Цифрова економіка: дослідники КНЕУ створили дорожню карту розвитку людського капіталу

Цифрова економіка: дослідники КНЕУ створили дорожню карту розвитку людського капіталу

PR
Укрінформ
Дослідники Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана (КНЕУ) створили дорожню карту розвитку людського капіталу для цифрової економіки в Україні.

Опубліковано результати дослідницького проєкту «Цифрова економіка: Вплив ІКТ на людський капітал та формування компетентностей майбутнього», який було проведено Київським національним економічним університетом імені Вадима Гетьмана (КНЕУ) за ініціативи «Хуавей Україна».

«Дорожня карта розвитку людського капіталу для цифрової економіки України: Перехід до моделі цифрової економіки «Інноваційний хаб» 2021–2030» (КНЕУ, 2021)
«Дорожня карта розвитку людського капіталу для цифрової економіки України: Перехід до моделі цифрової економіки «Інноваційний хаб» 2021–2030» (КНЕУ, 2021)

Цей дослідницький проєкт передбачав дослідження моделі цифрової економіки України, впливу ІКТ на людський капітал, загальнонаціональне опитування «Вплив ІКТ на цифрову економіку та майбутні робочі місця в Україні», підготовку звіту (монографії), розробку практичних рекомендацій «Дорожня карта розвитку людського капіталу для цифрової економіки України: Перехід до моделі цифрової економіки «Інноваційний хаб» 2021–2030», створення Глобальної дослідницької мережі цифрової економіки тощо.

Колектив дослідницького проєкту «Цифрова економіка: Вплив ІКТ на людський капітал та формування компетентностей»
Колектив дослідницького проєкту «Цифрова економіка: Вплив ІКТ на людський капітал та формування компетентностей»

Одним з компонентів дослідницького проєкту було опитування, яке проводилося в період з листопада 2020 року по лютий 2021 р. Воно охопило 1181 особу у всіх регіонах України. Серед опитаних були представники академічної спільноти, державної служби, бізнесу і підприємництва, громадських організацій та тимчасово непрацюючі. 

Деякі підсумки опитування, які представляють думку опитаних про вплив ІКТ на життя та розвиток економіки, вибір сфери для працевлаштування та освіти:

  • Позитивні наслідки від розвитку ІКТ в Україні для економіки, суспільства, особисто для себе очікують  84% жінок та 75,4% чоловіків.
  • Найбільш затребуваною новою професією серед жінок є фахівець з кібербезпеки (82,4%), а найменш затребуваною  – експерт зі створення цифрових двійників (36%). Найбільш затребуваною новою професією серед чоловіків є фахівець з кібербезпеки (71,7%), а найменш затребуваною – куратор з особистих даних (36,8%).
  • Топ-3 факторів впливу розвитку ІКТ на працівників: поява нових форм зайнятості (дистанційна, фриланс тощо) жінки – 62,7%, чоловіки – 50%; можливості гнучкого графіка роботи жінки – 62,5%, чоловіки – 48,8%; формування нових цифрових навичок жінки – 62,5, чоловіки – 49,2%.
  • На думку респондентів, наразі найбільш діджиталізованими є такі сектори економіки України: інформація та телекомунікації (68,6%), оптова та роздрібна торгівля (65,9%), фінансова та страхова діяльність (58,7%), креативні індустрії (57%), транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність (54%).
  • Опитувані вважають, що найбільший потенціал для цифрової трансформації мають охорона здоров’я і надання соціальної допомоги (60,5%), добувна промисловість і розроблення кар’єрів (59,6%), каналізація, поводження із відходами (58,9%), державне управління й оборона (58%), переробна промисловість (58%).

«Цифрова економіка – це платформа спільного майбутнього. Університети відіграють важливу роль у розвитку екосистеми інновацій, досліджень цифрової економіки та нової інфраструктури у цифровому світі. Тому так важливо розвивати партнерство між університетами та бізнесом заради розвитку та кращого майбутнього для всіх», — наголошує на ролі університетів Дун Айбо, керівник департаменту комунікацій «Хуавей Україна».

Цифрова економіка: дослідники КНЕУ створили дорожню карту розвитку людського капіталу / Фото: Микола Молдаванов

«Наше дослідження «Цифрова економіка: вплив інформаційно-комунікаційних технологій на людський капітал та формування компетентностей майбутнього» базується на найефективнішій моделі взаємодії університетів, влади та бізнесу, відомій у світі як потрійна спіраль», — говорить про цінність партнерства д-р Лариса Антонюк, професор, проректор з наукової роботи, директор Інституту вищої освіти ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана».

Як повідомила Антонюк, в обізнаності усіх зацікавлених у цифровій економіці важливу роль відіграє економічна журналістика. У Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана відкрилася інноваційна освітньо-професійна програма «Економічна журналістика». Вона спрямована на підготовку журналістів із сучасним економічним мисленням, які вміють аналізувати економічну інформацію та ефективно комунікують з аудиторією про те, що відбувається в економіці цифрової доби.

Лариса Лігоненко, д.е.н., професор кафедри бізнес-економіки та підприємництва,  наголосила на відкритому доступі до матеріалів дослідження та можливості використання усіма зацікавленими в Україні та світі: «Дослідницький проєкт завершено, проте дослідження триває». Усі зацікавлені у використанні матеріалів, практичному впровадженні результатів та висвітленні в медіа теми «Цифрова економіка» можуть долучитися до ініціативи «Глобальна дослідницька мережа цифрової економіки», яку було започатковано в рамках дослідницького проєкту «Цифрова економіка: вплив інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) на людський капітал та формування компетентностей майбутнього».

«Інфраструктура в цифровій економіці є кровоносною системою для даних і інформації, якими були раніше електромережі в індустріальній економіці і дорожні артерії в доіндустріальній.  У всі ці епохи інфраструктуру будували гуртом, єднаючи зусилля.  Цифрова інфраструктура потрібна Україні, як повітря, звільняючи віддалені території та сільських жителів від замкнутості і обмежень, надаючи доступ до високоприбуткових можливостей вже не майбутнього, а реального сьогодення, трансформуючи галузі, і міняючи роль України на світовій карті цифрової економіки. А для українського бізнесу така інфраструктура могла б створити нові можливості та нові робочі місця», — відзначає особливу роль нової інфраструктури для цифрової економіки Надія Васильєва, кандидат економічних наук, засновниця Інституту цифрової трансформації, який був партнером у проєкті.

 «Цифрова економіка створює нові можливості для всіх, рівні можливості на основі спільних цінностей заради спільного майбутнього», — вважає менеджер зі зв’язків з громадськістю «Хуавей Україна» Аліна Севастюк, керівниця дослідницького проєкту з боку «Хуавей Україна».

Запис презентації результатів дослідження: https://www.youtube.com/watch?v=gKlMNopAS0c

Також за темою: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3273081-v-ukraini-prezentuvali-rezultati-doslidnickogo-proektu-vitciznanoi-cifrovoi-ekonomiki.html

Фото: Микола Молдаванов

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-