Який законодавчий шлях вирішення цього питання?

- Зміна статусу Криму після його деокупації має відбутися лише після зміни відповідних статей Конституції України і прийняття низки законів. Сьогодні перед РНБО України стоїть питання не просто повернення Криму, а розробки ефективної стратегії, яка має відповідним чином утвердитися і стати обов'язковим документом для всієї нашої держави. Я знаю, що ми до цього йдемо. Можливо, недостатньо швидко, але йдемо. Багато залежатиме від моїх колег-депутатів і не тільки від них. Громадська думка в Україні теж, мені здається, не дає підстав думати, що нас так і не зрозуміють.

З такою Росією, яка є сьогодні, ніхто не буде домовлятися і особливо цікавитися її думкою

- А наскільки можуть не зрозуміти Росію у питанні нового статусу Криму?

- Слухайте, мені здається, що після 2016 року у сучасному світі думки Росії з цього питання вже нікого не цікавитимуть. Дай Бог, щоб все йшло як іде - і найближчим часом ми матимемо зовсім іншу Росію. Росію, яка буде керуватися принципами міжнародного права і зважати на позицію тих, хто бореться за справедливість. Звичайно, ми не можемо зовсім виключити відносини з Росією, оскільки вона залишається нашим географічним сусідом. Але з такою Росією, яка є сьогодні, ніхто не буде домовлятися і особливо цікавитися її думкою.

Катерина Лісіцина, Київ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-