У НБУ підтвердили дані USAID про обсяги втрат економіки через банківську кризу

У НБУ підтвердили дані USAID про обсяги втрат економіки через банківську кризу

1651
Ukrinform
У НБУ підтвердили дані дослідження USAID “Лізингова галузь в Україні: тенденції та рекомендації для зростання”. 

Про це заявив голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин на своїй сторінці у Facebook.

Данилишин підкреслив, що Рада Національного банку зафіксувала цей факт іще в липні 2017 року.

"Дослідження нічого нового не показало того, що не відзначав неодноразово Національний банк у своїх звітах та доповідях. Рада Національного банку ще в липні 2017 року на своєму засіданні, де розглядалось питання «Про діяльність Правління Національного банку України щодо розвитку банківської системи та окремих нормативних актів з питань банківської діяльності» від 14 липня 2017 року № 32-рд, відзначила наступне. Згідно з оцінками Національного банку загальні втрати економіки від кризи в цілому становлять 38% ВВП (згідно із дослідженням USAID - 40% - ред.)", - зазначив він. 

Водночас, на думку Данилишина, у дослідженні варто було б провести грань між втратами від кризи в цілому та прямими фіскальними витратами України на подолання наслідків кризи банківського сектору, а також іншими витратами, яких зазнала держава внаслідок зазначеної кризи, зокрема, фінансування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, яке необхідно було здійснити через потребу в значних обсягах виплат вкладникам неплатоспроможних банків.

Згідно з оцінками НБУ, на фінансування Фонду було витрачено 4,4% ВВП. Також 2,5% ВВП витрачено на рефінансування тих банків, які згодом були визнані неплатоспроможними в 2008-2009 та в 2014 роках.

Прямі фіскальні витрати України на подолання наслідків кризи банківського сектору сягнули 14% ВВП, що перевищує відповідні витрати, заподіяні під час фінансово-економічної кризи 2008 - 2009 років.

Читайте також: Частка коштів НБУ у зобов'язаннях банків є найнижчою за 10 років - Данилишин

Данилишин також вказав, що, крім держави, втрат зазнали і суб’єкти господарювання, які тримали свої кошти в банках, визнаних неплатоспроможними (оскільки повернення таких коштів не гарантується державою), а також фізичні особи, вклади яких перевищували гарантовану державою суму. Загальний обсяг таких коштів становить 16% ВВП відповідних років. Також втрат зазнали власники діючих банків через необхідність проведення докапіталізації та власники неплатоспроможних банків.

Крім того, на думку голови Ради НБУ, ці показники варто супроводити роз'ясненням, що ж саме призвело до банківської кризи 2014-2017 років

"Потрібно розуміти, що під тиском макроекономічних та політичних шоків, військового конфлікту наявні проблеми в банківській системі вилились у системну банківську кризу 2014-2016 років. Рефінансування банків, як одного з антикризових інструментів на початкових етапах, не дало очікуваного результату щодо вгамування паніки. Адміністративні заходи вжиті дещо із запізненням, що призвело до значної втрати валютних резервів", - констатував він.

Так, за період 2014-2016 років визнано неплатоспроможними 90 банків, активи яких до кризи становили близько третини активів усієї банківської системи. Це призвело до чималих фінансових втрат держави, бізнесу, населення, про що свідчать офіційні оцінки Національного банку.

Загалом за 2015 рік кількість діючих банків зменшилася до 117 зі 158, за 2016 рік - до 96 та за 5 місяців 2017 року - до 90 (із них 38 - з іноземним капіталом, у тому числі 17 - із 100% іноземним капіталом). Зменшення кількості банків та збиткові результати діяльності банківського сектору призвели до скорочення структурних підрозділів банків України за період із 2015 року до початку квітня 2017 року на 34%.

Водночас, наголосив Данилишин, на сьогодні банківський сектор завершив процес очищення і розпочав процес відновлення та подальшого розвитку.

"Банківській системі вдалося поліпшити свій фінансовий стан. Суттєво скоротилися обсяги відрахування до резервів. Дохідність сектору вийшла на сталий рівень. У 2017-2018 роках тривали процеси нарощування капіталу банківською системою. За період із першого півріччя 2017 року по перше півріччя 2018 року статутний капітал сектору збільшився на 61 млрд грн/+14% (у тому числі у державних банках збільшився на 44 млрд грн/+17%)", - наголосив він.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>