Угорщина висуває неприйнятні вимоги для розблокування допомоги Україні - посадовець ЄС

Угорщина висуває неприйнятні вимоги для розблокування допомоги Україні - посадовець ЄС

Укрінформ
Європейська рада докладає зусиль, щоб досягти компромісу з Угорщиною та розблокувати допомогу для України, але поки що цього не вдалося зробити, бо Угорщина висуває умови, неприйнятні для інших країн.

Про це у Брюсселі на правах анонімності сказав високопоставлений представник Європейського Союзу.

«Чи виявляла Угорщина намір скасувати своє вето? Ні. Точніше, вони кажуть: ми можемо відкликати це вето за такої-то умови… І потім ви маєте цілий перелік, який неприйнятний для інших країн-членів, а деякі інші його складові не відповідають законодавству. В цьому і полягає складність», - зазначив офіційний представник ЄС.

Він зауважив, що найкращим рішенням було б погодження багаторічного бюджету ЄС, включно зі створенням Українського фонду, на рівні всіх 27 країн ЄС. Позиції сторін чіткі й визначені, у більшості країн є рішучість ухвалити багаторічний бюджет у повній відповідності до базових угод Євросоюзу. Ймовірно, під час зустрічі лідерам вдасться досягти компромісного рішення з Угорщиною, але поки що, за словами джерела, важко передбачати результати такої дискусії.

Читайте також: Орбан обіцяє погодитися на допомогу Україні у €50 мільярдів від ЄС, але за однієї умови

«Головним завданням цього саміту буде погодження навколо бюджету ЄС. Упродовж минулих тижнів ми практично повсякденно обговорювали це питання з делегацією Угорщини. З наближенням Європейської ради переговори стають більш інтенсивними, але ми все ще не там. Ми бачимо певні рухи з боку Угорщини у деяких інших складових бюджету, але в частині виділення грошей для Українського фонду ситуація все ще важка», - зазначило джерело.

Представник ЄС уточнив, що минулого тижня угорська делегація отримала кілька пропозицій щодо ймовірних шляхів просування вперед, зокрема, щодо можливості проводити перевірки та здійснювати контроль імплементації Українського фонду на рівні Єврокомісії. Але при цьому вимога Угорщини щороку переглядати умови надання Україні фінансової допомоги не була прийнята, оскільки ключовим для позитивного рішення має бути дотримання Угоди ЄС та відповідних бюджетних процедур, які не передбачають такого перегляду.

Читайте також: ЄС погрожує саботувати економіку Угорщини, якщо Орбан заблокує допомогу Україні - FT

«Ми не прагнемо тиснути на Угорщину. Але намір 26 держав надати допомогу для України очевидний. Багато з країн-членів розглядають цю війну в Україні як екзистенційне питання. Саме тому настільки високим є рівень розчарування, тому вони розглядають всі сценарії. Рівень знервованості доволі високий. Але це частина процесу. Ми маємо зберігати спокій та залишатися сфокусованими на досягненні мети», - сказав європейський чиновник.

За його словами, якщо Угорщину не вдасться переконати, рішення про фінансову підтримку України може бути ухвалено на рівні 26 країн, але, за законом ЄС, це буде позабюджетне рішення. Якщо варіантом такого рішення буде пропозиція надати макрофінансову допомогу (МФД+), як це було минулого року, Україна зможе відносно швидко отримати ці гроші. Але такий варіант, за словами джерела, не є «ідеальним сценарієм», оскільки вимагає утворення додаткової фінансової конструкції та дотримання процедур. Тому найкращим варіантом залишається затвердження багаторічного бюджету ЄС на рівні 27 країн.

Читайте також: ЄС не повинен піддаватися на шантаж Угорщини - євродепутат

Офіційний представник ЄС підтвердив, що під час спеціальної Європейської ради лідери країн-членів будуть спілкуватися із Президентом Зеленським, який приєднається до них у форматі телеконференції.

Як повідомлялося, 1 лютого у Брюсселі відбудеться надзвичайна зустріч Європейської ради, яка розгляне новий пакет допомоги для України на 50 мільярдів євро в багаторічному бюджеті ЄС на 2024-2027 роки. Спроба затвердити цей бюджет під час зустрічі глав держав та урядів ЄС 14-15 грудня, включно із створенням Українського фонду, була заблокована Угорщиною.

 Фото: 1news.md

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-