Рада планує запровадити інструменти для боротьби з аграрним рейдерством

Рада планує запровадити інструменти для боротьби з аграрним рейдерством

934
Ukrinform
Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект "Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству".

За ухвалення проекту закону №8121 за основу проголосували 232 народних депутати за мінімально необхідної кількості 226 голосів, повідомляє кореспондент Укрінформу. 

"Цей законопроект покликаний надати інструменти для боротьби з аграрним рейдерством, яке в останні часи буквально захлеснуло аграрну галузь. По-перше, законопроект надає власникам земельних ділянок дієвий інструмент проти підробних підписів на договорах оренди. Сьогодні договір оренди укладається у простій письмовій формі. За таких умов перевірити справжність підпису власника майже нереально. Користуючись цим, у нас досить поширене явище рейдерського захоплення земельних ділянок через підроблені підписи на договорах оренди", - зазначив один із авторів законопроекту, голова підкомітету Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Олег Кулініч. 

За його словами, проект закону надає власнику право вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заборону реєстрації оренди без нотаріально посвідченого договору. Аналогічне право передбачено надати й учасникам господарських товариств.

"Ми не вводимо обов'язкову нотаріальну форму - робити це чи ні, вирішуватиме власник або учасник товариства.  Але якщо він це зробить, рівень його захисту суттєво підвищиться", - уточнив Кулініч. 

До того ж,  законопроектом пропонується надати державним кадастровим реєстраторам доступ в онлайн-режимі до відомостей, що містяться у Держреєстрі речових прав на нерухоме майно, а державним реєстраторам прав - онлайн-доступ до всіх відомостей, що містяться у Держземкадастрі. Водночас передбачено скасувати необхідність отримання власниками та користувачами земельних ділянок паперових витягів про земельні ділянки з Держземкадастру, а також зобов’язати державних реєстраторів прав при вчиненні реєстраційних дій самостійно формувати витяги про земельні ділянки з Держземкадастру в електронній формі, які повинні бути збережені в електронному вигляді для підтвердження правомірності вчинення реєстрації речових прав на земельні ділянки. 

Читайте також: Рада стимулюватиме створення сімейних фермерських господарств

Також передбачено, що продовження дії договору оренди земельної ділянки на такий самий строк і на таких самих умовах здійснюється автоматично, якщо договір оренди землі має умову про його автоматичне поновлення та орендована земельна ділянка не належить до земель державної або комунальної власності – інформація про автоматичне поновлення правочинів обов’язково вноситься до Держреєстру речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації такого права. 

Законопроект пропонує визначити, що Кабінет міністрів зобов’язаний забезпечити організацію та фінансування внесення до Держземкадастру інформації про всі земельні ділянки, сформовані до 1 січня 2013 року, із присвоєнням усім ділянкам кадастрових номерів. При цьому у Прикінцевих положеннях проекту акту пропонується доручити уряду забезпечити фінансування та внести до 1 січня 2019 року до Держземкадастру усіх відомостей про всі сформовані земельні ділянки незалежно від дати виникнення права власності на них, а також про ті земельні ділянки, відомості про які на сьогодні у кадастрі відсутні.

Окрім того, передбачається безоплатне підключення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування до Держземкадастру та Держреєстру речових прав на нерухоме майно, в тому числі шляхом надання їм можливості безперервного використання відповідних відомостей у власних інформаційних системах.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-