Бюджет–2017: Що побачимо нового?

Бюджет–2017: Що побачимо нового?

Аналітика
8755
Ukrinform
Головний фінансовий документ країни грунтуватиметься на серйозних законодавчих змінах. 

20 жовтня Верховна Рада прийняла в першому читанні поданий Кабінетом міністрів України проект Держбюджету України на 2017 рік. Але до другого читання парламент подав понад 1000 поправок до нього на загальну суму близько 900 млрд грн. 9 листопада Кабмін завершив обробку запропонованих змін і подав оновлений проект бюджету до другого читання. У ньому було закладено підвищення мінімальної заробітної плати в Україні до 3200 грн.

Ми вирішили подивитися, якими будуть зміни у найбільш чутливій, соціальній сфері.

ЗАРОБІТНА ПЛАТНЯ ПІДНІМАЄТЬСЯ, АЛЕ НЕ ВСІМ АВТОМАТИЧНО

Головною новиною є те, що піднімається мінімальна заробітна плата, але при цьому сума мінімальної зарплати вже не буде використовуватись як базова величина при побудові схем посадових окладів (працівників НАБУ, суддів, членів Рахункової палати, прокурорів, працівників Державного бюро розслідувань та національного антикорупційного бюро).

Таким чином, збільшення мінімальної зарплати не потягне збільшення зарплат для чиновників вищого рівня. Прибирається ситуація встановлення невиправдано високих зарплат для деяких груп держслужбовців та невиправдане зростання податкового навантаження.

КОНТРОЛЬ ЗА ВИПЛАТОЮ ЗАРПЛАТ

Піднімаючи мінімальну зарплату, уряд одночасно посилює контроль над тим, як працевлаштована людина. Розміри штрафів для підприємств-порушників і відповідальних осіб зростуть удвічі. Зокрема, штраф за нелегальну зайнятість становитиме 30 мінімальних зарплат.

Для посилення мотивації контролюючих органів у сфері зайнятості та оплати праці повноваження передаються виконавчим органам рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад.

ПЕНСІЙНИЙ ВІК НЕ ПІДНІМАТИМУТЬ

Уряд не піднімає пенсійний вік. Працюючі пенсіонери для того, щоб збалансувати Пенсійний фонд, отримуватимуть 85% пенсії. (Нагадаємо, спочатку експерти радили взагалі скасувати пенсії працюючим пенсіонерам). Ця норма поширюється і на депутатів-пенсіонерів.

Пенсія не виплачуватиметься й тим працюючим пенсіонерам, хто працевлаштований на посадах держслужби, судді, прокурора.

Також встановлюється верхня межа розміру пенсії - 10 740 гривень. Це зекономить ПФ у 2017 році 3 млрд грн.

ВІДНОВЛЮЮТЬСЯ ВИПЛАТИ ДЛЯ ПОСТРАЖДАЛИХ НА ВИРОБНИЦТВІ

З 1 березня 2017 року  буде відновлено перерахунок страхових виплат потерпілим на виробництві, що його було призупинено з 1 січня 2015 року. Перерахунок здійснюватиметься для 220 тис. осіб. Сьогодні із 220 тисяч потерпілих на виробництві близько 67 тисяч осіб отримують виплати, виходячи з зарплати, нижчої за прожитковий мінімум (1600 грн). З 1 березня 2017 року розміри страхових виплат для 65 тисяч потерпілих зростуть від 100 грн до 400 грн відповідно. В бюджеті фонду соцстраху від нещасних випадків на виробництві враховані витрати на перерахунок згадуваних виплат - близько 715 млн грн.

ПРО СТИПЕНДІЇ

На даний час отримують академічні стипендії близько 70% студентів. 

Уряд не скасовує стипендії, а встановлює справедливість у їх призначенні. Умови та розміри виплати соціальних та академічних стипендій встановлюються КМУ. Стипендіями забезпечуватимуть дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, батьки яких є шахтарями із стажем підземної роботи не менш як 15 років, або які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві або стали інвалідами І та ІІ групи; осіб, постраждалих внаслідок чорнобильської катастрофи, діти внутрішньо переміщених осіб та діти учасників АТО.

ЗАПОЧАТКОВУЄТЬСЯ ПРОЗОРЕ ФІНАНСУВАННЯ

Підвищується прозорість адміністрування податків. Адміністрування всіх баз даних передається Мінфіну.  Запроваджується повноцінна робота електронного кабінету платника податків. Також запроваджується єдина база індивідуальних податкових консультацій на сайті ДФС, видача Мінфіном узагальнюючих податкових роз'яснень, що має зменшити кількість конфліктів. Для новостворених підприємств запроваджуються п'ятирічні податкові канікули. Від оподаткування податком на прибуток звільняються малі підприємства, які відповідають певним критеріям. Зекономлені кошти можуть бути реінвестовані у розвиток бізнесу. Розширюється перелік витрат фізособи-підприємця (орендна плата за землю, плата за ліцензії, амортизація), на які зменшується оподатковуваний прибуток.

Уряд стимулює технічне переоснащення підприємств та залучення інвестицій. Встановлюються чіткі й прозорі правила відшкодування ПДВ, які унеможливлюють корупцію. Замість двох запроваджується єдиний публічний реєстр заяв на відшкодування ПДВ та його  автоматичне відшкодування. Встановлюється заборона на зняття податкового кредиту добросовісним підприємствам. 

Олена Климкович, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>