Зелений лідер Коростишева

Зелений лідер Коростишева

1736
Ukrinform
На 105-му кілометрі від Києва працює підприємство, з яким воліють мати справу серйозні іноземні бізнесмени.

Майже 40% території Коростишівського району Житомирської області (38,2 тисячі гектарів) займають ліси. Це багатство робить місцину  привабливою та популярною не лише для відпочинку (на знаменитому каньйоні поблизу Коростишева сьогодні знімають навіть художні серіали), а й для бізнесу: вироби з деревини та лісоматеріали є одним із головних видів продукції, яку район постачає на внутрішній ринок та за кордон. Більшість же цієї продукції виробляють  на ДП "Коростишівське лісове господарство", яке працює з 1936 року.

Нині загальна площа держлісгоспу становить 24810 гектарів, з яких 21486 - покриті лісами. До складу підприємства входять п'ять лісництв, автоколона, лісопереробний комплекс у Мамрині поблизу Коростишева та нижній склад на залізничній станції "Степок". На території лісового господарства перебуває чотири об'єкти природо-заповідного фонду: "Галове болото", "Конвалія", "Боброве болото" та "Івницький парк".

ДП "Коростишівське лісове господарство" - неодноразовий переможець Всеукраїнського конкурсу "100 кращих товарів України". 2015-го, наприклад, підприємство єдине з вітчизняних подібних, представляючи в Конкурсі лісову галузь, отримало "золото" за дошки облицювальні (обшивка).

Дозвіл на вирубку

Їдучи до Коростишева, згадала  останні вихідні, коли гостювала у батьків під Києвом. У суботу пройшов хороший дощ, і  я запропонувала таткові піти в неділю по гриби. "У лісосмузі, чула від сусідів, знаходять навіть "білі". Але наступного дня задоволення від тихого полювання ми з татком так і не отримали - його зіпсували купи сміття ледь не під кожним кущем чи деревом та свіжі дубові пеньки.

Коли про це розповіла директору ДП "Коростишівське лісове господарство" Валентину Ейсмонту, він теж посуворішав: "Зі стихійними сміттєзвалищами ще можна якось боротися, а от на кинуті у бік лісівників необґрунтовані звинувачення від некомпетентних осіб за нібито незаконні рубки, які проводяться в лісах, дам роз’яснення. Державне підприємство «Коростишівське лісове господарство» діє виключно в чинного законодавства, згідно з «Лісовим кодексом». Будь-яка рубка починається лише за наявності лісорубного квитка, який, до речі, ми повинні отримати від вищестоящої організації. З метою запобігання різного роду лісопорушень  здійснюються, наприклад, рейди (торік їх було проведено 42, під час яких було складено 28 протоколів про адміністративні порушення на осіб, які здійснили лісопорушення). Що ж стосується лісосмуг, які сьогодні є  фактично нічийними, то вирубки в них проводяться справді безконтрольно та по-варварськи. Тому практично ніхто не притягується за це до відповідальності. Будь-якої!

Лісові відеокамери

Так і розговорилися. Валентин Севастьянович запропонував проїхати по території лісгоспу. Першу зупинку зробили в одному з кращих його лісництв   - Дубовецькому, яке розмістилося на 4731,7 гектарах по обидва боки міжнародної автотраси Київ - Львів.

- Оскільки на нашому відрізку автотраси щодоби проїжджає велика кількість транспорту, - приєднується до розмови лісничий Дубовецького лісництва Сергій Авраменко, - обладнали обабіч дороги рекреаційні зони - куточки відпочинку, де водії, їхні пасажири, а також діти можуть перепочити. Зручно, естетично, але не добропорядні люди псують цю красу. На щастя, все вдалося відремонтувати. Але факт залишається фактом.

Так, культури деяким "туристам" не вистачає. Тож працівникам лісництва доводиться охороняти від них не лише природу, а й зони відпочинку. До речі, в Дубовецькому ось уже чотири роки діє система відеоспостереження за лісом: на спеціальних вишках встановлені відеокамери, які цілодобово тримають під контролем територією лісових масивів. У добру погоду її відеокамери "б'ють" об'єктивами навіть на 15-20 кілометрів. За допомогою техніки працівники лісництва попередили не лише чимало правопорушень (наближення відеокамер дає змогу читати навіть номери на автомашинах), а й лісових пожеж. Останню - кілька днів тому, коли у селі Шахворостівка загорілася (чи підпалили) трава. Відеокамери своєчасно і точно визначили також місце загорання й у сусідньому - Радомишльському районі.

"Користуємося працею попередників"

Одним із головних завдань роботи лісгоспу є вирощування лісу. Лише нинішнього року цю роботу проведено на 315 гектарах. Ніби й небагато, але врахуйте, що для відновлення лише одного гектара лісу потрібно виростити  близько 10 тисяч саджанців. Їх у прямому розумінні цього слова викохують працівники лісництв у спеціальних теплицях із так званим туманним поливом. Рослини набирають тут висоти близько 15 сантиметрів. Затим їх ( в основному весною) висаджують на відкриті ділянки. До двох мільйонів саджанців сосни, дубу, ялини та інших порід за сезон!

Окрім того, лісництва (а теплиці я побачила ще й у Смолівському підрозділі) забезпечують посадковим матеріалом листяних порід ще й населення. Заклали 5 гектарів плантацій у ДП "Коростишівське лісове господарство" цього року й новорічних ялинок.

- Ну і, звичайно ж, - говорить Валентин Ейсмонт, -  активно ведемо рубки формування та оздоровлення лісів. Лише 2016-го ці роботи виконали вже на 940 гектарах. При цьому заготовили 24405 кубометрів ліквідної деревини, у тому числі 7320 - ділової. Провели освітлення в незімкнутих лісових культурах на 308 гектарах, рубки в молодняках (99 гектарів), догляди за лісовими культурами (426 гектарів).

Шість тисяч щомісячно з одного працівника

До речі, все, що сьогодні вирубується в лісі, виростили наші діди, прадіди: сосна для промислового використання придатна у віці 80, дуб - 120 років, листяні породи (наприклад, береза) - 50-60 років. І, аби наші онуки та правнуки мали можливість не лише насолоджуватися природою, прохолодою лісу, потрібно сьогодні  закладати все нові й нові плантації.

Незважаючи на бурхливий розвиток новітніх технологій, деревину, як універсальну сировину, використовують у тисячах видів виробництва. Відтак потреба в ній, не зменшується. І Коростишівський лісгосп намагається задовольнити цю потребу споживачів. 2015 року, наприклад, обсяг реалізованої продукції в діючих цінах становив 82295 тисяч гривень (на 22,3% більше, ніж торік). Один працівник підприємства виробив продукції майже на 264 тисячі гривень, через що середньомісячна зарплата одного штатного працівника становить нині 5031 гривню. Для Коростишева - це непогана цифра (більше тут заробляють хіба що ті, хто працює на граніті).

- У січні-грудні 2015 року, - Валентин Севастьянович підсумовує статистику, - до зведеного бюджету ми сплатили 15941,3 тисячі гривень, у тому числі 1392,3 тисячі податку на прибуток, 1090,8 тисячі - ПДВ, 3243,9 тисячі - ПДФО. Крім того, сплачено 7318,8 тисячі єдиного соціального внеску. Фактично щомісячний податковий внесок одного штатного працівника підприємства становив торік 6401 тисячі гривень, а нинішнього - вже 6585 гривень. На мою думку, як доктора наук у галузі економіки, таку продуктивну роботу підприємства потрібно вітати. Ми ж не можемо собі дозволити закупити нову лінію з переробки деревини, бо вона не йде у виробничі витрати, а в прибуток. Податок же з прибутку ще попередній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк підвищив для таких як наше підприємства у 5(!) разів - з 15% до 75%., через що підприємство фактично втратило шанс розвиватися, закупляти нову техніку.

Дерево є дерево

Та попри таку нелюбов держави до власних виробників ДП "Коростишівське лісове господарство" на чолі зі знаючим фахівцем галузі Валентином Ейсмонтом продовжує дивувати своїми виробничими показниками. До речі, Валентин Севастьянович прийняв лежачий лісгосп 1 жовтня 2000 року. Реалізація продукції за рік тут становила лише 4,5 мільйона гривень при п'ятимільйонних боргах. Підприємство могли б пустити з молотка, як і десятки-сотні інших. Але новий керівник запросив на збори начальство з Житомира (у тому числі податкове) і переконав їх у тому, що лісгосп розрахується з усіма кредиторами та державою, якщо йому нададуть "платіжні канікули".

Нині ДП "Коростишівське лісове господарство" вважається одним із кращих у галузі. Лісокомплекс у Мамрині відправляє свою продукцію навіть за кордон, зокрема, до Ізраїлю пакувалися спеціальні піддони. Користуються великим попитом серед споживачів також паркетна дошка для підлоги (її якість оцінили греки, німці), пиломатеріали, вагонка. Останню обробляють з чотирьох боків на імпортному обладнанні.

- Дерево ніколи не поступиться своїм місцем пластику чи якомусь іншому матеріалу, - підсумовує керівник лісгоспу, - а тому ми намагаємося випускати з нього високоякісну та конкурентоспроможну продукцію.

І такий настрій виробників радує.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-