У Нацбанку заявили про тенденцію до зменшення нової пропозиції житла в Україні

У Нацбанку заявили про тенденцію до зменшення нової пропозиції житла в Україні

1019
Ukrinform
Обсяг прийнятого в експлуатацію житла у багатоквартирних будинках у Києві у І півріччі 2018 року скоротився на 67% рік до року. 

Такою думкою про стан ринку нерухомості в Україні поділились у VoxUkraine Наталія Задерей та Олена Артеменко з департаменту фінансової стабільності НБУ.

«У І півріччі 2018 обсяг прийнятого в експлуатацію житла у багатоквартирних будинках в Києві скоротився на 67% рік до року (що частково пояснюється нетипово високою базою порівняння). Істотно скоротилася кількість дозволів на будівництво, що може передвіщати тенденцію до зменшення нової пропозиції. У той же час середня ціна квадратного метра на первинному ринку за підсумками серпня в гривні виросла на 9% рік до року, а в доларовому еквіваленті практично не змінюється (-0,6% рік до року)», - йдеться в матеріалі.

Все це відбувається на тлі зміни регулювання галузі. Так, із 1 вересня набрали чинності нові Державні будівельні норми, що затверджені Мінрегіонбудом та покликані підвищити якість будівництва і запобігти хаотичній забудові без розвитку інфраструктури. Зокрема, обмежується щільність забудови до 540 осіб на гектар і допустимий відсоток забудови ділянки залежно від висотності будинків, обмежується висотність залежно від чисельності населення у населених пунктах. 

У Києві про співвідношення попиту і пропозиції можна робити висновки тільки за непрямою ознакою - динамікою цін. Навіть якщо зростання пропозиції істотно сповільниться через зниження рентабельності і посилення регулювання, це не означає негайного зростання цін. На ринку є запас пропозиції, як у вигляді непроданих забудовниками квартир, так і у вигляді квартир, придбаних з інвестиційною метою. За останні роки сформувався прошарок рантьє, які в значних кількостях купують квартири у новобудовах під оренду або перепродаж у майбутньому. Інвестиційний попит формують як забезпечені українські громадяни, для яких інвестиції у житло - альтернатива депозитам в іноземній валюті, так і іноземні покупці. Цей попит зараз означає відкладену пропозицію у майбутньому, тобто тиск на ціни у бік зниження. 

Читайте також: «Бульбашки» на ринку нерухомості: У НБУ аналізують ризики для економіки

Однак, якщо зростання пропозиції й надалі відбуватиметься швидше ніж попиту, то, на думку аналітиків, зростуть ризики окремих забудовників. Такий сценарій передбачає ризики як в економічній площині (зниження вартості застав, ризики невиконання зобов'язань), так щодо спроможності інфраструктури (посилення проблеми заторів, навантаження на інженерні мережі), особливо якщо не будуть дотримуватися містобудівні вимоги. 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-