Можновладці - за корупцію: Як збалансувати солідарну пенсійну систему?

Можновладці - за корупцію: Як збалансувати солідарну пенсійну систему?

Блоги
1528
Ukrinform
Наскільки сильне бажання зберегти ту саму непрозору, корумповану солідарну систему пенсійного забезпечення, яку ми маємо зараз?

Очевидно, що без кардинальної реформи вкрай корумпованої та неефективної системи соціального страхування - не обійтись. Хоча, як показує сумна реальність, можновладців, котрі прагнуть зберегти цю корумповану систему, більш ніж достатньо. 

Потрібно чесно визнати, що солідарна пенсійна система в існуючому вигляді є лише обманом власних громадян. Вона і зараз безнадійно збиткова, а в майбутньому, з погіршенням співвідношення осіб працездатного та похилого віку, буде неспроможна гарантувати пенсію навіть на рівні прожиткового мінімуму. Питання зараз не у необхідності поступового підвищення пенсійного віку. Це не реформа. В умовах великого безробіття та відсутності сталого економічного зростання це робити безглуздо. На цьому етапі доцільніше провести поступове підвищення кількості років сплати внесків до Пенсійного фонду України для отримання пенсії за віком.  Хоча згодом без поступового підвищення віку виходу на пенсію не обійтись.

Мова вже сьогодні має йти про поступове (протягом 5-7 років) зниження ставки внесків до солідарної пенсійної системи до рівня 10% від зарплати (але з сум не більше розміру трьох середніх зарплат по країні, на сьогодні це десь 17 тис. грн). Причому для представників малого бізнесу та самозайнятих осіб цю 10 відсоткову ставку є сенс встановити вже зараз. Одночасно має бути законодавчо визначено, що усі особи, які за десять років матимуть необхідний період внесків до Пенсійного фонду та досягнуть пенсійного віку, зможуть отримувати лише однаковий рівень мінімальної пенсії.

Навіть за таких умов солідарна пенсійна система не буде збалансованою, але розмір дефіциту в абсолютних показниках не матиме критичного рівня для покриття за рахунок державного бюджету. Очевидно, що мала за розміром, проста, зрозуміла та чесна солідарна пенсійна система буде більш збалансованою та матиме значно більше шансів для довіри з боку суспільства.  Все, що стосується особистих накопичень в недержавних пенсійний фондах, компаніях страхування життя, на спецрахунках в комерційних банках, має бути питанням особистого вибору громадян та податкових стимулів для них. Виплата додаткових пенсій особам, котрі працюють в складних умовах праці та на шкідливих виробництвах, повинна здійснюватися виключно за рахунок додаткових внесків роботодавців на персональні рахунки найманих осіб в системі недержавного пенсійного страхування. Намагання деяких урядовців залишити цю систему додаткових внесків та додаткових виплат пенсій в системі Пенсійного фонду вказує на бажання зберегти ту саму непрозору, корумповану солідарну систему пенсійного забезпечення, яку ми маємо зараз.      

Якщо одночасно з реформою солідарної пенсійної системи буде здійснено перехід до недержавної системи соціального страхування тимчасової непрацездатності та нещасних випадків на виробництві, то з урахуванням переходу до оподаткування розподіленого прибутку, ми можемо реально розраховувати на поступове зниження фіскального відсотка ВВП до рівня 34-35%.  

Даний текст - фрагмент статті "Економіка майбутнього для України: або конкурентна, або банкрут", опублікованої Укрінформом. Повний текст статті читайте тут.

Борис Кушнірук

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>