Цензура Путіна в сарказмі Обами

Цензура Путіна в сарказмі Обами

1346
Укрінформ
Повідомлення про церемонію вручення американської премії для журналістів, хоч і прозвучали в українській пресі, але не були ні чисельними, ні адекватно закцентованими.

Але ж саме тут українська тема витала в атмосфері церемонії так само, як і тема цьогорічної виборчої кампанії в США. А розповідь президента Барака Обами в його виступі про те, як йому довелося недвозначно вказати російському лідерові Путіну на наявність цензури в його країні, – не така вже й істотна деталь. Хоча вона й не позбавлена оригінальності та сарказму звучання.

Однак що українська, що російська преса  - з голосу російської служби «Голосу Америки», – «вчепилися»  саме у цю деталь. Таким чином акценти чомусь було виставлено, так би мовити, у зворотному  порядку.  Тому й хочеться повернутися до цієї події. Справді, як повідомила New York Time, виступаючи на церемонії, Барак Обама розкритикував американських політиків та журналістів. На його думку, у 2016 р. претенденти на пост президента Америки, «цілком відірвані  від здорового глузду, і фактів, і аналітики». Як наслідок – вони створили «вульгарний спектакль» і перетворили саму кампанію  «в цирк», що порочить «американський бренд» в усьому світі. 

«Нині перше питання, з яким до мене звертаються, коли я їжджу по світу чи спілкуюсь зі світовими лідерами, – це «що відбувається з політикою у вас в Америці?», - бідкався Барак Обама. Він закликав журналістів робити ретельні репортажі і проводити журналістські розслідування, а не покладатися на уривчасті повідомлення «в Twitter в еру смартфонів». Президент з ностальгією згадав початок свого президентства, коли, на його думку, журналісти працювали скрупульозно і добросовісно.

Б.Обама не просто згадав про американську журналістку видання New York Times  Робер Тонер, чиїм іменам названа щорічна премія для журналістів. Тонер називають першою жінкою, що стала національним політичним кореспондентом, котра за 25 років журналістської праці висвітлювала п’ять президентських кампаній (померла вона у 2008 р.). Пропонуючи її спадщину як приклад, Обама зазначив, що вона «не ухилялася вникати в складність реформи охорони здоров'я або тонкощі податкового кодексу», також не гребувала ставити жорсткі питання молодому сенатору Обамі, коли він починав робити ставку на президентське крісло. «Вона кинула критичний погляд із самого початку», - сказав він.

Проте далі президент США вирішив розповісти присутнім на церемонії, як він спілкувався з російським лідером В.Путіним. Вкотре ним обговорювалася тема Сирії та України. У розмові Путін згадав опубліковану напередодні статтю видання «The Atlantic», автор якої – журналіст Джефрі Гольдберг. Статтю загалом було присвячено зовнішньополітичній доктрині Обами, і вона викликала гострий резонанс в усьому світі через різкі висловлювання президента на адресу американських союзників Саудівської Аравії та прем’єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона. Водночас у тій же статті Обама сказав, що Путін жорстоко поступив з Україною, оскільки це була «країна-клієнт, яка намагалися вислизнути» з російської хватки. «Росія була значно сильнішою, коли Україна хоч і здавалася незалежною країною, але була клептократією, за ниточки якої Путін міг смикати», - сказав Обама.

Ось Путін і висловив незгоду з цими «речами», кажучи про «надто відвертий тон статті». Барак Обама змушений був визнати, що, можливо, деякі формулювання  в статті – «при точних цитатах» – не сповна відображали його позицію з конкретного питання. «Але я вказав йому, звичайно, що, на відміну від тебе, Володимире, я не маю можливості редагувати текст до його публікації», - повідомив з посмішкою американський президент.

Без сумніву, оригінальний, недвозначний натяк. За оцінкою автора публікації в New York Times, виступ Обами на церемонії  Тонерівської премії був на рідкість пристрасним. Робота журналістів, за його словами, – не в тому, щоб «підсовувати мікрофон», а в тому щоб ставити різні питання «політичним кандидатам» і піддавати критичному аналізу їхні платформи. Цікаво, що Обама при цьому не назвав жодного імені з числа кандидатів у президенти, включаючи й представника республіканської партії Д.Трампа. Думається, це аж ніяк невипадково.

Адже Дональд Трамп не так давно заявив, що Сполучені Штати повинні відмовитися від захисту України. «Навіщо ми захищаємо Україну, коли навколо неї є й інші країни, які нічого не роблять? Ми повинні бути розумнішими, ми не повинні бути світовим поліцейським», - цитує виступ політика на передвиборчих дебатах російський «Интерфакс». Цей же політик зізнався, що повністю підтримує дії Росії в Сирії і озвучив різні інші скандальні тези. Якщо вже на те пішло, то варто згадати і слова сенатора від Флориди Марко Рубіо, який також претендував на пост президента США: «Я ніколи не зустрічався з Володимиром Путіним, але знаю про нього достатньо, щоб сказати, що він – гангстер».

Як тут не погодитися з американським президентом, коли він називає цьогорічну виборчу кампанію у своїй країні «карнавальною атмосферою»? Водночас стає зрозумілим, чому для нього є важливим, щоб такі «платформи» кандидатів були критично проаналізовані, а імена їх авторів він не вважає за потрібне рекламувати… 

Тарас Колісник
 

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-