Яке воно життя без покладання спеціальних обов’язків

Яке воно життя без покладання спеціальних обов’язків

Укрінформ
Виробники тепла відпрацювали перший місяць у вільному ринку. Які перші результати  та прогнози на опалювальний сезон

В Україні шість років тому стартувала масштабна реформа газового ринку. Європейський принципи роботи і конкуренція поступово впроваджувалися в усі сегменти газового сектора. Останніми у вільне плавання з 20 травня 2021 року пішли виробники тепла — дія механізму покладання спеціальних обов’язків (ПСО) для них завершилася. З 2015 року газ для "тепловиків" за регульованою ціною продавала НАК "Нафтогаз України". Такі зобов'язання на компанію покладав уряд в рамках закону про ринок газу. Це була підготовка до лібералізації цін, на яку відводилося півтора року. Але фактично регуляторний режим діяв майже шість років. Механізм ПСО розглядався, як тимчасовий захід, тому рано чи пізно він був би скасований. Але у нас, як завжди, до останнього сподівалися, що ручне регулювання продовжуватиметься нескінченно. Уряд вирішив по-іншому.

Принади спеціальних обов’язків

У чому була принадність ПСО для теплокомуненерго? Це люфт у часі для оплати закупок газу. Наприклад, для отримання газу у серпні, тепловики повинні були забезпечити розрахунки з НАК "Нафтогаз" на рівні 90% на 23 липня. Тобто фактично давалося 23 дня на збір коштів зі споживачів за червень, якщо інших боргів не було, та на оплату газу постачальнику. Були ще й такі маловитратні варіанти як укладення договору про реструктуризацію боргу перед Нафтогазом та підготовка графіка його погашення, які також відкривали можливість тепловикам для “авансового” отримання газу. Були й випадки, коли підприємство не маючи жодних підстав відбирати газ, робило це незаконно. Через можливі соціальні заворушення такі компанії зазвичай не відключали від газопостачання. А неоплачений газ значився як небаланс Оператора газотранспортної системи. Тобто, галузь  жила, як при “комунізмі” в окремо взятому секторі - так би мовити, за принципом від кожного за здібностями, кожному за потребами.

Як приручити ціни

Та  20 травня поточного року ситуація змінилася. Замість НАК "Нафтогаз" партнерами тепловиків стали компанії "Нафтогаз Трейдинг" та газопостачальна компанія "Нафтогаз України". Відповідно змінилися й правила розрахунків, де в борг газу вже ніхто не дає.

Піонерами вільного ринку стали ТЕЦ Києва та Харкова, які уклали з "Нафтогаз Трейдингом" річний контракт. Паралельно народилася ідея розробки трирічного договору: спочатку для побутових споживачів, а потім і для підприємств теплокомуненерго (ТКЕ). Він повинен був забезпечити учасникам ринку можливість довгострокового планування діяльності в умовах лібералізованого ринку. З червня такий продукт почав пропонувати "Нафтогаз Трейдинг", в тому числі, і для об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). При цьому ТКЕ отримали стабільну ціну газу не на місяць, а на рік, і гарантований доступ до ресурсу на три роки. За підсумками червня "Нафтогаз Трейдинг" став постачальником загалом для 141 виробника тепла  в Україні.

З червня 2021 р. на 12 місяців ціна газу для тепловиків складає 7,42 грн за один кубометр (з ПДВ, але без врахування тарифу оператора газотранспортної системи). Це означає, що тарифи на тепло для населення не будуть різко змінюватися через зміну вартості паливної складової. Зараз ринкова ціна газу на міжнародних ринках майже вдвічі вища за ту, яка діє за довгостроковим контрактом.

Як приборкати ціни
Як приборкати ціни

Щомісячні ж розрахунки навіть в режимі ПСО обходилися б дорожче. Наприклад, в травні "Нафтогаз України" продавав газ по 9,4 грн за куб. м, тобто вище 7,42. У квітні - 7,8 грн, березні - 7,5 грн, січні - 8,8 грн. Тому ПСО не могло б застрахувати від подорожчання палива. Цінова формула все одно мала прив'язку до європейських котирувань. Зараз, коли цінники на світових біржах б'ють рекорди, розрахунковий місячний тариф по ПСО “Нафтогазу” був би набагато вищим за річний тариф від "Нафтогаз Трейдинга". Наприклад, на липень закупівля по ПСО обійшлася б приблизно в 13 грн.

Тому якраз довготривалі договори дозволяють зупинити зростання розцінок на тепло через зміну ціни газу. Якщо ж протягом року (чи трьох років) дії договору тарифи тепловиків й піднімуться, то зовсім з інших причин: через підвищення витрат на персонал, необхідності компенсації втрат в мережах чи модернізації обладнання.

Річні цінові пропозиції з 1 червня 2022 і з 1 червня 2023 будуть проіндексовані в залежності від ринкових умов. Наразі довгострокова ринкова ціна поширюється на обсяг природного газу, який відповідає історичним показниками споживання виробниками тепла і електроенергії. Додатковий газ буде відпускатися за спотовими котируваннями. Тож у цій ситуації у ТКЕ та ОСББ є стимул підвищувати енергоефективність. Важливий нюанс: в трирічному контракті немає прив'язки до цільового використання газу. Такі умови вільного ринку.

Школа ринкового життя

Незважаючи на критику, галузь поступово вчиться жити в умовах ринку. Наразі основною проблемою для підприємств є пошук коштів для поточних оплат. Новий контракт передбачає, що до 22 числа місяця постачання газу необхідно сплатити від 30 до 70% поточних поставок. Остаточний розрахунок проводиться 22 числа після завершення звітного місяця.

За даними "Нафтогаз Трейдинга", умови трирічного контракту на поставку газу для виробників тепла за перший місяць роботи виконали 98% теплокомуненерго та ОСББ. Борги мали тільки 3 об'єднання власників. Переговори щодо їх погашення вже завершені.

На сьогодні за трирічними контрактами працюють вже майже 400 компаній. Відсоток поточної сплати у липні в порівнянні з червнем істотно зріс. Враховуючи, що за часів ПСО минулого опалювального сезону газ у НАК “Нафтогаз” купували 1 075 підприємств, то виходить, що 65% компаній або знайшли іншого постачальника, або вирішили подумати про газ ближче до опалювального сезону.

В такій ситуації  місцевій владі доведеться дещо напружитися. Показовим є приклад Херсонської області, яка щотижня відстежує ситуацію з укладанням контрактів на закупівлю газу виробниками тепла. Такий контроль дозволить не допустити, щоб з офіційним відкриттям нового опалювального 15 жовтня частина ТКЕ і ОСББ виявилися без газу через неповороткість менеджменту.

В цілому перший розрахунковий місяць дії трирічного контракту показав, що ідея його розробки була правильною. Виробники тепла отримали дієвий інструмент для хеджування ризиків значних коливань цін. Але що буде восени, коли обсяги закупівель газу істотно зростуть? Тут, ймовірно, допоміг би механізм державного пільгового кредитування виробників тепла для закриття касових розривів. Це краще, ніж пропозиції повернути все, як було або вивести весь газ українського видобутку на біржу або на прямі договори, де, з великою ймовірністю, він розчиниться серед спекулянтів і "близьких" компаній.

Віктор Чорноморець

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-