Пригоди біткойна у країні кенгуру

Пригоди біткойна у країні кенгуру

1388
Ukrinform
Досвід Австралії свідчить, що процес легалізації та визначення статусу криптовалюти вигідніший саме для держави

Процес легалізації статусу біткойна крокує світом. Держави одна за одною надають найвідомішій криптовалюті правове визначення, щоб не прогавити свого шансу отримати зиск. Особливого успіху в цьому вдалося досягти Австралії. Але не одразу. Відколи австралійці розсмакували переваги криптовалют і почали заробляти на згаданих операціях або ж активно користуватися ними у приватних цілях – держава забила тривогу. Як же ж так – бюджету уникають такі дорогоцінні податкові надходження?! Саме у момент, коли Австралійське податкове управління вголос заговорило, що прибутки, отримані від операцій з біткойнами, потрібно закладати у звітні документи та сплачувати з них податок, криптовалюта в Австралії отримала перше офіційне визнання.

BITCOIN: ТОВАР ЧИ ГРОШІ?

Фактично активний процес входження криптовалюти на австралійській ринок почався ще у грудні 2013 року, коли головний регулятор – Резервний банк Австралії – визнав її легальною.

Водночас спочатку Австралія трактувала bitcoin як товар, а транзакції з ним – як бартер, і з них стягувався податок на товари і послуги (ПДВ). Таким чином, податок на криптовалюту з австралійців стягувався двічі – перший раз в момент покупки криптовалюти, а другий раз – при використанні її в якості платіжного засобу. Такий механізм багато разів піддавався критиці й у березні 2016 року уряд Австралії пообіцяв вирішити цю проблему.

Однак лише 1 липня 2017 року Резервний банк Австралії почав розглядати біткойн «як гроші», і вніс на розгляд законопроект, покликаний вирішити проблему «подвійного оподаткування» для криптовалюти.

У законопроекті йдеться, що з австралійців не стягуватиметься податок ПДВ в момент покупки криптовалюти. Очікується, що, у разі схвалення, така ініціатива вступить у силу вже за кілька місяців і дасть змогу зробити регулювання криптовалюти більш прозорим та підвищить привабливість фінансової галузі, а також оздоровить екосистему криптовалюти.

Однак для вступу в силу законопроект повинні схвалити як у нижній, так і у верхній палатах Федерального парламенту.

ЛЕГАЛІЗАЦІЯ: СВОБОДА ЧИ ОБМЕЖЕННЯ?

Водночас ложкою дьогтю у цій, поки примарній, бочці меду для австралійських прихильників криптовалюти має стати те, що відтепер всі доходи від операцій з біткойнами потрібно включати у податкові декларації.

Австралійське податкове управління оголосило, що розпочне оподатковувати транзакції біткойна вже в цьому році. Більше того, онлайн-валюта буде оподаткована з моменту заснування, а означає це, що австралійці можуть теоритично бути в боргу перед фіскальною службою з 2009 року. Тому громадянам, які беруть участь у будь-яких операціях з bitcoin, або іншими платіжними системами, вже радять зберігати докладні записи своїх дій та інформацію про джерела і вартість транзакцій в австралійських доларах.

За словами експертів, податкову мало обходять операції з придбання чи продажу речей в інтернеті, однак дуже цікавлять податкові котирування, які використовують онлайн-валюту, щоб приховати оподатковуваний дохід за допомогою програмного забезпечення.

РЕГУЛЮВАННЯ: ДЕРЖАВА ПОЧИНАЄ І ВИГРАЄ?

Важливо також знати, що після визнання біткойна грошовим засобом, австралійці, окрім податкового, зіткнулися зі ще одним регулюванням – внесенням криптовалюти до законодавства про боротьбу з відмиванням коштів та тероризмом.

Michael Keenan
Майкл Кінан

Внесена міністром юстиції Австралії Майклом Кінаном ініціатива особливу увагу приділяє санкціям за нелегальні операції з біткойнами. Вона передбачає покарання не лише для провайдерів, котрі працюватимуть без ліцензій, але й для їх клієнтів – за користування отриманою з неліцензованих джерел криптовалютою (в результаті операцій з незареєстрованим цифровим провайдером обміну валют). За згадані порушення пропонується карати ув'язненням від 2 до 7 років та штрафами від 100 до 400 тис. дол., залежно від тяжкості порушення та отримуваних раніше попереджень від регуляторних органів.

Легалізація ринку криптовалюти також передбачає створення так званого Цифрового біржового реєстру, який буде контролюватися Центром звітності та аналізу транзакцій (AUSTRAC), головним агентством фінансової розвідки Австралії. Для вступу в силу законопроект також повинні схвалити обидві палати австралійського парламенту.

Однак вже на стадії опрацювання законопроект викликав значну критику серед користувачів, оскільки вважається порушенням приватності та доступу до персональних даних. Оператори автоматів, за допомогою яких можна розплатитися біткойнами, котрих на території Австралії не більше 20 штук, побоюються, що згадана ініціатива призведе до припинення їхньої діальності, оскільки вони не зможуть надати спецорганам запитуваної ідентифікаційної інформації.

Постраждають також приватні інтереси. Оскільки Австралія має широкий список обмежень стосовно країн та територій щодо пересилання грошей. Таким чином, багато австралійських сімей арабського походження не зможуть підтримувати своїх родичів, як це роблять сьогодні.

ОФІЦІЙНА ВАЛЮТА: СПОСТЕРІГАТИ ЗА ПРОЦЕСОМ ЧИ ОЧОЛИТИ ЙОГО?

Однак, розпочавшись, процес стає незворотним. Саме тому сьогодні питання присвоєння bitcoin статусу легальної валюти вже офіційно обговорюється у парламенті Австралії. При цьому підтримують його як представники правлячої партії, так і опозиції. Прихильники ініціативи, так звані «парламентські друзі блокчейна», наголошують – незапровадження центральним банком Австралії bitcoin як офіційної валюти – це ризик для майбутньої конкурентоспроможності австралійської галузі фінансових послуг обсягом 145 мільярдів австралійських доларів на рік.

Все активніше лунають і заклики розробити власну офіційну цифрову валюту на основі блокчейну. Австралійські парламентарі побоюються, що Австралія ризикує відстати від конкурентоспроможної азійської економіки, якщо країна втратить можливість захопити лідерство у впровадженні нової генерації фінансових інновацій та послуг.

Питання для Австралії полягає в тому, що країна більше не може конкурувати зі своїми азійськими сусідами, коли мова йде про виробництво дешевих товарів і послуг, однак може конкурувати, коли мова йде про фінансові послуги.

Саме тому на початку року австралійський уряд виділив 350 тис. дол. для розробки блокчейн-стандартів, а Австралійська комісія з цінних паперів та інвестицій почала співпрацювати зі стартапами, що займаються розробками у сфері технології розрахунків криптовалютою.

Як і будь-яке інше починання, це також не обходиться без критики. Деякі експерти вважають ініціативу з розробки Австралією власної криптовалюти безперспективною, порівнюючи її з намірами винайти велосипед. За їх словами, це все одно, що після того як глобальний інтернет набув поширення, Австралія раптом хоче створити свій власний, який до того ж має стати прикладом для наслідування для інших країн, котрі також повинні створити свої у майбутньому. Однак майбутнє вже настало, і воно – глобальне, стверджують вони.

Разом з тим досвід Австралії показує, що процес легалізації та визначення статусу криптовалюти набагато вигідніший для держави, аніж для користувачів, оскільки для першої створює додаткові можливості контролю та отримання прибутку, а для інших учасників – лише накладає додаткові обмеження.

Іван Юсип'юк, Канберра

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-