НБУ оприлюднив ще три проекти постанов майбутнього валютного регулювання

НБУ оприлюднив ще три проекти постанов майбутнього валютного регулювання

Укрінформ
Нацбанк оприлюднив для публічного обговорення ще три проекти постанов майбутнього валютного регулювання.

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

"Національний банк України продовжує публічне обговорення проектів нормативно-правових актів, які стануть основою для принципово нової ліберальної і прозорої системи валютного регулювання, передбаченої Законом України "Про валюту і валютні операції". З цією метою сьогодні Національний банк оприлюднив проекти ще трьох з семи нормативно-правових актів нової системи валютного регулювання. Документи містять норми, направлені на першочергові кроки зі спрощення ведення бізнесу і забезпечення фінансової стабільності в Україні", - йдеться в повідомленні.

Сьогодні 7 грудня, Національний банк оприлюднив проекти акту №4, в якому йдеться про критерії і порядок запровадження антикризових заходів, а також актів №6 та №7, які визначатимуть валютне регулювання тимчасово – з 7 лютого 2019 року і до повного переходу до свободи проведення валютних операцій. 

Тимчасовий акт №7 буде запроваджено для захисту економіки і фінансової системи від кризових явищ, визначених постановою №4. Тимчасовий акт №6 спрямований на запобігання кризовим ситуаціям на грошово-кредитному ринку. Після відновлення макрофінансової стабільності положення тимчасових актів припинятимуть дію, а валютне регулювання буде здійснюватися відповідно до постійних актів (№1,2,3).

Зокрема, Інструкція про порядок валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів міститиме низку новацій, що мають сприяти зменшенню часових та фінансових витрат бізнесу на звітування перед державними органами та проходження процедур нагляду за такими операціями. Положення документа спрямовані на: скасування контролю за строками розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами на суми операцій до 150 тис. грн, на скасування контролю за строками розрахунків для експорту усіх видів послуг і робіт (після отримання Національним банком відповідного подання від Кабінету міністрів) та скасування дублюючих звітів банків про порушення строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями в Державну фіскальну службу, що сьогодні подаються у паперовій формі. 

Положення про окремі інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку встановлює: порядок резервування коштів банками, які залучають іноземну валюту за короткостроковими депозитами та кредитами від нерезидентів. Також даним положенням встановлюється порядок надання банками інформації про кредитні договори, які передбачають виконання резидентами боргових зобов’язань перед нерезидентами-кредиторами. 

Положення про порядок запровадження заходів захисту у сфері валютних операцій деталізує регуляторний інструментарій Нацбанку на випадок виникнення обставин, що загрожують стабільності фінансової системи. Зокрема, Національний банк матиме право: встановлювати обов’язковий продаж частини надходжень в іноземній валюті та граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, запроваджувати ліміти на здійснення окремих валютних операцій та встановлювати особливості здійснення операцій, пов’язаних із рухом капіталу тощо.

У Нацбанку зазначають, що такі заходи будуть застосовуватися у разі значного зниження курсу гривні, міжнародних резервів чи обсягу вкладів у банківській системі, ескалації суспільно-політичної ситуації або виникнення інших істотних ризиків для макроекономічної та фінансової стабільності. За відсутності кризових явищ Національний банк продовжуватиме лібералізацію валютного ринку, яка відбувається з вересня 2015 року. Кінцева мета цього процесу – зняття усіх валютних обмежень та забезпечення режиму вільного руху капіталу, який є частиною Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Черговий етап валютних пом’якшень відбудеться вже 7 лютого 2019 року разом із вступом в силу Закону "Про валюту і валютні операції".

Читайте також: НБУ очікує засідання ради директорів МВФ до різдвяних свят

Найближчим часом Національний банк опублікує для публічного обговорення останній проект нормативно-правового акту (№5), який стане частиною нової системи валютного регулювання. За підсумками публічного обговорення остаточна та схвалена Правлінням Національного банку версія всіх семи нормативно-правових актів буде оприлюднена не пізніше ніж за 30 днів до набуття чинності Законом "Про валюту і валютні операції", тобто до 7 січня 2019 року.

Як повідомлялось раніше, Національний банк у листопаді оприлюднив три з цих постанов - №1, №2 та №3, які визначають норми валютного регулювання, що застосовуватимуться, коли Україна повністю перейде до свободи проведення валютних операцій за принципом "дозволено все, що прямо не заборонено законом", як це передбачено Законом "Про валюту і валютні операції". Як і закон, ці документи частково запрацюють з 7 лютого 2019 року, а на повну силу – за сприятливих макроекономічних умов і після цього будуть діяти постійно.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-