Реформа системи соцстраху порушує права громадян – експерт

Реформа системи соцстраху порушує права громадян – експерт

1166
Ukrinform
Реформа системи соціального страхування порушує права громадян і може призвести до численних судових позовів.

Таку думку в інтерв'ю «Газеті по-українськи» висловив голова ліквідаційної комісії Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Валерій Сітайло.

За його словами, у Верховній Раді зареєстрований законопроект, який передбачає внесення змін до чинної редакції Закону № 1105. Зокрема, новому Фонду дозволяється звільняти і призначати директорів та заступників двох діючих Фондів. А це суперечить законодавству.

«Незважаючи на норми законодавства, законопроектом пропонується, щоб комісію контролював новий Фонд, звільняв, переставляв членів ліквідаційної комісії. Але це нонсенс: орган, який повинен бути повноцінно сформований тільки після ліквідації інших, управляє цією самою ліквідацією. Більше того, паралельно зі злиттям пропонується приєднати виконавчу дирекцію Фонду з нещасних випадків до нового Фонду соцстраху. І як наслідок – дані порушення процедури злиття можуть повністю паралізувати всю систему соціального страхування», - зазначає В. Сітайло.

Він також зазначив, що є ризик отримати судові позови від співробітників Фонду через пропоновану процедуру звільнення та призначення нових. «Роботу нового Фонду соцстрахування пропонується вважати правомочною після того, як буде заповнено не менше 30% вакансій. Вибачте, а звідки візьмуться ці люди, якщо на їхнє місце мають - за законом! - взяти співробітників «старих» фондів?! Ще один нюанс, пов'язаний з кадровими питаннями. Пропонується, щоб керівники підрозділів нового Фонду працювали на підставі контракту. Однак, оскільки вони автоматично переходять із «старих» фондів, і в першому випадку, і в другому підуть судові позови», - вважає голова ліквідкомісії.

В. Сітайло додав, що в Раду внесено законопроект 4831, яким пропонується істотно урізати повноваження соціальних партнерів, керуючих сьогодні системою соціального страхування. «Якщо сьогодні є повноважними збори правління, на яких присутні більшість представників від кожної сторони, то законопроектом ця норма зводиться до звичайного більшості. Що дозволить двом сторонам, ухвалювати рішення без участі третьої. Крім того, сьогодні у кожної зі сторін є, по суті, право вето на рішення, з якими вона не згодна. Новим проектом Закону запропоновано таке право забрати», - говорить він.

На його думку, положення пропонованих проектних норм суперечать Конституції України, КЗПП України, а отже – права і гарантії наших громадян будуть обмежені. «Велика частина працівників двох Фондів залишаться без робочих місць. А на сьогоднішній день послуги соціального страхування надають майже 9000 людей у двох Фондах. Крім того, механізм нарахування соціальних виплат, якими займаються Фонди, вийде з робочого режиму. Населення може залишитися без оплати лікарняних, декретних, допомоги на поховання та інших захищених статей», - вважає В. Сітайло.

Він зазначив, що Фондом вже підготовлено законопроект, який передбачає комплексне вирішення найбільш нагальних проблем у системі соціального страхування. «Ми готові до конструктивного діалогу з усіма вертикалями влади, і виконавчої, і законодавчої. Сподіваємося, що будемо почуті», - резюмував він.

Фото eizvestia.com

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-