Бізнес поліпшив свої очікування на економічне зростання уперше за рік - Нацбанк

Бізнес поліпшив свої очікування на економічне зростання уперше за рік - Нацбанк

Опитування
Укрінформ
Бізнес поліпшив свої очікування стосовно загальноекономічних показників уперше після І кварталу 2020 року.

Як передає Укрінформ, про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у I кварталі 2021 року, повідомляє пресслужба регулятора.

"Оцінки бізнесу щодо економічного зростання поліпшились уперше після І кварталу 2020 року. Поліпшилися прогнози щодо розвитку власних підприємств. Респонденти очікують уповільнення інфляції та послаблення девальвації національної валюти в наступні 12 місяців", - йдеться в повідомленні.

Індекс ділових очікувань підприємств становив 108,4%, повернувшись до позитивних значень. Поліпшення індексу відбулося переважно за рахунок високих оцінок щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, фінансово економічного стану підприємств, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар, а також інвестиційних видатків на будівництво.

Підприємства поліпшили свої очікування щодо зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців. Баланс відповідей зріс до 5,6% проти "мінус" 24,4% у IV кварталі 2020 року. Очікується нижча інфляція: у I кварталі очікувана річна інфляція становила 7,7% порівняно з 7,9% у попередньому кварталі. Майже половина опитаних підприємств уважають, що інфляція не перевищить 7,5%. Утім, кожен третій респондент прогнозує інфляцію вище 10,0%. Майже 70% респондентів вважають проінфляційним фактором збільшення витрат на виробництво. Помітно скоротився вплив на інфляцію від курсового фактора: про це відзначили 59,2% респондентів проти 71,9% у попередньому опитуванні. Також послабилися девальваційні очікування бізнесу. Середнє значення обмінного курсу, що респонденти очікують через 12 місяців, становить 29,15 грн/дол. США (у попередньому кварталі – 29,68 грн/дол. США). Понад 37% підприємств уважають, що обмінний курс коливатиметься в межах від 29,01 грн/дол. США до 30,00 грн/дол. США.

Читайте також: Інвестори називають «коренем зла» слабку судову систему в Україні – ЄБА

Стосовно оцінок підприємств щодо зміни власного фінансово-економічного стану в наступні 12 місяців суттєво поліпшилися: баланс відповідей – 12,7% (у ІV кварталі 2020 року – 1,3%). Найвищі очікування в підприємств сільського господарства (баланс відповідей – 25,5%). Загалом поліпшення фінансово-економічного стану очікують респонденти всіх видів економічної діяльності, за винятком підприємств енерго- та водопостачання, які вважають що їх стан в наступні 12 місяців не зміниться. Бізнес очікує збільшення обсягів реалізації своєї продукції, зокрема й на зовнішньому ринку. Оптимістичні настрої переважають в усіх секторах економіки, крім енерго- та водопостачання. Баланс відповідей – 18,0% проти 7,1% у ІV кварталі 2020 року. Найвищі оцінки в підприємств переробної промисловості (27,2%).

Бізнес пом’якшив свої очікування щодо зменшення загальної кількості працівників на своїх підприємствах: баланс відповідей становив "мінус" 1,9% (у попередньому кварталі – "мінус" 9,9%). Зокрема респонденти підприємств торгівлі та добувної промисловості очікують збільшення кількості своїх працівників (баланс відповідей 10,1% та 4,3% відповідно).

Як відомо, квартальне опитування проводилося з 3 лютого 2021 року до 3 березня 2021 року. В опитуванні взяли участь 687 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької та Луганської областей). Серед опитаних підприємств 18,3% – компанії переробної промисловості, 16,0% – оптової торгівлі, 15,0% – сільського господарства, 13,2% – транспорту та зв’язку, 6,8% – добувної промисловості, 4,8% – сфери електроенергії та водопостачання, 4,5% – роздрібної торгівлі, 3,1% – будівництва, 18,2% – підприємства інших галузей.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-