Торік істотно зріс профіцит платіжного балансу - НБУ

Торік істотно зріс профіцит платіжного балансу - НБУ

614
Ukrinform
Профіцит платіжного балансу України торік істотно зріс порівняно з 2016 роком - з 1,3 млрд дол. США до 2,6 млрд дол. США.

Про це повідомляє прес-служба НБУ

«Третій рік поспіль платіжний баланс України зведено з профіцитом. Більш того, у 2017 році профіцит платіжного балансу істотно зріс порівняно з 2016 роком - з 1,3 млрд дол. США до 2,6 млрд дол. США, за попередніми даними», - йдеться в повідомленні.

За підсумками 2017 року дефіцит поточного рахунку становив 3,8 млрд дол. США та практично відповідав рівню попереднього року (3,5 млрд дол. США), незважаючи на негативний вплив від припинення торгівлі з неконтрольованими територіями (НКТ) та нижчий врожай сільськогосподарських культур. Однак розширення дефіциту торгівлі товарами через ці чинники та подальше нарощування інвестиційного імпорту було частково компенсовано стійким зростанням приватних переказів та експорту послуг. 

Експорт товарів зріс на 19% за результатами року і становив 39,9 млрд дол. США. Експорт продовольчих товарів збільшився на 16% завдяки високим обсягам поставок зернових, олії та жирів, передусім врожаю 2016 року, та інтенсивному експорту м'ясо-молочної продукції. 

Розрив виробничо-логістичних зв'язків з підприємствами на НКТ зумовив зниження фізичних обсягів експорту чорних металів, однак завдяки зростанню світових цін вартісні обсяги експорту продукції металургії збільшилися на 22,1%. Також збільшилися вартісні обсяги експорту залізних руд (у 1,4 раза) завдяки сприятливій ціновій кон'юнктурі. 

Читайте також: Запуск Експортно-кредитного агентства має відбутись у 2018 році - МЕРТ

Найбільш суттєво у 2017 році зросли поставки української продукції до країн ЄС - на 32%. Як наслідок, країни ЄС стали найбільшим торговельним партнером України, і їх частка у загальному експорті товарів зросла до 35,4% (порівняно з 31,9% у 2016 році). 

Водночас попри зростання експорту до Росії її частка в загальному обсязі експорту українських товарів скоротилася до 8,5% (з 9,1% у 2016 році). Імпорт товарів збільшився на 21% у 2017 році і становив 49 млрд дол. США.  Насамперед відбулося розширення енергетичного імпорту - у 1.5 рази. 

Дефіцит вугілля на внутрішньому ринку, значна частина якого в попередні роки постачалася з НКТ, зумовив зростання фізичних обсягів його імпорту. Також активізація приватних імпортерів природного газу призвела до збільшення його закупівель. 

Водночас у світі підвищилися і ціни на енергоресурси. Це мало значний внесок у зростання вартісних обсягів імпорту нафтопродуктів на 27,6%. На тлі пожвавлення внутрішнього попиту високими темпами зростав інвестиційний імпорт, у тому числі продукції машинобудування сільськогосподарського призначення та імпорт легкових автомобілів. За рік імпорт продукції машинобудування збільшився на 31%. Найбільше за минулий рік зріс імпорт товарів із країн ЄС (на 23%) за рахунок поставок природного газу та продукції машинобудування, а також Росії (на 40%) - за рахунок вугілля, нафтопродуктів та добрив.

Минулий рік також відзначився збільшенням експорту послуг (на 13%), насамперед за рахунок ІТ послуг, послуг трубопровідного транспорту та авіаційного транспорту. Імпорт послуг також зростав (на 7,2% р/р) унаслідок суттєвого збільшення імпорту транспортних послуг (18,6% р/р) та за статтею "подорожі" (11,7% р/р). Однак темпи зростання імпорту послуг поступалися експорту послуг, що призвело до збільшення профіциту торгівлі послугами до 2,3 млрд дол. США (порівняно з 1,5 млрд дол. США у 2016 році).


Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-